בזמן מלחמת חרבות ברזל: תרגיל בינ"ל במעורבות לבנון בירדן

בתרגיל משתתפים כוחות יבשה, אוויר וים מ־33 מדינות כמו ארה"ב, בריטניה וצרפת וגם צבאות לבנון, מצרים ועיראק משתתפים בו • לדברי דובר צבא ירדן, התרגיל מיועד לעזור במאבק בארגוני טרור ומהווה תגובה "להתפשטות כטב"מים, נשק ביולוגי, כימי וגרעיני"

דובר צבא ירדן במסיבת עיתונאים / צילום: Reuters, Laith Al-jnaidi
דובר צבא ירדן במסיבת עיתונאים / צילום: Reuters, Laith Al-jnaidi

צבא ירדן הודיע אתמול (א') על פתיחת התרגיל הצבאי הבינלאומי Eager Lion, במעורבות כוחות יבשה, אוויר וים מ־33 מדינות כמו ארה"ב, בריטניה וצרפת. לא פחות מעניינת מכך היא מעורבותן של צבאות לבנון, מצרים ועיראק דווקא בתקופה הנוכחית.

הרכיבים המזויפים במטוסים, והטילים היקרים שגורמים מבוכה לארה״ב 
בגלל המלחמה בעזה: בדנמרק מתנגדים לרכש של מערכות הגנה מישראל

לצידן, ניתן למצוא מדינות ערביות נוספות כדוגמת ערב הסעודית ומרוקו, וכן מדינות אירופיות (פולין, נורבגיה ורומניה), ומדינות ממרחב אסיה־פסיפיק (יפן ואוסטרליה). בסך הכל, משתתפות בתרגיל עשר מדינות ערביות ו־22 מדינות ממרחבים אחרים, בתרגיל שמיועד "להתמודד עם האיומים בעידן הנוכחי".

"התרגיל, שיסתיים ב־23 במאי, יכלול תרגול מאבק בטרור ואימוני מערך ההגנה האווירית", סיפר דובר הצבא הירדני, קולונל מוסטפא אל־היידרי. לדבריו, התרגיל מיועד לעזור במאבק בארגוני טרור ומהווה תגובה "להתפשטות כטב"מים, נשק ביולוגי, כימי וגרעיני".

אל־היידרי אמנם מסר כי "התרגיל הנוכחי לא קשור להתפתחויות האזוריות", אך כמובן בלתי אפשרי לנתק אותו ממלחמת חרבות ברזל - והמתקפה ההיסטורית של האיראנים ב־14 באפריל. באותה מתקפה, סייע גם מערך ההגנה האווירית הירדני וכוחות נוספים במרחב, וכיום זהו הסיכון העיקרי.

תרגיל אחר שהתקיים לאחרונה ומגביר את הסבירות כי פני כל הצבאות באזור מופנים לאיראן, הוא תרגיל Native Fury, שבו כוחות מארינס אמריקאיים תרגלו לאחרונה צניחות בערב הסעודית עם הצבא המקומי. זהו תרגיל מסורתי, שכלל יותר מ־600 איש, ומהווה חלק משיתוף הפעולה העמוק בין ארה"ב, ערב הסעודית וגם איחוד האמירויות.

המטרה העיקרית של Native Fury היא שיפור יכולת הפעולה המשותפת של שלוש הצבאות וחיזוק התכנון והביצוע של פעולות מורכבות. עבור פיקוד מרכז האמריקאי, קיום תרגיל משמעותי שכזה דווקא בתקופה כזו, מהווה מסר משמעותי לטהרן.