הם בחרו לספוג קיצוץ בשכר – והם אומרים שהם מאושרים יותר

המעבר למשרה עם משכורת נמוכה יותר כרוך בדרך כלל בקיצוץ בהוצאות, אך הוא עשוי להגיע עם העלאה בזמן הפנוי ובאיזון בין עבודה וחיים

אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי, צילום: Shutterstock
אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי, צילום: Shutterstock

כאשר ספגה דייזי אלמגואר קיצוץ של 50 אלף דולר בשכרה, היא חגגה את האירוע בשתיית קוקטיילים. אלמגואר, 33, עזבה משרה בחברת טכנולוגיה שבה השתכרה 150 אלף דולר בשנה, משום שנשחקה מעבודה של 12 שעות בכל יום. המעבר למשרה תובענית פחות בחברת טכנולוגיה אחרת העניק לה את החופש לבשל יותר, להתאמן ולבלות עם הארוס שלה ועם כלבם. 

"כשהרווחתי את הסכומים האלה, לא היה לי זמן לבזבז אותם," אומרת אלמגואר המתגוררת בניו יורק. "אני באמת מאושרת כי קיבלתי את הזמן שלי בחזרה". היא מוסיפה כי היא אינה מתחרטת על המעבר למשרה תובענית פחות המשלמת 50 אלף דולר פחות מן המשרה הקודמת שלה.

אמריקאים רבים התפטרו מעבודותיהם בשיעורים גבוהים יחסית במהלך כמה השנים האחרונות. רבים בחרו לעבוד פחות שעות ולקבל פחות כסף. הקריירה נעשתה מרכיב פחות מרכזי בחייהם ובזהותם של אנשים במהלך מגפת הקורונה, ויש האומרים כי הקיצוץ בשכר העניק להם העלאה בתחומים אחרים, כמו זמן ועצמאות בניהולו. הם גם חיפשו עבודה שתעניק להם סיפוק רב יותר. בחוכמה מסוימת שלאחר מעשה, רבים מאלה שיכלו להרשות לעצמם את ההקרבה הכספית, אומרים היום כי היא הייתה שווה את זה.

המשכורות גדלות, בממוצע, בקצב מהיר מן הרגיל והמגפה הביאה הזדמנות נדירה לקפיצות גדולות בשכר במעבר בין עבודות. אך 15% מן העובדים שהחליפו עבודות בין סוף שנת 2020 ו-2022 אמרו כי השכר וההטבות שלהם ירדו, על פי נתוני סקר של הפדרל ריזרב.

להפסיק לרוץ על הגלגל

משכורת קטנה יותר עשויה לדרוש הסתגלות, ולא רק מבחינה כספית. כאשר רוג'ר סארקיס החליף קריירה תובענית בתחום הטכנולוגיה בעבודה בשכר נמוך יותר במשרד ממשלתי בשנת 2021, אובדן המשכורת והיוקרה הוביל אותו לדיכאון שנמשך מספר חודשים.

"נעשיתי בעל ערך נמוך יותר עבור החברה, "אומר סארקיס, בן 38 מפרובו, יוטה. "בנקודה מסוימת, הכישורים והרקע שלי הוערכו ב-120 אלף דולר בשנה. היום הם מוערכים בשווי של 50 אלף דולר בשנה". הוא החלים מן הדיכאון בעזרת טיפול פסיכולוגי ושימוש בקטמין.

סארקיס עזב את עבודתו בטכנולוגיה משום שהעבודה הלחיצה אותו ודרשה ממנו להיות זמין כל הזמן, לעתים גם באמצע הלילה. הוא אמר שהעלייה בשכר של אשתו, בשלב מאוחר יותר, הקלה על המעבר. הוא התקשה להתמודד עם הרעיון של שכר נמוך יותר, אך כיום הוא שמח על המעבר לעבודה שהיא מספקת יותר. הוא מוסיף כי היום הוא מאושר בהרבה, וחש סיפוק רב יותר מעבודתו. הוא מלמד באוניברסיטה מקומית ומנהל עסק קטן.

לאחרונה, באחד מימי העבודה הוא עשה הפסקה והלך לסאונה. "ישבתי שם 45 דקות. אף אחד לא סימס לי. אף אחד לא שלח אימייל," הוא אומר. "אני לא חייב דין וחשבון לאף אחד".

אף שקיצוצים בשכר הם לעתים קרובות אינם נעימים, 40% מן העובדים שעברו למשרות עם שכר והטבות נמוכים יותר בין סוף 2020 ו-2022 אומרים כי העבודה החדשה שלהם טובה מן הקודמת, כך על פי מאמר מחקר של כלכלנים בממשל הפדרלי שפורסם בחודש שעבר.

מבין מחליפי העבודות ששכרם צנח בתקופה הקשה ההיא, רבים פוטרו. אך 42% מהם אמרו כי בחרו באיזון עבודה-חיים טוב יותר, בעבודה שעניינה אותם יותר או במעסיקים שהתאימו יותר לערכיהם, כך על פי סקר של Prudential Financial.

אמליה נואל, מאמנת קריירה בניו יורק, אומרת שכאשר לקוחות העובדים בתחומים כמו טכנולוגיה וכספים שוקלים מעבר למשרה תובענית פחות ובשכר נמוך יותר, היא מבקשת מהם לנסות קודם לעשות כל מה שהם יכולים כדי להרגיש אומללים פחות בתפקיד הנוכחי שלהם. 

לדוגמה, היא עוזרת להם לשכתב נרטיבים מנטליים שעשויים ללבות סטרס ועבודת יתר, כגון התחושה שאינם פרודוקטיביים מספיק או אינם מוכשרים כמו עמיתיהם. כמחצית מן הלקוחות מגיעים למסקנה כי הם יכולים להיות מרוצים בעבודה הנוכחית שלהם לאחר שהתנסו בתרגילים כאלה, היא אומרת.

המחצית השנייה מחליטה כי הגיע הזמן לעזוב, גם אם יש לכך השלכות כלכליות.

"כאשר אתה נפטר מן הדחף לרדוף אחרי המשכורת הגדולה הזאת, אתה לומד להיות מרוצה יותר ממה שיש לך," אומר דייויד ניצ'מן, בן 55 מווסט ניוברי, מסצ'וסטס. הוא ספג קיצוץ בשכר ב-2018 כאשר עזב קריירה בשיווק לטובת חלומו ללמד בתיכון.

כאשר הוא עוזר לתלמידיו להבין מושגים קשים בכלכלה, הוא אומר, הוא חש מימוש ותכלית. עמידה ביעדי התאגיד שעבד בו מעולם לא גרמה לו להרגיש כך.

לחיות עם פחות

כאשר לקוחות שוקלים משרה בשכר נמוך יותר, נואל מבקשת מהם לסכום את העלויות הכרוכות בסגנון החיים שהם רוצים להיות מסוגלים להרשות לעצמם. היא אומרת שרבים מהם מגלים שהם זקוקים לפחות כסף מכפי שחשבו.

ישנם מקצצי-שכר שנעזרים בחסכונותיהם בזמן המעבר בין עבודות, ואז מוצאים דרכים להקטין את תקציביהם.

ההחלטה לעבור לשכר נמוך ב-30% הביאה את דסטין סטראפ, מנהל הנדסה בן 39 בחברת חשמל, להמתין עם החלפת מכונית השברולט וולט בת ה-12 שלו.

הוא ואשתו, המתגוררים בטמפה, אריזונה, התחילו גם לקנות פחות קשיו ומוצרים אחרים בסיבובי הקניות שלהם בקוסטקו. "חלק מן הוויתורים האלה הם למעשה בריאים לי יותר", אומר סטראפ, שהפסיק לשתות משקאות אנרגיה במרבית ימי העבודה. 

הזוג גם חסך כ-2,500 דולר לשנה לאחר שחיפש ספקים חדשים לביטוח הבית והרכב ולטלפונים סלולריים. סטראפ פחות שמח על הצמצום בתרומתו לחיסכון הפנסיה. הוא אומר כי הקיצוצים בתקציב לטובת עבודה לחוצה פחות היו שווים את זה. הוא לקח לאחרונה הפסקת צהריים ארוכה כדי לראות את בתו בתהלוכה בגן הילדים שלה, דבר שלא היה יכול לעשות בתפקידו הקודם.

כמחצית מן העובדים האמריקאים אומרים שהיו מוכנים לספוג קיצוץ של 20% בשכר לו היה מתאפשר להם לתעדף טוב יותר את איכות חייהם, כך לפי סקר משנת 2023 שמומן על ידי חברת פורד. ובממוצע הם אומרים כי היכולת לעבוד מהבית יומיים או שלושה בשבוע שווה כ-8% משכרם, לפי סקר הסדרי העבודה -Survey of Working Arrangements and Attitudes.

עבודה בשכר נמוך יותר אינה בהכרח יציבה יותר, כמובן. אלמגואר, המתגוררת בניו יורק, פוטרה בסופו של דבר מן המשרה התובענית פחות שקיבלה בחברת טכנולוגיה ב-2023. אך היא אומרת שהקיצוץ בשכר עדיין עזר לה להתקדם בחייה המקצועיים.

אחרי שאיבדה את עבודתה בינואר, היא השיקה יחד עם חברה חנות רהיטים ברשת. עד כה היא מצליחה מאוד.

"אני הבוסית של עצמי עכשיו," היא אומרת. "זה, כאילו, החלום".