ישראל במלחמה | סיקור שוטף

מטוסי צה"ל תקפו משגרי חיזבאללה מוכנים לשיגור בדרום לבנון

4 חיילים נפצעו בינוני וקל מפגיעת טיל נ"ט סמוך לקיבוץ יפתח שבגליל העליון • שני כטב"מים פגעו באזור בית הלל שבאצבע הגליל מבלי שהופעלה אזעקה • בטקס הקראת השמות בהיכל הזיכרון בהר הרצל, אמר שר הביטחון כי "המלחמה תימשך עד שנשיב את חטופינו ונפרק את שלטון חמאס" • התרעות בעוטף עזה ובגליל • עדכונים בולטים 

גבול לבנון / צילום: ap, Hussein Malla
גבול לבנון / צילום: ap, Hussein Malla

עדכונים בולטים

21:30 - האו"ם: אחד מהעובדים שנפגע ברפיח מת מפצעיו

פרחאן חאק סגן מזכ"ל האו"ם עדכן כי אחד משני עובדי האו"ם שנפצעו מירי ברצועה מוקדם יותר מת מפצעיו. הוא ציין כי רכבם של השניים נפגע בזמן שנסעו לבית החולים האירופי ברפיח. חאק קרא לחקירה מלאה של האירוע, מבלי שהאשים אף אחד מהצדדים. צה"ל או חמאס טרם הגיבו לתקרית.

21:25 - הוצתה אחת ממשאיות הסיוע שנחסמו בדרך לעזה והושחתו 

עשרות מתושבי הר חברון ולכיש חסמו היום (שני) במהלך השעות האחרונות את האספקה שאמורה להגיע לרצועת עזה. המפגינים פגעו במשאיות הסיוע ההומניטרי ופרקו את האספקה בכדי שלא תגיע ליעדה. מאוחר יותר תועדה לפחות אחת מהן עולה באש לאחר שהוצתה במעבר תרקומיא. צוותי כיבוי והצלה פועלים במקום, והמשטרה בדרכה לזירה. לכתבה המלאה ב-N12

19:26 - מטוסי צה"ל תקפו משגרי חיזבאללה מוכנים לשיגור בדרום לבנון

צה"ל הודיע שמטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר שני משגרים במרחב עייתא א-שעב שבדרום לבנון. כתוצאה מהתקיפה, זוהו מהמשגר שיגורים ופיצוצי משנה אשר העידו לדברי צה"ל על הימצאות אמל"ח במשגר שהיה מוכן לשיגור. עוד עדכנו בצה"ל שמוקדם יותר היום זוהו מספר שיגורים שחצו מלבנון לעבר מספר מרחבים בצפון הארץ, וכי לא היו נפגעים.

18:56 - אזעקות בכרמיה, נתיב העשרה ויד מרדכי שבעוטף עזה, ככל הנראה מדובר בשני שיגורים שנפלו בתוך הרצועה

17:50 - האו"ם משנה את ההערכה: מספר האזרחים שנהרגו בעזה - נמוך בחצי מכפי שנטען 

משרד האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים עדכן את הנתונים שהציג עד כה לגבי מספר האזרחים שנהרגו בעזה, וטען שכ-50% פחות נשים וילדים נהרגו לעומת מה שדווח בעבר. על פי דוח שפרסם המשרד ב-6 במאי, מספר הנשים שנהרגו בלחימה היה אמור להיות 9,500. הארגון מודה כי הסתמך על נתונים של משרד הבריאות הפלסטיני שמנהל חמאס בעזה, אף טען כי 14,500 ילדים נהרגו מאז תחילת המלחמה ב-7 באוקטובר.

בדוח שפורסם יומיים לאחר מכן, האו"ם חתך את הנתונים כמעט בחצי. על פי דוח האום שפורסם ב-8 במאי, כ-4,959 נשים ו-7,797 ילדים נהרגו עד כה במלחמה. על אף הדברים, בחמאס טוענים כי מספר ההרוגים הכולל בעזה עומד על כ-35,000, נתונים שבישראל מסרבים לקבל שבעולם בכל זאת ממשיכים לצטט. לכתבה המלאה ב-N12

17:21 - 5 לוחמים נפצעו קשה ברצועה ביומיים האחרונים, 3 עובדים מטעם משרד הביטחון נפצעו קשה וקל

2 לוחמים מיחידת יהל"ם נפצעו היום קשה כתוצאה משיגור פצמ"רים לעבר הכוח בדרום רצועת עזה, ו-6 לוחמים נוספים מהכוח נפצעו באורח בינוני. גם עובדי חברה קבלנית של משרד הביטחון שהיו במשימה במרחב דרום הרצועה נפצעו בתקרית: אחד באורח קשה ושניים באורח קל.

בנוסף, אתמול נפצע באורח קשה לוחם צה"ל מגדוד רותם של חטיבת גבעתי, כתוצאה מהיתקלות עם מחבלים בצפון הרצועה.

2 לוחמים מגדוד 51 של חטיבת גולני נפצעו ביום שבת באורח קשה כתוצאה מתאונה מבצעית במרחב גבול הרצועה, סמוך לניר עם. התאונה התרחשה במהלך תקיפות צה"ל לעבר מטרות טרור בשטח הרצועה, כחלק מסיוע לכוחות המתמרנים.

צה"ל עדכן שהלוחמים והאזרחים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, וכי משפחותיהם עודכנו.

16:58 - אזעקות בגליל מחשש לחדירת כלי טיס עוין

האזעקות הופעלו ביישובים אלקוש, נטועה, פסוטה ואבירים.

16:13 - צה"ל מעדכן: חיל האוויר תקף יותר מ-120 מטרות טרור ביממה האחרונה

דובר צה"ל הוציא הודעה לפיה כוחות צה"ל פועלים בשלוש גזרות ברצועת עזה: כוחות אוגדה 162 יצאו להתקפה ממוקדת על על יעדי חמאס במרחב מזרח רפיח, שבהמלכה חיסלו מספר מחבלים בהיתקלויות פנים מול פנים ואיתרו, החרימו והשמידו אמצעי לחימה ומשגרי רקטות.

במרחב ג'באליא, כוחות אוגדה 98 חיסלו מספר מחבלים בתום קרבות מטווח קרוב. בשיתוף כוחות חיל האוויר, הושמדו תשתיות תת קרקעיות ומרחבי לחימה רבים במרחב, ובאחת התקיפות הושמד מבנה צבאי בו התכנסה חולייה של מחבלי חמאס.

בשכונת זייתון בה פועלת אוגדה 99, איתרו הלוחמים אמצעי לחימה ותשתיות טרור שונות במרחב. בפשיטה שערכה היחידה הרב-מימדית נמצא מחסן אמל"ח בבית פעיל חמאס ובאחת התקיפות, הכוחות בשיתוף חיל האוויר חיסלו צלף שארב ללוחמים במרחב.

15:28 - דיווח: שני עובדי או"ם נפצעו מירי באזור רפיח

בעזה מדווחים ששני עובדי או"ם נפצעו מירי באזור רפיח. לא ברור אם השניים נפגעו מאש צה"ל או חמאס.

לבית החולים האירופי בח'אן יונס הגיעה פצועה מהירי, עובדת או"ם בעלת אזרחות זרה. מביה"ח נמסר כי לא ידוע על נפגעים נוספים או הרוג, בניגוד לדיווחים קודמים.

12:15 - 4 חיילים נפצעו בינוני וקל מפגיעת טיל נ"ט סמוך לקיבוץ יפתח שבגליל העליון

חייל נפצע בינוני ו-3 נוספים נפצעו קל מפגיעת טיל נ"ט סמוך לקיבוץ יפתח. הם פונו למרכז הרפואי זיו לקבלת טיפול רפואי. הלוחם שנפצע באורח בינוני מטופל בחדר טראומה. מצבו יציב והוא בהכרה מלאה. משפחותיהם עודכנו.

10:38 - אזעקות באצבע הגליל

אזעקות הופעלו בקיבוץ יפתח ובמרכז האזורי מבואות החרמון שבאצבע הגליל.

10:23 - ההתרעה במפלסים: זוהה שיגור אחד שנפל בשטח פתוח

08:57 - האזעקות בגליל המערבי - זיהוי שווא

08:55 - התרעת "צבע אדום" בנתיב העשרה במועצה האזורית חוף אשקלון

08:53 - גלנט: זו מלחמת אין ברירה שתימשך עד שנשיב את חטופינו ונפרק את שלטון חמאס

שר הביטחון יואב גלנט אמר בטקס הקראת השמות בהיכל הזיכרון בהר הרצל כי "זו מלחמת אין ברירה, מלחמה שתעצב את חיינו בעשרות השנים הבאות". לדבריו, "זו מלחמה שתימשך עד שנשיב את חטופינו, נפרק את שלטון חמאס ואת יכולותיו הצבאיות ונחזיר את השגשוג והיצירה למדינת ישראל ואת החיוך לפניהם של אזרחיה".

08:50 - התרעת "צבע אדום" במפלסים שבשער הנגב

08:40 - בלי שהופעלה התרעה: שני כטב"מים התפוצצו סמוך לבית הלל

שני כטב"מים פגעו הבוקר באזור סמוך לבית הלל שבאצבע הגליל מבלי שהופעלה אזעקה עם שיגורם.

07:30 - אזעקות הופעלו ביישובים בגליל העליון בגלל חשד לחדירת כטב"ם. בהמשך התברר שמדובר בזיהוי שווא.

04:22 - דיווחים פלסטיניים: צה"ל תוקף בשעה זו במחנה אל-בוריג' שבמרכז רצועת עזה

01:11 - צבא ארה"ב הודיע שהשמיד אתמול בשמי מפרץ עדן כטב"ם ששיגרו החות'ים בתימן

00:08 - דיווחים פלסטיניים: טלאל אבו ט'ריפה, חבר הלשכה המדינית של החזית הדמוקרטית, ממובילי צעדות השיבה ברצועת עזה - חוסל בתקיפת צה"ל בשכונת צברה בעיר עזה

דיווח פלסטיני: טלאל אבו ט'ריפה, חבר הלשכה המדינית של החזית הדמוקרטית וממובילי צעדות השיבה ברצועה - חוסר בתקיפת צה"ל בעיר עזה

23:57 - מדובר צה"ל נמסר כי בהמשך להתרעה שהופעלה על חדירת כלי טיס עוין בצפון הארץ - מדובר בזיהוי שווא

23:09 - התרעה על חדירת כלי טיס עוין בגליל העליון

התרעה הופעלה בדישון, יפתח, מלכיה, מרכז אזורי מבואות חרמון ורמות נפתלי.

20:07 - אזעקות בעוטף עזה

התרעת צבע אדום הופעלה בניר עם, נחל עוז, איבים ושדרות.

18:05 - צה"ל חיסל את המחבל שהחזיק ברב״ט נועה מרציאנו ז"ל, אשר נחטפה במהלך אירועי ה-7.10 ונרצחה בבית החולים שיפאא

בפעילות משותפת של שב״כ וצה"ל ביום שישי האחרון חוסל המחבל נעים גול, פעיל צבאי בארגון הטרור חמאס בגדוד שאטי ברצועת עזה. במסגרת פעילותו היה מעורב בירי רקטות לעבר שטח ישראל וכן היה אמון על החזקתה של רב״ט נועה מרציאנו ז"ל, אשר נחטפה במהלך אירועי ה-7.10 ונרצחה בבית החולים שיפאא.

הכתבה פורסמה לראשונה ב-N12