בייג'ין ומוסקבה עוברות מידידות 'ללא גבולות' ליחסים של חברות-אויבות בחצר האחורית של רוסיה

מדינות מרכז אסיה מתקרבות אל סין, כאשר מלחמת אוקראינה מחלישה את אחיזתה של רוסיה ברפובליקות הסובייטיות לשעבר

שי ג'ינפינג, נשיא סין, וולדימיר פוטין, נשיא רוסיה / צילום: ap, Sergei Bobylev
שי ג'ינפינג, נשיא סין, וולדימיר פוטין, נשיא רוסיה / צילום: ap, Sergei Bobylev

כאשר ביקר ולדימיר פוטין בטשקנט, הבירה הצחיחה של אוזבקיסטן, כחלק ממסעותיו האחרונים באסיה שנועדו לשמר את היחסים הטובים בין המדינות, קישטו פקידים מקומיים את השדרות בכרזות שעליהן פניו של המנהיג הרוסי - מחווה צפויה ברפובליקה הסובייטית לשעבר, שמוסקבה מטילה עליה עדיין צל גדול.

"אנחנו מוכרחים להיות מסוגלים לנהל דיאלוג עם העולם": המועמד המפתיע לנשיאות איראן 
בהודו משוכנעים: ישראל עומדת בפני הפסד אסטרטגי 

אך מתחת לפוסטרים ניכר שינוי בעל השלכות קודרות מבחינת השפעתה הבינלאומית של מוסקבה: יותר ויותר מכוניות של מותגים סיניים כמו BYD ו-Geely נוסעות ברחובות אוזבקיסטן, ואילו מספר הלאדות הרוסיות הולך ומתמעט.

היחסים בין סין ורוסיה נמצאים בשיא היסטורי, והמעצמות האוטוריטריות משתפות פעולה כדי להתמודד עם מה שהן רואות כמערכה מערבית, שנועדה לכבול את ידי שתיהן. שי ג'ינפינג הכריז כי לידידות בינו ובין פוטין "אין גבולות", אך במרכז אסיה, אזור שמוסקבה מחשיבה כחצר האחורית שלה, מתנגשת הידידות הזו עם השאיפות הגלובליות של בייג'ינג.

המתח הזה מרחף מעל פגישתם של שי ופוטין בקזחסטן השבוע, לפסגה של "ארגון שנחאי לשיתוף פעולה", גוש אזורי מדיני-בטחוני. שי אמור להמשיך משם לטג'יקיסטן, כחלק מביקורו השמיני במרכז אסיה מאז שהפך לנשיא סין ב-2013.

מכרסמת בתחומי ההשפעה הרוסיים המסורתיים

סין ניצלה את הפלישה לאוקראינה כדי לכרסם בתחומי ההשפעה הרוסיים המסורתיים. במרכז אסיה, כמו גם באזור הארקטי, ההסתמכות של מוסקבה על בייג'ינג כדי לקיים את מכונת המלחמה שלה מאלצת אותה להסכים להסגות הגבול הללו.

בייג'ינג מושכת אליה כלכלות מקומיות ברחבי האזור, בעל המיקום האסטרטגי. השקעות סיניות מרחיקות מרוסיה את העובדים הצעירים של האזור. מסילת ברזל במימון סיני מבטיחה לחבר את האזור לאירופה, תוך מעקף של השטח הרוסי. פרויקטים של אנרגיה מתחדשת סינית עוזרים להפחית את התלות של האזור בגז רוסי.

סנג'רבק קולמטוב, עובד בן 29 במפעל סיני במרכז אוזבקיסטן, אמר שהכסף הסיני שינה באופן דרמטי את סיכויי העבודה שלו ושל בני ארצו.

כ-1.3 מיליון אוזבקים עבדו ברוסיה בשנת 2023, לפי ארגון האומות המאוחדות להגירה, ירידה מ-1.45 מיליון בשנה הקודמת. הסיבות לירידה מורכבות, אך קולמטוב מייחס חלק ממנה לעליית החלופות שבמימון סיני. "כל מי שמובטל יכול למצוא כאן עבודה במקום לנסוע לרוסיה", אמר.

עבור רוסיה הצארית, היה מרכז אסיה דומה למה שהיה המערב עבור החלוצים האמריקאים: טריטוריה פראית כביכול שאפשר להתרחב אליה, לחדש אותה ולהפיק ממנה משאבים. הניצול והמודרניזציה נמשכו תחת המשטר הסובייטי, ששמר בקנאות על גבולות האימפריה מפני פלישה סינית.

הפלישה לאוקראינה האצה את התהליך

שינויי הכוחות באזור היו בהתהוות במשך שנים, אך הואצו לאחר פלישת רוסיה לאוקראינה, שנתפסה בעיני רבים באזור כהפרה תוקפנית ומאיימת של שלמותה הטריטוריאלית של רפובליקה סובייטית לשעבר. במקום לתמוך במוסקבה, בחרו כל חמש המדינות במרכז אסיה להישאר ניטרליות בנוגע לפלישה.

"סין מספקת למרכז אסיה תמונה של העתיד. רוסיה היא משטר פוליטי קצר-רואי שאינו משקיע ביעדים האסטרטגיים של מדינות מרכז אסיה עצמן", אמר טמור אומרוב, עמית במכון Carnegie Russia Eurasia Center.

עבור סין ורוסיה, שתי מעצמות המבוססות ביבשה, הולכת וגדלה חשיבותו של מרכז אסיה כציר תנועה. הוא מאפשר לפוטין גישה ישירה יותר לשווקים בדרום אסיה, הוא מרכזי ב"יוזמת החגורה והדרך" של שי, פרויקט התשתית העצום שמטרתו לחבר את סין דרך נתיבי יבשה וים שונים אל שאר יבשת אירו-אסיה.

גם ארה"ב הגבירה לאחרונה את המאמצים להחזיר את השפעתה אל מרכז אסיה, ושלחה שורה של גורמים בכירים לאזור, אם כי המיקוד שלה הוגבל בעיקר למלחמה בטרור המתעורר מחדש באפגניסטן.

במשך שנים הייתה בין רוסיה וסין הסכמה שבשתיקה בנוגע לחלוקת העבודה באזור: רוסיה היא ספקית הביטחון העיקרית, בעוד שסין מתמקדת בפיתוח ובהשקעות. כעת, מערערת בייג'ינג את האיזון הזה על ידי השקעה משמעותית יותר בחלקה - ומשתמשת בכוח הכלכלי העצום שלה כדי להגביר את אחיזתה הפוליטית. הסחר בין סין למרכז אסיה עלה ל-98 מיליארד דולר בשנה שעברה, יותר מפי שלושה משהיה בשנת 2016.

באוזבקיסטן, המדינה המאוכלסת והמתועשת ביותר מבין חמש המדינות הפוסט-סובייטיות במרכז אסיה, הדיחה סין את רוסיה ממקומה כשותפת הסחר הבכירה ב-2023, על פי נתונים סטטיסטיים רשמיים. המדינה ניסתה להשתלב בכלכלה העולמית לאחר שני עשורים של בידוד.

פארק התעשייה Peng Sheng, שבו עובד קולמטוב, הוקם במימון סיני ליד העיר המרכזית האוזבקית סירדריו בשנת 2009. כיום, לאחר זרם של השקעות אל העיר, היא משמשת בית ליותר מתריסר חברות סיניות.

קולמטוב אמר שהוא אוהב לקחת את בנו לפארק ליד אזור התעשייה, שנבנה גם הוא מכסף סיני, ומקווה לשלוח את הילד לגן חדש שם, שמלמדים בו בשפות הסינית והאנגלית. "הייתי רוצה לראות כאן אפילו יותר חברות סיניות", אמר.

דומיננטיות סינית בכבישים

חברה סינית שהגיעה לאחרונה, חברת כלי הרכב החשמליים BYD, החלה את הייצור ביום חמישי במפעל חדש בג'יזקס, המחוז שבו נולד נשיא אוזבקיסטן, שבקט מירזייאיב. היא מתכננת לייצר 50,000 כלי רכב בשנה. סוללות ורכיבים מרכזיים אחרים יישלחו מסין, והעובדים המקומיים יעסקו בכל דבר, החל מריתוך וצביעה ועד הרכבת מכוניות.

בשנת 2023 הגיעו מסין כמעט 80% מתוך יותר מ-73,000 כלי רכב שייבאה אוזבקיסטן, לפי הסטטיסטיקה הרשמית. רוסיה ייצאה כ-4,500 מכוניות לאוזבקיסטן בשנת 2021, אך הביקוש ירד כל כך, עד שהמכוניות של רוסיה מקובצות כעת בקטגוריית "מדינות אחרות".

מנהרה חדשה שנבנתה על ידי סין, באורך 12 מיילים, פתחה נתיב לחיבור הרכבת הישיר הראשון אי פעם בין עמק Fergana, בחלק המזרחי הרחוק של אוזבקיסטן, ובין יתר המדינה. כביש מהיר שנסלל על ידי סין, המקשר בין צפון טג'יקיסטן ודרומה, קיצץ את זמן הנסיעה בשמונה שעות.

בעבר, רוב קווי הרכבת והכבישים המהירים שבנו הסובייטים במרכז אסיה הובילו אל מוסקבה. היעדר קשרים בין מדינות מרכז אסיה, וביניהן לשאר העולם, הפך את מרכז אסיה לאחד המקומות המבודדים בעולם.

שינויים גדולים אף יותר עשויים להגיע. בתחילת יוני חתמו נשיאי סין, קירגיזסטן ואוזבקיסטן על הסכם מפתח להקמת קו רכבת שנועד לחבר בין מדינותיהם. המגעים על ההסכם נמשכו מאז 1997. הפרויקט יקצר את הנסיעות בין מזרח אסיה למזרח התיכון ולדרום אירופה במאות קילומטרים, על ידי עקיפת רוסיה.

במשך שנים השתמשה רוסיה בהשפעתה על קירגיזסטן, חברה ב"איחוד הכלכלי האירו-אסיאתי" שבראשות רוסיה, כדי להאט את התקדמות הפיתוח של הקו. כך אומר מירשוהיד אסלנוב, מייסד "מרכז צוות החשיבה לרפורמות מתקדמות" בטשקנט, שעבד בעבר כדיפלומט אוזבקי. אך הסנקציות הקשורות למלחמת אוקראינה שינו את הדינמיקה הקשורה בסחר דרך רוסיה.

גם בתחום האנרגיה מאתגרת סין את רוסיה. זהו מגזר שהיה עד לאחרונה בשליטתה של מוסקבה. אוזבקיסטן חתמה על עסקה לרכישת גז רוסי ב-2023 לאחר שורה של הפסקות חשמל, אך הגבילה את החוזה לשנתיים עד כה, מהלך שאנליסטים אומרים כי הוא גידור נגד רוסיה, שעלולה להשתמש בגז כמנוף פוליטי.

בינתיים, חוצות משאיות ורכבות את המדינה לאורכה ולרוחבה, ונושאות מודולים סולאריים וטורבינות רוח מן החברות הסיניות הגדולות לאנרגיה המתחדשת LONGi ו-Goldwind - חלק מן המאמץ של טשקנט להשיג 40% לפחות מייצור החשמל ממקורות אנרגיה מתחדשים עד 2030.

"אנחנו חברים של רוסיה, אבל במקביל, אנחנו מחפשים הזדמנויות", אמר אסלנוב. "אנחנו מסתכלים מזרחה בהתלהבות רבה".

עדיין תופסים את רוסיה באור חיובי

סין אינה יכולה לתפוס לחלוטין את מקומה של רוסיה. הקריירות והרשתות החברתיות של האליטות באזור שזורות עמוק במוסקבה, והשפה הרוסית נותרה הלִינְגְּוָה פְרַנְקָה, השפה המשותפת. אנשים ברחבי האזור נוטים עדיין לראות את רוסיה בצורה חיובית יותר מאשר את סין, על פי סקר משנת 2022 של מוסד המחקר ללא מטרות רווח Central Asia Barometer.

המוניטין של סין נפגעו בעקבות היחס שלה לאויגורים הטורקים המוסלמים, שרבים במרכז אסיה חולקים איתם תרבות ושפה דומים, ומסנטימנט אנטי-סיני שעוררו כמה כלי תקשורת בשפה הרוסית. אך כבר יש סימנים לכך שסין מוצאת את דרכה אל דור חדש של אליטות במרכז אסיה.

נודירקסון מחמודוב, סטודנט בן 19 למנהל עסקים, שסיים תיכון עילית באוזבקיסטן, אמר ששלושה מתוך 26 חבריו לכיתה נסעו לסין כדי ללמוד, ואף אחד לא נסע לרוסיה. בעבר, אמר, רבים נהגו להירשם לאוניברסיטאות ברוסיה.

מחמודוב, שאומר שהוא חושק ברכב BYD, עובד גם כמנהל שיווק באקדמיה של הונג קונג, חברה פרטית ללימוד שפות. באחר צוהריים של קיץ, למדו בחריצות שמונה תלמידים בגילים 11 עד 21 אותיות סיניות בכיתת המתחילים.

גם פקידי ממשל ואנשי עסקים הגיעו לאקדמיה של הונג קונג בחיפוש אחר מורים סינים פרטיים לצורך קידום מקצועי, לדברי מחמודוב. "כולם חושבים שסין היא העתיד", הוא אמר.

אסקר ג'ומנוב תרם למאמר זה