גל מעצרים במשטרת אנקרה: "חשש של ארדואן לניסיון הפיכה"

לפי דיווח של סוכנות "פוליטיקיול", כוחות ביטחון הפנים של טורקיה עצרו מספר בכירים במשטרת אנקרה, בגין חשד לקשר שלהם עם גורמי פשע • לפי דיווח אחר, אחת מהדמויות המרכזיות בחקירה, המוגדר בתור "עד סודי" בתיק, טען כי "משטרת אנקרה ניסתה לתכנן הפיכה"

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן / צילום: Reuters, AHMAD AL-RUBAYE
נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן / צילום: Reuters, AHMAD AL-RUBAYE

כוחות ביטחון הפנים של טורקיה פתחו היום (ד') בגל מעצרים במשטרת אנקרה, במסגרת חשד לקשר בין בכירים לבין גורמי פשע. לפי דיווח של עיתונאי סוכנות "פוליטיקיול", אלטאן סנג'אר, ההתפתחויות הללו מטרידות מאוד את נשיא טורקיה, רג'פ טאייפ ארדואן, שעוקב אחר הנושא באופן אישי. "המצב נתפס כניסיון הפיכה", דיווח סנג'אר. "צפויה תגובה קשה מאוד".

למרות הפסקת המסחר: ישראל החזירה דיפלומטים לשגרירות באנקרה
הפרצה שמאפשרת להוביל סחורות מטורקיה לישראל

בין הבכירים שהושעו מתפקידם במשטרת אנקרה, נמנה מוראט צ'ליק, סגן מפקד משטרת המחוז, שאחראי על המאבק בפשע המאורגן; קרם גוקאי אונר, מפקד יחידה שעוסקת בחקירות; וכן שבקט דמירג'אן, סגן ראש ענף הפשע המאורגן. בה בעת, לפי התקשורת המקומית, מפקד משטרת אנקרה, אנגין דינץ', עלול לשלם על הפרשה במשרתו.

לפי דיווחים בטורקיה, אותה התארגנות הייתה בהנהגת איהאן בורה קפלן, שנעצר בנמל התעופה של אנקרה בחודש ספטמבר - עקב חשד כי ניסה לברוח מהמדינה. "הדוח הנדרש יסתיים במהרה", מסר שר הפנים עלי ירליקאיה, שאמון גם על כוחות ביטחון הפנים. הוא צפוי להיפגש עם הנשיא לדיון דחוף בנושא בשעה 16:00 שעון טורקיה, לאחר שבוטלה ישיבה של ועדת הביטחון של הפרלמנט.

"טקטיקות של FETÖ"

אחת הדמויות המרכזיות בחקירת פרשת קפלן הוא סרדאר סרטצ'ליק, שמוגדר בתור "עד סודי" בתיק, שנטען כי טס מטורקיה, לאחר שמסר את טענותיו בנוגע למשטרת אנקרה. תחת שם קוד M7, כך לפי עיתון "הורייט", טען כי במשטרת אנקרה כפו עליו להפוך לעד סודי, ואף האשים שהמשטרה המקומית ניסתה לערב שרים לשעבר ובכירים נוספים בתיק. "משטרת אנקרה ניסתה לתכנן הפיכה", טען סרטצ'ליק, כך לפי הורייט.

השר ירליקאיה ציין כי נבחנים כל צעד שנעשה וכל הקלטה טלפונית שנתפסה, ולאחר מכן המידע ישותף עם הציבור. "נגד כל התארגנות נגד הנשיא שלנו, הממשלה שלנו או הפוליטיקאים שלנו, אנחנו נלך עד הסוף. נזהה את ההתארגנויות ונביא אותן לדין".

אחת האנקדוטות המעניינות בדבריו של ירליקאיה הן שננקטו "טקטיקות של FETÖ". אנשי FETÖ, ארגונו של פתהוללה גולן, מואשמים בביצוע ניסיון ההפיכה בטורקיה ביולי 2016, במהלכו נהרגו 252 איש ונפצעו 2,734 נוספים. פתהוללה גולן יושב בארה"ב, ולפי אנקרה - פעל במשך שנים כדי לחדור לשדרות הפיקוד של המדינה. החל מהצבא, דרך המשטרה ועד מערכת המשפט.