בנק ישראל מתחיל היום להשקיע יתרות מט"ח במניות ארה"ב

בנק ישראל ישקיע בהיקף של 1-1.5 מיליארד דולר במניות אמריקניות, מדובר בכ-2% מסך התיק בלבד ■ ההשקעות מתבצעות על ידי שני גופים חיצוניים ופרטיים (UBS ו-Blackrock)

בנק ישראל החל היום (ה') להשקיע חלק מזערי מיתרות המט''ח שמחזיק הבנק (בהיקף של כ-77 מיליארד דולר) במניות אמריקאניות. דוח חטיבת השווקים האחרון העלה כי חוק בנק ישראל החדש שאושר במחצית 2010 אפשר לבנק ישראל להשקיע גם במניות ואכן המהלך מתחיל מהיום. מדובר בסכום שנע בין 1 ל-1.5 מיליארד דולר, המהווים כ-2% מסך התיק בלבד. כמו כן, צויין בדו''ח כי כבר ב-2010 השקיע בנק ישראל בגופים ציבוריים במדינות המפותחות.

בבנק ישראל אישרו את דבר התחלת המהלך וציינו כי ההשקעות מתבצעות על ידי שני גופים חיצוניים ופרטיים (UBS ו-Blackrock) ולא יעשה מתוך חטיבת השווקים, בניהולו של אנדרו אביר, שם מתמחים בהשקעות באג''ח.

עוד נמסר מהבנק כי הסוחרים יהנו מחופש פעולה מוגבל ביותר ועליהם רק "לצטט" מדדים מובילים על מנת לצמצם את הסיכון.

"אנו כמעט ולא חשופים למדינות שנמצאות בבעיה גדולה. אנו בודקים איפה אנו משקיעים את היתרות מט''ח כל הזמן ואני יכול להבטיח לכם שאתם יכולים להיות רגועים", אמר נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, בכנס סגור באמצע חודש ינואר.

"בנק ישראל אינו מפרסם לציבור את ההרכב המטבעי של התיק שלו ועל אחת כמה וכמה את הרכב התיק שלו" מסבירים בבנק. "נניח שמתחילים לפרסם איפה אתה משקיע, אז כאשר אתה מפסיק לרכוש אג''ח של מדינה מסוימת וזה מפורסם, אז נתחיל לקבל תלונות לכן אנו לא חושפים", כך הסביר פישר באותה הרצאה, והוסיף "יש לנו ועדה חיצונית שבודקת, אפשר להניח שאנו ערים לעובדה שיש בעיות במדינות מסוימת".