מה יציל את אוקראינה מתבוסה ומה יעשו דגלים פלסטיניים לעצמאות סקוטלנד

אוקראינה מתחננת לשבע סוללות פטריוט ובלינקן פורט על גיטרה • האם האינפלציה בארה"ב יורדת מאוחר מדי • במרחק 17,000 ק"מ מצרפת, המחוז הצרפתי עולה באש • לאומנים סקוטיים עם דגלי פלסטין • ראש ממשלה אחד נורה, השני יצא לפנסיה לאחר 20 שנה • חמישה אירועים מהשבוע שהיה בעולם

עיבוד: טלי בוגדנובסקי, צילומים: AP (Denes Erdos, Jacob King, Brendan Smialowski)
עיבוד: טלי בוגדנובסקי, צילומים: AP (Denes Erdos, Jacob King, Brendan Smialowski)

1שבע סוללות

מזכיר המדינה של ארה"ב פרט השבוע על גיטרה במועדון לילה בקייב. הוא הנעים לשומעיו את השיר Rockin' In The Free World של ניל יאנג. טוני בלינקן הגיע כדי לחזק את ידי אוקראינה בשיאו של משבר צבאי חמור. הצבא הרוסי, הנהנה מעליונות ברורה גם בכוח אדם וגם בתחמושת, מאיים על חרקיב, העיר השנייה בגודלה.

אוקראינה חזרה והתחננה השבוע להגנה אנטי-בליסטית. תנו לנו שבע סוללות פטריוט, הפגיע הנשיא זלנסקי בבלינקן. הנשק האמריקאי אומנם חוזר וזורם, אבל המצב בחזית הוא כלאחר ייאוש. זלנסקי ביטל את כל נסיעותיו לחו"ל.

כותרות העיתונים בעולם | נשיא אוניברסיטה בארה"ב הוצא לחופשה אחרי שנכנע לדרישות פרו-פלסטינים
בלגיה והולנד בחרם אקדמי על ישראל, ותוכנית המיליארדים בסכנה
טיל הקטלני של רוסיה, וישראל מקדימה את בריטניה ביירוט לייזר

אנטוני בלינקן (משמאל), מזכיר המדינה האמריקאי, בקייב
 אנטוני בלינקן (משמאל), מזכיר המדינה האמריקאי, בקייב

2יורדת. אז מה?

איך אינפלציה משפיעה על התנהגות בוחרים? התשובה אינה מובנת מאליה, לא מפני שיש בוחרים החושבים שאינפלציה היא דבר טוב. התעלומה היא איך הם מפרשים אינפלציה יורדת.

פייננשל טיימס פרסם השבוע סקר של מצביעים בארה"ב, המראה אכזבה גוברת ממדיניותו הכלכלית של הנשיא ביידן: רק 28% חושבים שהוא הועיל לכלכלה. העיתון מייחס את הירידה לציפיות לעלייה באינפלציה.

לא יצאו אלא 48 שעות, ומדד המחירים לצרכן בארה"ב רשם את העלייה השנתית הנמוכה ביותר מאז אפריל 2021: 3.4%. הבורסה הריעה, והדאו ג'ונס התקרב (ביום ד') בפעם הראשונה ל-40,000. הסיבה העיקרית: לבנק המרכזי של ארה"ב ניתנה סיבה להוריד את שער הריבית.

האם ירידת האינפלציה תרשים את הבוחרים? לאו דווקא. המחירים אינם יורדים. בשביל זה צריך דפלציה, חס ושלום. הצרכנים זוכרים בעיקר שהמחירים האמירו בשלוש השנים שעברו. שישה חודשים בלבד עד הבחירות, ספק אם האמריקאים יספיקו להבחין בתועלת שהירידה באינפלציה תניב. רק הנשיא הבא יקבל אשראי.

האינפלציה בארה"ב סיפקה זריקת אופטימיות. האם היא תישמר?

3המחוז בוער

מרחק של 17,000 ק"מ אינו מחליש את צרפתיותה של קלדוניה החדשה, בדרום האוקיינוס השקט. צרפת סיפחה אותה לפני 160 שנה, והעניקה אזרחות לכל תושביה, כולל הילידים, לפני 70 שנה. בעיני צרפת, האי הטרופי אינו מושבה, אלא הוא "מחוז מעבר לים".

אבל היחסים בין צרפת לילידים, הידועים כ"קאנאק", היו מתוחים מאז גל מהומות לפני 40 שנה. המהומות חזרו והתלקחו השבוע. הסיבה המיידית: הוספה של עשרות אלפי צרפתים שזה מקרוב באו לפנקס הבוחרים של האי. הקאנאק, 40% של האוכלוסייה (112 אלף), אומרים שההחלטה נועדה להקטין את השפעתם.

בנייני ממשלה הועלו באש, חנויות נבזזו, לפחות מאה שוטרים נפצעו, לפחות ארבעה בני אדם, בהם שוטר אחד, נהרגו. הנשיא מאקרון הכריז מצב חירום. הממשלה בפריז הטילה עוצר, ואסרה את אויב הסדר הציבורי המפורסם, היישומון טיקטוק.

שריפות בעקבות המהומות בקלדוניה החדשה
 שריפות בעקבות המהומות בקלדוניה החדשה

4רישי נגד הסקוטים

בשעה שפעמי הבחירות בבריטניה מתחזקים והולכים, ראש הממשלה רישי סונאק הקפיץ על רגליהם את הלאומנים הסקוטים, כאשר כלל אותם ברשימת הסכנות האורבות לערכיה של בריטניה. "הם גמרו אומר לפרק את ארצנו", הוא אמר בנאום הבוטה ביותר של כהונתו. הסקרים חוזים לו תבוסה ניצחת.

בחילופי דברים מרים במליאת הפרלמנט, הלאומנים, המנהיגים את הממשלה הסקוטית האוטונומית, תבעו התנצלות. הוא סירב. עיתון לאומני הכריז בכותרת הראשית "אלה אינם קיצונים", מעל צילום של מפגינים נושאי דגלים. רוב הדגלים היו סקוטיים, אבל לפחות ארבעה היו פלסטינים. אנטי-ישראליות היא עכשיו מטבע עובר לבוחר בסקוטלנד.

5כה ייעשה לראש הממשלה

זה היה שבוע לא פשוט לראשי ממשלה. רוברט פיצו של סלובקיה ספג חמישה קליעים בבטנו ובחזהו, בניסיון ההתנקשות הראשון בראש ממשלה באירופה זה 20 שנה. הוא מידידיו המעטים מאוד של ולדימיר פוטין ביבשת, אבל נראה שהמתנקש הוא דווקא חבר במיליציה פרו-רוסית. לך תדע.

בקצה השני של העולם הגיע קץ שלטון שושלת משפחתית בת 60 שנה בסינגפור. ראש הממשלה זה עשרים שנה, לי סיין לונג, החליט לפרוש בגיל 72. אביו, לי קוואן יו, היה ראש הממשלה המייסד של סינגפור. היורש, לורנס וונג, מתואר כטכנוקרט נאמן, שישאיר את סינגפור במקום המוכח של הצלחותיה: מדינה סמכותנית, עם מעט מאוד אופוזיציה, שהשלטון בה מעולם לא התחלף.

רשימות קודמות בבלוג וביואב קרני. ציוצים (באנגלית) בטוויטר.