האג: דרום אפריקה ציטטה את סמוטריץ', דורשת לעצור את הלחימה בעזה

בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג (ICJ) קיים דיון בבקשה הדחופה שהגישה דרום אפריקה להוציא צווים להפסקת המלחמה בעקבות פעולת צה"ל ברפיח • המשלחת הישראלית נוכחת בדיון ותטען מחר

אולם בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג / צילום: Shutterstock, Ankor Light
אולם בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג / צילום: Shutterstock, Ankor Light

בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג דן היום (ה') בבקשה החדשה של  דרום אפריקה להוציא צווים להפסקת המלחמה בעקבות פעולת צה"ל ברפיח. מצרים הודיעה כי תתמוך בבקשה, ובטורקיה הודיעו כי יבקשו להצטרף. הבקשה הוגשה במסגרת התביעה בה האשימה דרום אפריקה את ישראל ברצח עם ברצועת עזה. בין השופטים בהאג - נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק.

המשלחת הישראלית נוכחת באולם ומחר (ו') תציג את טיעוניה. בין המייצגים את ישראל: המשנה ליועמ"שית למשפט בינלאומי, ד"ר גל-עד נועם; וממלאת-מקום יועמ"ש משרד החוץ, עו"ד תמי קפלן. המשלחת הישראלית התייצבה עם סיכת החופש הצהובה לשחרור החטופים.


חרם: האקדמיה ההולנדית המלכותית לאמנות מנתקת קשרים עם "בצלאל"
פרשנות | הישג, עם כוכבית: מה המשמעות של החלטת בית הדין בהאג

נציג דרום אפריקה טען בדיון: "הפלסטינים ניצבים בפני רצח עם בעזה, והצווים הקודמים לא מונעים זאת. הצווים לא היו אפקטיביים. דרום אפריקה מבקשת מבית הדין להפעיל את סמכותו. לבית הדין יש את הכוח לוודא שהצווים שלו מבוצעים. העם הפלסטיני יהיה מוגן. הבקשה של דרום אפריקה מתרכזת ברפיח".

לדבריו, "אם בית הדין לא יפעל, לא ניתן יהיה לשקם את האוכלוסייה האזרחית. ישראל טוענת לזכות להגנה עצמית, אך אין לה זכות להשתמש באלימות בלתי מוגבלת, וזכותה להגנה לא מצדיקה פעולות לרצח עם".

נציג דרום אפריקה ציטט את שר האוצר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני בצלאל סמוטריץ' כדוגמה למדיניות הממשלה: "אין חצי עבודה. רפיח, דיר אל-בלח, נוסיראת - השמדה מוחלטת. 'תמחה את זכר עמלק מתחת השמיים' - אין מקום מתחת לשמיים". את הדברים אמר השר סמוטריץ' בחגיגת מימונה באופקים.

נציגי דרום אפריקה ביקשו "צו לפיו ישראל תפסיק את הפעילות הצבאית בכל עזה ותיסוג מהאזור. דרום אפריקה מבקשת לנקוט אמצעים לפני שיהיה מאוחר מדי. במקום לפעול לפי הצווים, ישראל הפרה את הצווים. היא פוגעת בביטחונם של 1.5 מיליון פלסטינים. אף אחד בעזה לא בטוח".

עוד טענו נציגי דרום אפריקה, כי ישראל לא מענישה קריאות לרצח עם, אלא מעודדת אותן. בבית הדין הוקרן סרטון של חיילי צה"ל לפני כניסתם ואומרים: "יאללה, לפרק את רפיח".

הטיעון של דרום אפריקה הסתיים. מחר תטען המשלחת הישראלית בשעה 11:00 שעון ישראל.

"ספק עד כמה בית הדין מעוניין לאפשר לישראל להציג את עמדתה"

"קביעת דיון בלוח זמנים כה קצר חותרת תחת האפשרות לקיים הליך הוגן", אומר עו"ד ד"ר רועי שיינדורף, לשעבר המשנה ליועמ"ש למשפט בינלאומי והיום ראש המחלקה לבוררויות במשרד עורכי הדין הרצוג. "התנהלות זו מעוררת אצלי את הספק עד כמה בית הדין באמת מעוניין לאפשר לישראל להציג את עמדתה ואת ההתפתחויות שהתרחשו בעת האחרונה".

לאחרונה פנתה דרום אפריקה וטענה כי יש להוציא צו לעצירת הלחימה, "כדי להבטיח את עמידתה של ישראל במחויבות שלה על-פי אמנת רצח העם לא לעסוק ברצח עם".

בינואר האחרון הוציא בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג צווים נגד ישראל המחייבים אותה לאפשר את הגדלת הסיוע ההומניטרי לעזה, למנוע הסתה לרצח עם ולהעניש את מי שקורא לבצע אותו. ישראל הגישה דוח מעקב בו השיבה כי היא מיישמת את הצווים. נגד ישראל כבר הוגשה בקשה למניעת הפעולה ברפיח טרם היציאה לפעולה, אך עד כה הבקשה נדחתה.

ברקע, ביום הזיכרון מנעו פעילי ארגון "צו 9" העברת ציוד סיוע שהיה בדרכו לעזה. הפעילים חסמו את הכביש למעבר משאיות במעבר תרקומיא סמוך לחברון. חלק מהמשתתפים בחסימה השליכו את הציוד מהמשאיות.