בורסות עולם | סיקור שוטף

נעילה אדומה בוול סטריט; מחירי הנפט צללו בכ-3%

הנאסד"ק ירד ב-1.2% • מדד הקאק עלה ב-0.6% • ירידה במדד המחירים לצרכן בבריטניה, אך מעל הצפי • יצרנית השבבים ההולנדית ASML יורדת ב-5% •  ג'יי.פי. מורגן: "היסטורית, רכישת זהב לא מצדיקה את הסיכון" • מיקרוסופט תשקיע 1.5 מיליארד דולר בחברת ה-AI מאיחוד האמירויות • יו"ר הפד מודה: "אין התקדמות במאבק באינפלציה"

וול סטריט / צילום: Shutterstock
וול סטריט / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

23:00

נעילה אדומה בוול סטריט: הנאסד"ק ירד ב-1.2%, ה-S&P 500 השיל מערכו 0.6% והדאו ג'ונס ירד ב-0.1%.

21:42

מגמה מעורבת בוול סטריט. הנאסד"ק משיל מערכו 0.6%, ה-S&P 500 מאבד מערכו 0.2% והדאו ג'ונס עולה ב-0.2%.

במסגרת עונת הדוחות, מניית טרבלס צוללת לאחר שפרסמה דוח מאכזב לרבעון הראשון. החברה הציגה רווח של 4.69 דולר למניה והכנסות של 10.18 מיליארד דולר ברבעון. האנליסטים ציפו לרווח של 4.90 דולר למניה והכנסות של 10.51 מיליארד דולר. 

מניית שירותי הבריאות מעבדות אבוט  נסחרת בירידות לאחר שהציגה תחזית חלשה לרווחי הרבעון הנוכחי. בחברה מדווחים כי הרווח למניה צפוי לעמוד על 1.08 ל-1.12 דולר, כשתחזית האנליסטים עמדה על 1.12 למניה. 

20:39

מניית יונייטד איירליינס  מזנקת בחדות לאחר שחברת התעופה דיווחה בתוצאותיה הכספיות לרבעון על הפסד של 15 סנט למניה, בהשוואה לתחזיות האנליסטים שציפו להפסד של 57 סנט. החברה גם היכתה את התחזיות בשורת ההכנסות.

19:37

המסחר בוול סטריט מתנהל בשעה זו בירידות שערים. הנאסד"ק משיל מערכו 1%, ה-S&P 500 מאבד מערכו 0.6% והדאו ג'ונס יורד ב-0.3%.

חברת איליי לילי  מרכזת עניין לאחר שהודיעה כי תרופת ההרזיה שלה Zepbound נמצאה יעילה בקרב חולים הסובלים מדום נשימה חסימתי בשינה. בהמשך לכך, מניית חברת רסמד , המייצרת מכשירים לטיפול בהפרעת נשימה, צונחת בחדות.

בשוק הסחורות, מחירי הנפט יורדים בשעה זו ב-3%, על רקע הרגיעה בחששות מהסלמה ביטחונית בין ישראל לאיראן. מחירה של חבית מסוג ברנט עומד כעת על רמה של 87 דולרים.

18:49

נעילה חיובית באירופה. הדאקס עלה ב-0.1%, הפוטסי הוסיף לערכו 0.4% והקאק הצרפתי עלה ב-0.6%.

17:23

המדדים המרכזיים בוול סטריט נסחרים לפי שעה במגמה מעורבת. הנאסד"ק יורד ב-0.1%, ה-S&P 500 עולה ב-0.1% והדאו ג'ונס נסחר בשיעור דומה.

ענקיות הטק נסחרות בשעה זו במגמה מעורבת. אנבידיה  יורדת ב-1.1%, טסלה  משילה מערכה 1.7%, אפל  עולה ב-0.5% ומיקרוסופט  ואמזון  נסחרות סביב רמות הבסיס.

בשוק החוב האמריקאי, תשואות אגרות החוב הממשלתיות יורדות קלות. התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים נסחרת סביב 4.64%.

16:31

המסחר בוול סטריט נפתח במגמה חיובית. הנאסד"ק עולה ב-0.5%, ה-S&P 500 נסחר בשיעור דומה והדאו ג'ונס מוסיף לערכו 0.3%.

מוביליאיי  קופצת בכ-5% לאחר שדווח ברויטרס כי החברה קיבלה הזמנה של 46 מיליון שבבי EyeQ6 Lite, שהם מערכות עזר לנהיגה על שבב. השבבים יסופקו בשנים הקרובות. נמרוד נחושתן, סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברה אמר לרויטרס שמכוניות מצויידות במערכת של מובילאיי יושקו באמצע השנה. "זוהי ההזמנה הכי גדולה של החברה עד כה", ציין נחושתן. 

במובילאיי לא ציינו את שם הלקוח. ידוע שבין לקוחותיה פולקסוואגן ופורשה. 

 15:05

המסחר באירופה מוסיף ומתנהל בעליות, הקאק הצרפתי עולה ב-1.3%%, דאקס ב-0.6%, הפוטסי עולה ב-0.7%. 

החוזים העתדיים בוול סטריט מצביעים כעת על עליות שערים - המדדים עולים ב-0.3%. 

בוול סטריט ג'ורנל אומרים שתגובת השוק למתקפה באיראן מוכיחה שהמניות אינן בבועה, תגובת השוק מגלה לנו משהו על מצבו הנוכחי: המשקיעים אולי נותנים הערכות שווי גבוהות על מניות, אבל הם עדיין מסוגלים לקבל החלטות מנומקות. יתר על כן, משקיעים אינם ממהרים למכור את ההשקעות שלהם, מה שמרמז שאנחנו כנראה לא בבועה, לפחות כרגע. 

12:42

האם כדאי לרכוש זהב בימים אלה? בג'יי.פי.מורגן חושבים שלא. בג'יי פי מורגן מראים שמאז 1988, הזהב נתן תשואה שנתית ממוצעת של 4.5% בהשוואה לתשואה של 11% לשנה של מדד ה-S&P 500 ותשואה של 8.2% לשנה של מדד MSCI לשווקים מפותחים. לעומת זאת התנודתיות של הזהב הייתה דומה לזו של מדדי המניות.

12:26

מניית אדידס מזנקת במסחר לאחר שדיווחה על עלייה בהכנסות הרבעוניות ואף העלתה את תחזית הרווח לשנת 2024. ענקית הלבשת הספורט מצפה לרווח (לפני התאמות לשערי מטבע) שיעלה בכ-8% השנה, 

הרווח התפעולי של החברה יגדל ל-700 מיליון אירו. הצפי הקודם שלה היה 500 מיליון אירו. 

12:15

לאחר פתיחה מעורבת המסחר באירופה עובר לעליות, הקאק הצרפתי עולה ב-0.1%, דאקס ב-0.6%, הפוטסי עולה ב-0.4%. 

LVMH  דיווחה הבוקר על ירידה קטנה בהכנסות ואף פספסה את ציפיות האנליסטים. ברבעון הראשון ההכנסות ירדו ב-2% לעומת השנה שעברה ל-20 מיליארד אירו, התחזית היתה 21 מיליארד אירו. ההסבר לירידה הוא שינויים בשערי המטבע. 

מניית החברה עולה הבוקר במסחר בפריז. 

10:47

יצרנית השבבים ההולנדית איי.אס.אם.אל הולדינג  יורדת בחדות במסחר בבורסת אמסטרדם לאחר לאחר שהחמיצה את ציפיות האנליסטים - מכירות החברה ירדו ב-22%. לעומת זאת הרווח הנקי עמד על 1.22 מיליארד אירו לעומת צפי של 1.07 מיליארד אירו. 

אי. אס. אמ. אל (ASML), היא הספקית הגדולה והחשובה ביותר של ציוד ליצרני השבבים, סיפקה תחזית פושרת להמשך, - לרבעון הבא החברה הציגה תחזית הכנסות מתחת לקונצנזוס והשאירה את התחזית לשנה דומה למה שהציגה בשנה החולפת, כך שאינה מצפה להציג צמיחה. 

עם זאת, בחברה מנסים להסתכל קדימה, כאשר מציינים כי המחצית השנייה צפויה להיות חזקה יותר מהמחצית הראשונה של 2024 שצפויה להיות שנת מעבר, ושנת 2025 צפויה צמיחה משמעותית, ככל שהביקוש לשבבי בינה מלאכותית ייגבר.

החברה מסבירה את ההזמנות הנמוכות בעיכוב אצל היצרניות, כאשר סייקל הצמיחה מתחיל אצלהן עכשיו וצפוי להוביל להזמנות מכונות להגדלת כושר הייצור מאוחר יותר השנה. יהיה מעניין  לראות את תחזיתה של TSMC שתפרסם את דוחותיה מחר. 

בריטניה - מדד המחירים לצרכן שפורסם עלה מעל הצפי, 3.2% במרץ לעומת צפי של 3.1% ו-3.4% בפברואר, הרמה הנמוכה ביותר מאז שנתיים וחצי. אינפלציית הליבה, ללא מחירי המזון והנפט עלתה ל-4.2% לעומת צפי של 4.1% ו-4.5% בחודש הקודם. 

10:29

המסחר באירופה נפתח הבוקר במגמה מעורבת. הקאק הצרפתי עולה ב-0.5%, דאקס ב-0.1%, הפוטסי יורד ב-0.1%. 

פלוס500  עולה בלונדון ב- 2.4%. החברה אמרה כי ההכנסות ברבעון הראשון גדלו ב- 3.7% לעומת הרבעון המקביל. הרווח מפעילות צמח ב 1.7%. מספר הלקוחות הפעילים ירד במעט בהשוואה לרבעון המקביל. הטיימס הלונדוני כתב כי החברה הרוויחה 25 מיליון לירות סטרלינג בעקבות כך שהימרה נגד הלקוחות שלה. הלקוחות הפסידו 30.6 מיליון דולר ברבעון הראשון.


סטרטסיס  חתמה על הסכם לשיתוף פעולה עם חברת Secret Additive Technologies שבמסגרתו תציע האחרונה את מוצרי סטרטסיס ללקוחותיה. 

באסיה, למעט בסין שם מדד שנגחאי עלה ב-1.2%, שאר השווקים נסחרו בירידות קלות - ניקיי ירד ב-0.5%, הנג סנג וקוספי ירדו ב-0.2%. 

08:47

באסיה, למעט בסין שם מדד שנגחאי עולה ב-1.2%, שאר השווקים נסחרים בירידות קלות - ניקיי יורד ב-0.5%, הנג סנג וקוספי יורדים ב-0.2%. 

בניו יורק, החוזים העתידיים נסחרים הבוקר בעליות של כ-0.2%.

אתמול בוול סטריט, לאחר כמה תהפוכות ובעוד המשקיעים מעכלים את דברי יו"ר הפד ג'רום פאוול (ראו בהמשך), ננעל המסחר במגמה מעורבת - נאסד"ק ירד ב-0.1%, דאו ג'ונס עלה ב-0.2% לאחר שישה ימים רצופים של ירידות. S&P 500 ירד ב-0.1%. עד כה, יותר מ-10% מהחברות במדד S&P 500 דיווחו על תוצאות הרבעון, רובן עקפו את הציפיות - סיבה לאופטימיות.

מורגן סטנלי  ובנק אוף אמריקה , שניים מהבנקים הגדולים באמריקה דיווחו  את תוצאותיהם הרבעוניות ושניהם עקפו את ציפיות האנליסטים הן בהכנסות והן ברווח. למרות זאת, הירידה במניית בנק אוף אמריקה נובעת מכך שהרווח ירד ב-18% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ההכנסות ירדו אף הן ב-3%. אצל מורגן סטנלי שזינקה ב-5%, המספרים טובים הרבה יותר. אתמול הודיעה החברה שתפטר כ-50 בנקאי השקעות במשרדיה באסיה. 

טסלה  המשיכה במומנטום השלילי גם אתמול. החברה עומדת בפני גל פיטורים שיכלול לפחות 10% מכוח העבודה הגלובלי - אלפי עובדים. מתחילת השנה איבדה החברה כ-40% משוויה, כ-300 מיליארד דולר. 

מיקרוסופט  תשקיע 1.5 מיליארד דולר בחברת ה-AI מאיחוד האמירויות, G42. ענקית הטכנולוגיה שואפת להעמיק את אחיזתה הטכנולוגית בהינתן התחרות הגוברת בשוק הבינה המלאכותית. 

G42 תריץ אפליקציות בינה מלאכותית על פלטפורמת הענן של מיקרוסופט, Azure. G42 פיתחה מודל אימון בשפה הערבית בשם Jais שיוצע בענן. יש שתוהים לגבי ההשקעה לאור העובדה שנגד G42 מתנהלת חקירה ממשלתית לגבי קשריה עם סין, למרות שהעסקה נחתמה אחרי התייעצות עם ממשלות ארה"ב ואיחוד האמירויות.

מניית טראמפ מדיה  ירדה ב-14% נוספים לאחר ששלשום השילה 18%. החברה אף הודיעה אתמול על השקת שרות הזרמת וידאו. בסוף מרץ, יומה הראשון למסחר זינקה ל-80 דולר ולשווי שוק של כ-9 מיליארד דולר, מאז איבדה כ-60% משוויה.

החברה שזקוקה נואשות למזומנים, עומדת להנפיק כ-21.5 מיליון מניות נוספות,  צעד שיעזור לקבוצה לשרוד אך ידלל את אחזקתם של מחזיקי המניות הקיימים, כולל אלה של הנשיא לשעבר. טראמפ המעורב בהליכים משפטים רבים מחזיק ביותר מ-57% ממניות החברה.

אגב, מניית טראמפ מדיה נסחרת תחת הסימול DJT - ראשי התיבות של שמו המלא של הנשיא לשעבר. בפעם הקודמת שבה הונפקה חברה תחת הסימול הזה, זה נגמר רע, החברה עצמה, Trump Hotels and Casino Resorts פשטה את הרגל.

בשוק החוב דברי יו"ר הפד (ראו בהמשך) הפילו את מחירי האג"ח ותשואת האג"ח הממשלתית ל-2 שנים עברה לפרקים את רף ה-5% ונסחרה לבסוף ב-4.98%. תשואת האיגרת ל-10 שנים עלתה ב-4 נקודות בסיס ל-4.66%, עלייה של כ-70 נקודות בסיס מתחילת השנה. 

בבנק פיקטה השוויצרי צופים שהמתיחות הגוברת במזרח התיכון תגביר את התנודתיות בשווקים, "לכן אנחנו ממליצים על הגדלת המשקל של זהב בתיק ההשקעות. מחירי מתכות תעשייתיות עשויים גם לעלות עוד על רקע הסנקציות האמריקאיות על אספקת אלומיניום, ניקל ונחושת מרוסיה".

"המתיחות המתמשכת במזרח התיכון סייעה לנכסים בטוחים בסוף השבוע שעבר והמשיכה לתמוך במחירי הסחורות, כאשר מחירי הנפט הגולמי מתקרבים לשיאים האחרונים שלהם. מחירי הנפט קיבלו תמיכה גם מנתוני יסוד, שכן הביקוש המתמשך מצד כלכלות מתעוררות ומתקדמות הביא לגירעון בהיצע הנפט זה החודש השני ברציפות. עליות נוספות במחירי הנפט עלולות לסכן את תהליך ירידת האינפלציה, שכבר עומד בפני אתגר בארה"ב".

ההיצע בירידה והביקוש צפוי לזנק: האם זה קץ הדשדוש במחיר הנחושת? 

מאקרו - לאלו שעדיין מצפים להורדת ריבית קרובה של הפדרל ריזרב דרושה סבלנות רבה - יו"ר הבנק המרכזי של ארה"ב ג'רום פאוול אמר אתמול שכלכלת ארה"ב חזקה אמנם אך הוא לא רואה שהאינפלציה מתקררת ובדרך אל את היעד של הבנק. פאוול דיבר בפורום כלכלי שדן ביחסי ארה"ב וקנדה, "אין לשנות כעת את המדיניות המוניטרית. לא נראה סימן לכך שהאינפלציה יורדת לכיוון ה-2%, שזו המטרה שלנו".

פאוול הדגיש את שהמדיניות המוניטרית המהדקת תימשך עד שהאינפלציה תרד. "לא רק שהנתונים האחרונים לא מצביעים על התמתנות באינפלציה, נראה שזה יקח יותר זמן מהצפוי כדי להשיג את הביטחון הדרוש להורדת הריבית", אמר.

בסין, הצמיחה ברבעון הראשון של 2024 הפתיעה לחיוב כאשר טיפסה לשיעור של 5.3%, לעומת הצפי המוקדם ל־4.8%. בהראל מייחסים חלק מהנתונים החיוביים לשיפור ביצוא התעשייתי של סין ובהשקעות בענף.

מת'יו רכטר, ראש מחקר אסטרטגיית מניות בבנק יוליוס בר, מתייחס לעונת הדוחות לרבעון הראשון בארה"ב וכותב כי "הקונצנזוס הנוכחי צופה צמיחה של 0.9% ברווחי החברות ברבעון. מבחינת סקטורים, השירותים הציבוריים וטכנולוגיות המידע (IT) צפויים לרשום את צמיחת הרווחים הגבוהה ביותר, ולאחר מכן תחום התקשורת".

"מן העבר השני, תחומי הסחורות כגון נפט וגז עתידים להציג את נתוני הצמיחה החלשים ביותר. אך עדיין כלל הסקטורים צפויים לרשום צמיחה חיובית ברווחים. עלייה זו ברווחיות ניכרת גם בביצועי השוק, כשמניות רבות עוקפות את ביצועי המדד הרלוונטי מתחילת השנה". 

"מגמה זו תואמת את השקפתנו לפיה 'הכוכבות' של השנה שעברה, כלומר חברות צמיחה איכותיות, אינן עוד השחקניות היחידות במגרש", מוסיף רכטר. "אנו סבורים שהמשקיעים צריכים להתחיל להשקיע הון חדש במניות שייהנו מה