נגישות לנכים - גם בתעסוקה

מגזר הנכים נשאר ברובו מחוץ לשערי מקומות העבודה בישראל

בקרוב יחול יום הנגישות, במסגרתו ימשיכו להעלות את המודעות להנגשת מקומות ציבוריים, מתקני פנאי ונופש ומקומות עבודה עבור נכים. ועדיין, למרות השיפור במודעות לרווחת הנכה ולצרכיו המיוחדים, נתון אחד נותר על כנו: בישראל כיום כ-180 אלף נכים בגילאי עבודה. מתוכם 160 אלף מקבלי קצבאות - המשמעות היא כי בתחום התעסוקה מגזר הנכים נשאר ברובו מחוץ לשערי מקומות העבודה בישראל. ישנן לכך מספר סיבות, אך למרבה הצער הסיבה העיקרית היא דעות קדומות של מעסיקים. אנשים רבים עדיין חוששים מהעסקה של נכה במקום העבודה, מדרישות מיוחדות שלו, מיצירת חוסר נעימות במקום העבודה, ואפילו קיימות דעות קדומות לגבי היכולות המנטליות של נכים.

שילובם של הנכים בשוק התעסוקה חשוב מבחינה כלכלית. מדובר בעשרות אלפי נכים אשר מסוגלים ורוצים לצאת לעבוד, אך לא מתאפשר להם. במקום זאת הם חשים, ובמידה מסוימת הם אכן, נטל על החברה. אך מעבר להיבט הכלכלי, ולא פחות חשוב מכך, מדובר בתהליך חינוכי עבור החברה הישראלית. שילובם של נכים במקומות עבודה רבים יביא לתהליך היכרות רחבה עם קהילת הנכים, ומשם התהליך יתרחב לשילוב הנכים גם בפעילויות אחרות בחברה, להגברת המודעות, וכמובן גם להגדלת הנגישות במקומות ציבוריים. נושא החינוך לקבלת נכים הוא בעיה עמוקה בחברה הישראלית, אשר מתחיל בבתי הספר, שם לא פעם נתקלו תלמידים או הוריהם בבעיות נגישות ודחייה בגלל מגבלה פיזית זו או אחרת.

ישנן שתי דרכים עיקריות לשילובו של מגזר הנכים בשוק העבודה: עידוד מעסיקים לקבל נכים למקום העבודה, או עידוד של נכים ליזמות עסקית. מניסיוני, שכנוע של מעסיקים לקבל לעבודה בעלי מוגבלות פיזית אינו קל, ואפשרות של מתן הטבות למעסיקים דורשת משאבים רבים שגם כך אינם מגיעים לזקוקים להם באמת. כבר נתקלנו בחברות שהסכימו להעסיק נכים כעלה תאנה אל מול ארגונים חברתיים או לצורך השגת פרסום, ולאחר מכן נפטרו מהם כלאחר יד.

דרך היזמות העסקית לעומת זאת, יכולה לעשות את העבודה בצורה יעילה בהרבה. תוכניות לעידוד יזמות עסקית בקרב נכים שהופעלו בחו"ל הביאו להקמת עסקים רבים על ידי נכים, עסקים שבאופן מפתיע גם הפעילו מדיניות העדפה להעסקת נכים, כך שהאפקט של תוכניות יזמות אלה הוכפלה. לדוגמה, בארה"ב, בה ניתנות הלוואות וערבויות גבוהות ליזמים נכים, הגיעו למצב בו 14.7% מבעלי הנכויות עובדים כבעלי עסקים, לעומת 8% שמהווים בעלי העסקים באוכלוסייה הכללית. בבריטניה, גם שם מופעלת תוכנית דומה, 13% מבעלי הנכויות עובדים כעצמאים. גם בישראל, בתקופה בה ניתנה העדפה לנכי צה"ל בהקמת תחנות דלק, הוכח כי עידוד נכים לעצמאות הוא יעיל ואפשרי.

הדרך להפעלת תוכנית יזמות שכזו אינה מצריכה הקצאת משאבים גדולים, וניתנת לביצוע על ידי הקמת מרכז יזמות לנכים. מרכז אשר ילווה את היזמים החל מבדיקת התאמה וכישורים של המועמד להקמת עסק, דרך בניית תוכנית עסקית, מתן הכשרות וליווי מעשי, ועד לסיוע בגיוס הון. מתוכניות שנבחנו בעולם, עולה כי מרכז יזמות יכול להניב רווחיות בזמן קצר ולפעול לאורך זמן וללא תלות חיצונית, לאחר התחלת החזרת הלוואות והצלחת העסקים שבתוכנית.

שר הרווחה החדש נדרש לקבוע את סדר העדיפויות שלו, כאשר לפניו עומדות בעיות רבות ודחופות. כאשר הצהיר על נושא קידום תעסוקת נכים כבר ביומו הראשון לתפקיד כאחד היעדים הראשונים לטיפול, ראה את התועלת המהירה והרבה שתצמח לחברה הישראלית כתוצאה מהשגת יעד זה. כעת, עומדת בפניו האפשרות לקדם תוכנית המבוססת על תוכנית עסקית וכלכלית, בעלת יתרונות מובהקים ויעילות מוכחת. "

הכותב הינו מנכ"ל חברת NetProtek, יזם נכה, הפעיל במטה מאבק הנכים בישראל

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988