ללא הכנסות או רווחים: שכר של כמיליון דולר למנכ"ל פרוטליקס

אביעזר קיבל שכר בסיס של 427,970 דולר ועוד בונוס של חצי מיליון דולר, בעוד שב-2008 לא קיבל כלל בונוס

אם חיפשתם סממנים של בועה, תוכלו אולי למצוא אותם בנתוני השכר של בכירי חברת הפארמה פרוטליקס . פרוטליקס, נזכיר, עדיין אינה חברה בעלת הכנסות משמעותיות (שלא לדבר על רווחים), ולמרות זאת שכר מנהליה הבכירים מתאים יותר לחברה שכבר הגישה מספר קבלות משמעותיות, ולא רק הסכמים לשיווק תרופה שעדיין לא אושרה.

מהדו"ח השנתי של פרוטליקס, שהוגש לרשות ניירות ערך האמריקנית (SEC) בסוף השבוע האחרון, עולה כי חבילת השכר של המנכ"ל דוד אביעזר עמדה ב-2009 על כמיליון דולר. לא פחות ולא יותר. אביעזר קיבל שכר בסיס של 427,970 דולר ועוד בונוס של חצי מיליון דולר, בעוד שב-2008 לא קיבל כלל בונוס. שווי האופציות שקיבל אשתקד עמד על 529,951 דולר, ובשקלול תשלומים אחרים עמדה עלות שכרו של מנכ"ל פרוטליקס על כ-1.5 מיליון דולר (5.7 מיליון שקל).

יותר מזה. לפי דו"ח החברה, כלל האופציות של אביעזר מגלמות עבורו הטבות הרבה יותר נכבדות. במהלך השנים הוקצו לאביעזר ארבע חבילות של אופציות שמחיר המימוש שלהן נע בין 12 סנט ל-5 דולר, בעוד שמחיר המניה הנוכחי הוא 6.76 דולר. מבדיקת "גלובס" עולה, כי אופציות אלו מגלמות הטבה "על הנייר" בשווי כולל של 8 מיליון דולר בקירוב (30 מיליון שקל).

פרוטליקס פיתחה תרופה למחלת הגושה (מחלה הנגרמת מפגם באנזים, שכתוצאה ממנו נוצרת הצטברות של ליפיד באיברים חיוניים בגוף, שעלולה להוביל למוות), אשר מחכה בימים אלו לאישור הרשות האמריקנית למזון ותרופות להתחיל בשיווקה, אך זה מתעכב. פרוטליקס תנסה להתחרות דרך שיווק התרופה בענקית אחרת - ג'נזיים - ששולטת בשוק תרופות הגושה, תחרות שכאמור עוד לא יצאה לדרך. כיו"ר החברה, נציין, מכהן אלי הורביץ, יו"ר טבע.

הישגים המצדיקים שווי גבוה ותגמולים?

ההתקדמות בשלבי הפיתוח של התרופה, כמו גם ההסכם שחתמה החברה עם ענקית התרופות פייזר לשיווקה, נתנו את אותותיהם במחיר מניית פרוטליקס, אך אולי ראוי שהיו באים לידי ביטוי בשכרו של אביעזר לאחר שהוכיחו את יעילותם. פיתוח תרופות הוא תחום המועד לכישלונות רבים, ולמרות שהישגיה של פרוטליקס ראויים לציון (ויש הממהרים לטעון כי מדובר ב"טבע" הבאה), החברה עדיין אינה עומדת במבחן ההכנסות והרווח הנקי. לכן, אולי נכון היה שדירקטוריון החברה יתגמל את אביעזר כפי שתגמל אותו אשתקד, לאחר שהחברה קיבלה ציון "מצוין".

אגב, שכר הבסיס של אביעזר גבוה יחסית גם לעומת שכר הבסיס של מנכ"לי חברות ישראליות אחרות שנסחרות בשוק ההון האמריקני, דוגמת איל וולדמן, מנכ"ל מלאנוקס (שנסחרת לפי שווי של 563 מיליון דולר), שהחל מאפריל הקרוב יקבל 375 אלף דולר בשנה.

כך או אחרת, שוק ההון כבר קבע שפרוטליקס סיימה את מבחניה בהצלחה, ולראיה שווי החברה - 522 מיליון דולר, המגלם עלייה של 194% בשנה האחרונה.

בעלי המניות הגדולים בפרוטליקס הם חברת ביוסל הציבורית (17.9%); אלרוב שבשליטת אלפרד אקירוב (7.7%); וקרן ההשקעות של פיליפ פרוסט, סגן יו"ר טבע (8.9%). החברה מעסיקה 182 עובדים, ואשתקד רשמה הפסד נקי של 31.4 מיליון דולר.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988