פורים בצל המלחמה: מקונצרט לילדי המפונים ועד תמיכה במילואימניקים עצמאיים

חברות רבות במגזר הפרטי בחרו לשלב השנה בין חג הפורים לבין תמיכה בחיילי המילואים, בפצועי צה"ל ובמשפחות המפונים • הפעילות הפופולרית ביותר הייתה סיוע לבעלי עסקים שנפגעו

קונצרט פורים של הפילהרמונית לילדי המפונים מהדרום והצפון / צילום: שי סקיף
קונצרט פורים של הפילהרמונית לילדי המפונים מהדרום והצפון / צילום: שי סקיף

אודות "ישראל מתגייסת"

בתוך המציאות הכאוטית נולדו עשרות מיזמים של אזרחים ועסקים פרטיים, הנרתמים למען יושבי הדרום, אנשי כוחות הביטחון והמורל הלאומי בכללותו. גלובס מרכז את היוזמות המרכזיות ופרטי הקשר ונרתם לקשר בין הצדדים להצלחת המיזמים הללו במייל: i-can-help@globes.co.il

בימי שגרה, חברות רבות נוהגות לקיים בחג הפורים מסיבות מושקעות הכוללות כיבוד, הופעות ואלכוהול. בשנה הנוכחית, בצל מלחמת חרבות ברזל המתמשכת, החליטו ארגונים רבים להמיר את המסיבות לתרומה ופעילות התנדבותית.

ישראל מתגייסת | יהודי צפון אמריקה מקימים קרן הלוואות לתמיכה בעסקים קטנים בישראל
ישראל מתגייסת | OurCrowd מגדילה את השקעותיה בסטארט־אפים שמושפעים מהמלחמה
ישראל מתגייסת | פרויקט Next October של יזהר שי גייס 500 מיזמים להנצחת נופלים

עובדי ועובדות יוניקורן הסייבר פנטרה לקחו חלק בהכנת וחלוקה של משלוחי מנות לפורים, כחלק מהשותפות עם קבוצת הכדורסל מכבי תל אביב ועמותת אחים לסמל. המשלוחים נמסרו ל־300 ילדי העוטף שפונו מבתיהם, ל־500 חיילי מילואים מיחידת צנחנים 890, ולחיילים פצועים בשיקום.

בחברה הממשלתית נתיבי גז טבעי לישראל קיימו הפנינג פורים עם משלוחי מנות למחלקות השיקום בבתי החולים שיבא תל־השומר וסורוקה ובבית לוינשטיין.

משלוחי מנות לפצועים

עובדי חטיבת הדיגיטל והשירות וחטיבת ישירים ושת"פ בקבוצת הראל ביטוח ופיננסים ארזו 550 משלוחי מנות, בשיתוף עמותת אלון ואלה. במהלך הפעילות אירחו את מנכ"ל ומייסד העמותה, אלון בריקמן, שהרצה על חשיבות המעורבות והסולידריות בקהילה. בריקמן דיבר גם על התנדבות וחמלה, בדגש על הצורך בחיזוק ניצולי השואה והעצמת הילדים והנוער, שנמצאים בסיכון דווקא בתקופה מורכבת זו.

הפילהרמונית הישראלית קיימה הפנינג פורים חגיגי בהיכל התרבות, שאליו הגיעו כ־200 מפונים מיישובי הדרום והצפון. הילדים ומשפחותיהם נהנו מקונצרט מיוחד לילדים המגולל את סיפורו של הנס כריסטיאן אנדרסן, ובסיום חולקו משלוחי מנות של עמותת "גדולים מהחיים" לכל הילדים.

עובדי חברת הסייבר סייקוד, העוסקת בניהול אבטחת יישומים, ארזו ושלחו משלוחי מנות למפוני הצפון, ואילו במוזיאון אנו (בית התפוצות לשעבר) הרכיבו כ-2,100 מארזי משלוחי מנות ממוצרים שהוזמנו מעסקים קטנים בבעלות חיילי מילואים וכן מפונים מיישובי הדרום והצפון.

המשלוחים נארזו על ידי מתמודדי נפש של עמותת 'אנוש', ונרכשו לתרומה עבור פצועי ופצועות המלחמה על ידי חברי הקהילות היהודיות בארה"ב, ישראל ובתפוצות. עובדי ועובדות המוזיאון חילקו את משלוחי המנות לפצועים ולפצועות בבתי החולים, וכן למשתקמים בבתי הלוחם ברחבי הארץ.

מתגייסים לעזרה

גלובס מרכז את היוזמות המרכזיות ופרטי הקשר ונרתם לקשר בין הצדדים להצלחת המיזמים הללו במייל: i-can-help@globes.co.il

חברת ICL, ויזה כאל ועמותת "אח גדול למען חיילים בודדים"

עמותת "אח גדול למען חיילים בודדים" מעניקה מאות כרטיסי סיוע בהיקף של כ-220 אלף שקל לחיילים בודדים. הסכום גויס על ידי עובדי חברת ICL, בין היתר באמצעות תרומת ימי חופשה, כאשר החברה עצמה, בראשות רביב צולר, עשתה מאצ'ינג והכפילה את הסכום הנתרם.

בשיתוף עם ויזה כאל, שתרמה גם היא, נרכשו מאות כרטיסי הסיוע ונתרמו לחברי עמותת "אח גדול למען חיילים בודדים" ולמרכז הבודדים של צה"ל. חלוקת הכרטיסים החלה השבוע בבסיסים ברחבי הארץ ובאמצעות העמותה.

לדברי נסים אדר, יו"ר העמותה, "המילואימניקים וחיילי החובה הבודדים שנמצאים בחזית הלחימה חוזרים ונדרשים לעיתים להתמודד באזרחות עם חזית נוספת - כלכלית. התרומה הנוכחית מעבירה מסר מעודד וחם: אתם לא לבד".

החייל סרגיי נאוסטרוייב עם כרטיס הסיוע של עמותת ''אח גדול למען חיילים בודדים'' / צילום: אח גדול למען חיילים בודדים
 החייל סרגיי נאוסטרוייב עם כרטיס הסיוע של עמותת ''אח גדול למען חיילים בודדים'' / צילום: אח גדול למען חיילים בודדים

גדוד שריון 363

ערב הוקרה למען לוחמי גדוד שריון 363 של חטיבת 10 בצה"ל נערך באוניברסיטת בר אילן, בהשתתפות כ-1,200 לוחמים שיצאו מלחימה ממושכת בעזה. את קיום הערב הובילה רחלי פורטוביץ, שמאז פרוץ המלחמה מתנדבת ומפיקה אירועים עבור גדודים שונים בצה"ל.

מפקד הגדוד, אסף אילן, שנפצע קשה במהלך קרב ממושך בחאן יונס, הגיע אף הוא לאירוע, שם פגש לראשונה את חייליו ופקודיו מאז הפציעה הקשה. האירוע התקיים עם בני משפחותיהם של הלוחמים, וכלל דוכני מזון לצד עמדות יצירה לילדים לפורים, עמדות מסאז' ושיאצו ועוד.

הלוחמים ובני משפחותיהם נהנו גם מעמדה שכללה טיפולי פנים, טיפולי עור ואסתטיקה של ד"ר להבית אקרמן, שהגיעה עם הצוות המקצועי שלה כחלק ממיזם שהקימה במהלך הלחימה, "קליניקה על גלגלים". בנוסף הוענקו ללוחמים ערכות מוצרי טיפוח לשימוש בשטח.

"אני שמחה שהצלחתי לגייס עובדים משלוש קליניקות לערב המרגש", אומרת ד"ר אקרמן. "דאגנו לחיילים רבים שעבורם זו הייתה אתנחתא אמיתית אחרי לחימה ממושכת".

שגב משה ועמותת לחיות בכבוד

בשבוע שעבר חל יום הולדתו ה-86 של שלמה מנצור, בעודו בשבי בעזה. לכבוד יום זה אירחה עמותת "לחיות בכבוד" את השף שגב משה יחד עם נועם ספיר, נכדתו של שלמה, להכנת המנה האהובה עליו: חמין עירקי - טבית.

העמותה יזמה את המפגש במטרה להעלות את המודעות להחזקתו של מנצור בשבי יותר מ-160 יום, ולקרוא להחזרתו. במהלך הכנת המנה סיפרה ספיר על סבה ועל הגעגועים והדאגה אליו. בסיום המפגש היא הצטרפה למתנדבי העמותה, ויחד הם חילקו את המנה לניצולי שואה וקשישים.

לתרומה עבור "לחיות בכבוד": https://t.ly/SEbge

אלמנטור

בחברת אלמנטור, המפתחת פלטפורמה לבניית אתרי אינטרנט בקוד פתוח, איתרו בעלי עסקים קטנים שנפגעו בצורה משמעותית כתוצאה מהמצב במטרה לסייע להם.

בין היתר, הקונדיטור יקי שגיא מקיבוץ בארי הגיע למשרדי החברה עם המאפים שלו, ושיתף את העובדים בסיפורו מה-7 באוקטובר. בנוסף, החברה רכשה מוצרים מבעל סופרמרקט קטן שמשרת במילואים בעזה, לטובת כ-100 משלוחי מנות שנשלחו לפלוגות מילואים.

לרגל הפעילות, הוזמנו גם ארגזים של תחפושות ואקססוריז מזכיין של חנות עידן 2000 בהוד השרון ששירת במילואים, ועסקיו נפגעו. משלוחי המנות שחולקו לעובדים הוזמנו כתרומה לעמותת "גדולים מהחיים" עבור ילדים חולי סרטן ומשפחותיהם שפונו מיישובי העוטף וקווי העימות.