רימוני הלם ומעצרים: המשטרה פינתה את המפגינים באוניברסיטת קולומביה

לבקשת ההנהלה, שוטרים פינו את ההיכל שבו התבצרו המפגינים ואת המאהל שהוקם על המדשאה • כ-100 מהמפגינים נעצרו בעימותים והמשטרה השתמשה ברימוני הלם כדי לפזר את המוחים • ההנהלה ביקשה מהמשטרה להישאר בקמפוס בשבועיים הקרובים

מוחים פרו פלסטינים באוניברסיטת קולומביה משתלטים על בניין המילטון שבתוך הקמפוס / צילום: Reuters, Caitlin Ochs
מוחים פרו פלסטינים באוניברסיטת קולומביה משתלטים על בניין המילטון שבתוך הקמפוס / צילום: Reuters, Caitlin Ochs

שוטרים נכנסו הלילה (בין שלישי לרביעי) לאוניברסיטת קולומביה שבניו יורק כדי לפנות את המפגינים שהתבצרו באחד המבנים בקמפוס. בתקשורת האמריקנית דווח על עימותים במקום ועל מעצרם של כ-100 מפגינים. עוד דווח כי פעילות המשטרה הסתיימה לאחר כשעתיים.

לפי המשטרה, ההיכל שבו התבצרו הסטודנטים פונה וכך גם מאהל האוהלים על המדשאה. האוניברסיטה ביקשה מהמשטרה להישאר בקמפוס בשבועיים הקרובים.

משטרת ניו יורק אישרה כי עשתה שימוש ברימוני הלם במעצרים ובפיזור המתבצרים. דוברת המשטרה מסרה כי לא נעשה שימוש בגז מדמיע בקמפוס וכי משטרת ניו יורק כלל לא עושה שימוש בגז מדמיע.

אתמול הודיעה ההנהלה כי הכניסה לקמפוס תתאפשר רק לסטודנטים שגרים במעונות ולמספר מצומצם של חברי סגל, נוכח ההתבצרות של הסטודנטים במבנה. ההנהלה הודיעה שתשעה ואף תסלק את מי שלא יתפנה מהמבנה.

הלילה, כוחות משטרה רבים הגיעו לקמפוס בעקבות בקשת ההנהלה שיפנו את המפגינים. הנהלת האוניברסיטה הודיעה לתלמידים והמרצים להימנע מהגעה למקום והרחובות הסמוכים נחסמו לתנועה.

בהודעה שפרסמה ההנהלה, נכתב: "קצת אחרי 21:00 הערב, משטרת ניו יורק הגיעה לקמפוס לבקשת האוניברסיטה. החלטה זו התקבלה כדי להחזיר את הביטחון והסדר לקהילה שלנו. אנחנו מצטערים שהמפגינים בחרו להסלים את המצב באמצעות מעשיהם.

"לא נסכן את בטיחות הקהילה שלנו. אנחנו מאמינים כי הקבוצה שפרצה לבניין מנוהלת על ידי אנשים שאינם קשורים לאוניברסיטה. צמצמנו מאוד את מספר האנשים בקמפוס. במהלך היום, עדכנו את הקהילה שלנו לגבי הגישה לבנייני הקמפוס ונמשיך לעשות זאת בימים הקרובים".

פורסם לראשונה ב-N12