איראן | שאלות ותשובות

איך בוצעה התקיפה באיראן ומה היה היעד?

מהבסיס הצבאי שהותקף בוצעו במוצ״ש שיגורים לעבר ישראל • איך ככל הנראה בוצעה התקיפה ומה יקרה עכשיו? • וגם: התגובה בשווקים והקפיצה במחיר הנפט

עלי חמינאי, המנהיג העליון של איראן, בתפילת עיד אל–פיטר בטהרן / צילום: Associated Press
עלי חמינאי, המנהיג העליון של איראן, בתפילת עיד אל–פיטר בטהרן / צילום: Associated Press

פחות משבוע לאחר מתקפת ה-14 באפריל של איראן נגד ישראל, הבוקר (ו') דווח בכלי תקשורת מערביים רבים על תקיפה ישראלית באזור איספהאן באיראן. בה בעת, דווח על תקיפות בעיראק ובסוריה. לפי הניו יורק טיימס, גורמים ישראלים מאשרים כי התבצעה מתקפה.

חברת S&P הורידה את דירוג האשראי של ישראל: "המלחמה תימשך כל 2024" 
אוקראינה על סף ייאוש וחור שחור ישאב אותנו ממרחק 2,000 שנות אור 

מה הותקף?

לפי דיווחים, הותקף בסיס חיל האוויר האשטם שיקארי שסמוך לאספהאן. האיראנים אישרו כי זוהתה פגיעה. זהו בסיס שממנו בוצעו שיגורים לעבר ישראל במתקפת 14 באפריל.

לא מן הנמנע שמדובר בתקיפה שמטרתה לשלוח מסר כי זו תגובה מוגבלת שנועדה לאזן מול המתקפה האיראנית. באיראן מבהירים כי לא הותקפו מתקני הגרעין במדינה.

מה מלמדת המתקפה דווקא באספהאן?

בעיר, חוץ מבסיס חיל האוויר שהותקף, נמצא מתקן גרעין שהתרחש בו פיצוץ עלום בשנת 2011. לכן, נראה שהיעד נבחר גם עבור מסר לגבי תוכנית הגרעין האיראנית.

האם המתקפה התבצעה באמצעות טילים או מטוסים?

האיראנים טוענים שיירטו שלושה כלי טיס בלתי מאוישים. בכיר איראני הדגיש בפני רויטרס כי לא בוצעה מתקפת טילים. הסנאטור האמריקאי מרקו רוביו הגיב בטוויטר לדיווחים, וכתב: "לישראל יש את היכולת לתקוף יעדים בתוך איראן מבלי להיכנס למרחב האווירי האיראני, מכלי טיס שנמצאים בשמי סוריה ועיראק".

האם המטוסים של ישראל מסוגלים להגיע ישירות לאיראן, או צריכים לתדלק בדרך?

לישראל, ככל הנראה, יש טווח טיסה אפשרי למטוסים קרב ישירות באיראן. עם זאת, זה תלוי במסה שנושאים המטוסים, בין אם זה מכלי תדלוק מחד או חימושים שונים מאידך.

איך אפשר לתקוף בלי להיכנס למרחב האווירי?

לישראל, לפי פרסומים זרים, יש טילים בעלי טווח גדול מאוד, ואלו יכולים במידת הצורך להיות משוגרים מהמרחב האווירי של עיראק, למשל, לעומק איראן.

האם יש שינויים בהנחיות פיקוד העורף?

לפי שעה, אין שינויים בהנחיות פיקוד העורף.

מדוע התבצעו תקיפות גם בעיראק ובסוריה, על פי דיווחים זרים?

ככל הנראה, כדי "לעוור" מערכות מכ"מ והגנה אווירית, הותקפו יעדים רלוונטיים בדרך לאיראן.

מה ההשפעה על השווקים?

מייד לאחר המתקפה מחיר הנפט עלה ב-3% לכ-90 דולר לחבית נפט מסוג ברנט. בה בעת, מחיר הזהב עולה בכ-0.3% לרמה של 2,400 דולר לאונקייה. גם הבורסות באסיה מגיבות באופן שלילי ויורדות בחדות. נציין כי גם נתוני מאקרו שפורסמו ביפן מכבידות גם הן על השווקים, אך הדיווח על התקיפה החמיר את הירידות. גם החוזים העתידיים על וול סטריט צבועים באדום, והמדדים המובילים יורדים ביותר מ-1%.

האם האיראנים צפויים להגיב?

‏סוכנות הידיעות טסנים, ששיכת למשטר האיראני טוענת כי לא התבצעה תקיפה זרה באספהאן או באף מקום אחר במדינה. "ההגנה האווירית שיגרה מיירטים באזורים מסוימים, אבל זה נובע מהכוננות הגבוהה של מערכות ההגנה האווירית", טענו במשטר.

מהי עמדת ארה"ב?

ארה"ב הבינה כי ישראל לא יכולה להרשות לעצמה שלא להגיב למתקפה איראנית בהיקף היסטורי שכזה, אף שמערך ההגנה האווירית הצליח ליירט 99% מהאיומים. על פי דיווחים, האמריקאים עודכנו מראש אך לא הביעו עמדה בנושא.