הטבת המס הגדולה שהבטיחה הממשלה נכנסה לתוקף. מה יקרה לנטו שלכם?

הורים לילדים שגילם עד שלוש יקבלו החל מתלוש השכר הקרוב תוספת של נקודות זיכוי, אשר תגדיל להם את ההכנסה הפנויה • ואולם, מומחים טוענים כי הטבת המס לא תשפיע על מי שבאמת זקוק לה

הורים לילדים שגילם עד שלוש יקבלו החל מתלוש השכר הקרוב תוספת של נקודות זיכוי / אילוסטרציה: Shutterstock
הורים לילדים שגילם עד שלוש יקבלו החל מתלוש השכר הקרוב תוספת של נקודות זיכוי / אילוסטרציה: Shutterstock

בתלוש השכר הקרוב הורים לילדים בני 0־3 עשויים להבחין בהטבת מס שמוסיפה לנטו שלהם בין 242 שקל לכ־1,000 שקל לחודש. זאת, בעקבות תוספת של נקודות זיכוי להורים לפעוטות שקידם ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיוני תקציב 2024.

עובדים שהוצאו לחל"ת בענף התיירות עומדים להישאר ללא דמי אבטלה
הצפון בוער, היישובים ריקים והממשלה "מנותקת קשר"
באיטליה מנסים למכור בתים באירו אחד. אז למה זה לא עובד?

ואולם, לדברי מומחי מס, לא בטוח שמי שהכי זקוק להטבה הזאת ייהנה ממנה. "ההשפעה של הטבת המס מתחילה מרמות השכר הגבוהות ולא תגיע למשפחות עם פעוטות שהכי זקוקות לה", אומר אחד מהם.

מדובר בהטבה המוענקת מכוח חוק הסיוע להורים לילדים עד גיל שלוש, שנועד להגדיל את ההכנסה הפנויה של הורים לילדים בגילים אלה. החוק פורסם ברשומות ב־20 למרץ, אך נכנס לתוקף רטרואקטיבית מתחילת השנה ואילך. בהתאם לחוק, החל מינואר 2024, יקבלו הורים לילדים שגילם עד 3 תוספת של נקודות זיכוי ממס בחלוקה הבאה: עבור כל ילד שנולד בשנת המס נוספה נקודת זיכוי אחת לכל הורה; עבור כל ילד שמלאו לו שנה או שנתיים בשנת המס נוספו שתי נקודות זיכוי במס לכל הורה; ועבור כל ילד שמלאו לו שלוש שנים בשנת המס נוספה נקודת זיכוי אחת לכל הורה.

 

שכירים שעובדים במקום עבודה אחד אינם נדרשים לבצע כל פעולה על מנת לממש את ההטבה, כאשר המעסיקים שלהם יחשבו עבורם את תוספת נקודות הזיכוי. עצמאים, ומי שחייבים בהגשת דוחות שנתיים למס הכנסה, ייהנו מההטבה כחלק מחישוב המס השנתי לאחר הגשת הדוח.

הטבה לבעלי הכנסה גבוהה

עו"ד ויועץ המס שחר שאבי, סגן נשיא לשכת יועצי המס בישראל, מסביר כי "החל מתלוש השכר של חודש מרץ, חלק מהשכירים אמורים לראות את השינוי בנקודות הזיכוי בתלוש. שווי נקודת זיכוי הוא 2,904 שקל לשנה, שזה 242 שקל לחודש.

"כלומר אם שני בני הזוג עומדים בכל הקריטריונים לקבלת נקודות הזיכוי במלואן, זה מגדיל את הנטו המשפחתי ב־968 שקל לחודש. זה רלוונטי למצב בו שני ההורים מקבלים את מלוא ההטבה - שתי נקודות זיכוי לכל אחד מהם. במקרה כזה מדובר בהטבה יפה".

רשות המסים פרסמה באתרה סימולטור המאפשר לחשב את נקודות הזיכוי להם זכאי כל הורה והשפעתן על השכר. לדברי שאבי, "בחנו מספר סוגי משפחות עם ילדים בגילים שונים, והבנו שברמת משכורות נמוכה לא תהיה השפעה להטבת המס. מי שיש לו למשל שני ילדים, אחד בן שנה והשני בן שלוש, זכאי להרבה נקודות זיכוי אבל אם הוא משתכר רמת שכר ממוצעת, סביב 12 אלף שקל, לא בטוח שהוא יושפע משמעותית מההטבה".

הסיבה לכך שהורים המשתכרים פחות מהממוצע במשק לא ירגישו את ההטבה, היא שנקודות הזיכוי שהם זכאים להן עוד טרם התוספת מורידות אותם אל מתחת לרף המס, והם אינם משלמים מס בכל מקרה. "נקודות הזיכוי החדשות הרבה יותר דרמטיות עבור מי שעובד ורמת השכר שלו גבוהה. זו הטבה לעשירים, לא לבעלי הכנסות נמוכות".

בלי קשר לנקודות הזיכוי החדשות, מאז ינואר 2017 זכאים הורים לנקודות זיכוי עבור ילדיהם החל משנת לידתם ועד לשנה שבה מלאו להם חמש שנים. הזכאות היא ל־1.5 נקודות זיכוי בשנת לידתו של הילד, ו־2.5 נקודות זיכוי בשנת המס שלאחר שנת לידתו של הילד ועד השנה שבה מלאו לו 5 שנים.

בנוסף, החל משנת 2024 ואילך ניתנת נקודת זיכוי אחת נוספת לגברים ו־2 נקודות זיכוי לאישה בגין כל ילד שמלאו לו לפחות שש שנים וטרם מלאו לו 18 שנים במהלך שנת המס. בשנה שמלאו לילד 18, האישה זכאית לחצי נקודת זיכוי. בנוסף, תושבי ישראל זכאים לנקודות זיכוי על עצם תושבותם בארץ ובגין נסיעות.

אז איך ישפיעו נקודות הזיכוי החדשות? ניקח למשל משפחה עם שני ילדים בני 12, ועוד ילד בן פחות משנה. במקרה כזה, האב יהיה זכאי בשנת 2024 ל־2.25 נקודות זיכוי על כך שהוא תושב ישראל ועבור נסיעות, עוד 4.5 נקודות זיכוי על ילדו הפעוט ועוד נקודת זיכוי על ילדו בן ה־12 - ובסך־הכול 7.27 נקודות. בשנת 2023, לפני תוספת נקודות הזיכוי הוא היה זכאי רק ל־4.75 נקודות זיכוי.

אם המשפחה תהיה זכאית ב־2024 ל־9.25 נקודות זיכוי, שמורכבות מ־2.75 נקודות זיכוי על תושבות ונסיעות, 4.5 נקודות זיכוי עבור הפעוט ועוד 2 נקודות עבור ילד בן 12. זאת, לעומת 6.25 בשנת 2023. ואולם, לא כל הנקודות מתורגמות לחיסכון בנטו במשכורת כאמור.

שאבי מוסיף כי "בתהליך החקיקה דובר הרבה על כך שנקודות הזיכוי יהוו תחליף לחוק חינוך חינם בגיל 0 עד 3 למשפחות שזקוקות לכך, אבל עם כל הרעש שהיה סביב החקיקה היא לא עוזרת להרבה משפחות שבאמת זקוקות לה. זה לא נותן תחליף לחינוך חינם למי שבאמת צריך את התוספת נטו לשכר".

אבחנה בין גילאים

משפחות אלה יוכלו למצוא הטבה אחרת בחוק. חוק הסיוע להורים עד גיל שלוש כולל גם מתן תוספת למענק עבודה להורים עובדים בעלי הכנסה נמוכה. סכום התוספת יעלה בהדרגה בטווחי ההכנסה הנמוכים עד שיגיע לסכום מרבי של 470 שקל לחודש בגין כל ילד שגילו עד 3, ואז יירד בהדרגה בטווחי ההכנסה הגבוהים. התוספת תינתן להורים שהכנסתם החודשית הממוצעת נמצאת בטווח ההכנסה המזכה, והם עומדים בתנאי הזכאות האחרים שנקבעו בחוק מענק עבודה.

לדברי מומחית המס עו"ד אינגה אייזנברג ממשרד אייזנברג, שנער ושות', "חוק הסיוע החדש יוצר תמונה מעט מורכבת באשר לשאלה אם הוא מסייע למי שזקוק לכך. הסיבה היא ש'שיאו' של הסיוע הוא למשפחות שבהן הילד בן שנה או שנתיים. לא ברור מדוע בוצעה האבחנה". 

מרשות המסים נמסר בתגובה: "נקודות זיכוי ממס מקנות הנחה במס ומקטינות את חבות המס, לכן באופן טבעי לא ישפיעו על מי שאין לו חבות מס. המענה לאוכלוסיות המשתכרות שכר ממוצע או נמוך ניתן בחקיקה החדשה בדרך של מענק עבודה מיוחד".