מגעים מתקדמים להסדר טיעון עם שולה זקן בתיק הולילנד

ההסדר יכלול הודאה באשמה של זקן בחלק מסעיפי האישום ■ בתמורה, הפרקליטות לא תגיש ערעור נגדה בפרשת טלנסקי ותדרוש עונש קל ■ הציפייה: המהלך יוביל לשורת הסדרי טיעון, בהם שאר הנאשמים יודו כי לקחו ונתנו שוחד

‎‎האם הפרקליטות עומדת לחתום על הסדר טיעון עם שולה זקן בתיק הולילנד? ל"גלובס" נודע כי הפרקליטות נמצאת במגעים מתקדמים מאוד פרקליטיה של זקן, עורכי הדין עופר ברטל ודב גלעד כהן, לקראת חתימה על הסדר טיעון עם שולה זקן במשפט פרשת הולילנד.

לפי המידע שהגיע ל"גלובס", הסדר הטיעון יכלול הודאה באשמה של זקן בחלק מסעיפי האישום נגדה. בתמורה, הפרקליטות מבטיחה לזקן לכלול בעסקה אי-הגשת ערעור נגדה בפרשת טלנסקי ולדרוש מבית המשפט כי יטיל עליה עונש קל בלבד.

‏‏זקן, שהייתה ראש לשכתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט כאשר כיהן כראש עיריית ירושלים, מואשמת במשפט הולילנד בקבלת שוחד מיזמי פרויקט הנדל"ן, באמצעות עד המדינה ש"ד, כדי שתסייע בקידום הפרויקט אצל אולמרט ובעירייה, ובעבירות נוספות.

‏במשפט נוסף שבו עמדה לדין לצדו של אולמרט, בבית המשפט המחוזי בירושלים, זוכו השניים מהאישומים נגדם בפרשת טלנסקי (מעטפות הכסף). עם זאת, זקן הורשעה בביצוע שתי עבירות של קבלת דבר במירמה באישומים בפרשת ראשונטורס (שאולמרט זוכה גם מהם).

‏חלקה של זקן בפרשת הולילנד נחשב זניח למדי. היא אמנם מככבת ברשימת הנאשמים, ואולם עיקר תפקידה - גם בעלילת השוחד הנטענת לכאורה וגם בהתנהלות המשפט עצמו - הוא לשמש "דלת" שדרכה ניתן להגיע לאולמרט עצמו, וזוהי, ככל הנראה, מטרת הפרקליטות בהסדר עימה.

בנוסף, הפרקליטות מצפה כי הסדר הטיעון עם זקן יסלול שורה של הסדרי טיעון בתיק, שבהם שאר הנאשמים יודו כי לקחו ונתנו שוחד.

‏‏‎‎ראיות חזקות

‏לזקן יש אינטרס לחתום על הסדר טיעון - וזאת מכיוון שהראיות בתיק הולילנד נגדה נחשבות לחזקות יותר מאשר הראיות נגד רוב הנאשמים בתיק. הראיות הללו מלמדות כי זקן לקחה את הכסף של עד המדינה ש"ד באופן פשוט, בלי שיטות פתלתלות המאפיינות עבריינים מתוחכמים: הצ'קים הופקדו ישירות בחשבון הבנק שלה ושל קרוביה; תכשיט יקר שהוא קנה לה; נעליים שהיא קיבלה ממנו; תמונה מקורית שרכש עבורה מגלריה בשווי אלפי שקלים; ורהיטי גינה.

‏‏זקן ניסתה להסביר לחוקרי המשטרה איך כל זה לגמרי לגיטימי. "כסף עושה לי הרגשה לא טובה", היא אמרה לחוקרים באחת ההזדמנויות ביחס למתנות הגשמיות שקיבלה מש"ד.

אלא שאז הציגו לה החוקרים תדפיסי בנק שלה ושל מקורביה, שמהם עלה כי היא הפקידה 5 צ'קים שנתן לה עד המדינה, על סך 20 אלף שקל כל אחד. ארבעה מהם ניתנו לפקודת "ש. זקן". החמישי ניתן גם הוא לפקודתה, ואולם שמה מחוק ובמקומו מופיעה המילה "עצמי", וחתימת התיקון של ש"ד מתנוססת ליד המחיקה.

בהתחלה ניסתה זקן לטעון כי מצבה הכספי היה קשה, וכי הכסף מש"ד ניתן לה כהלוואה. ואולם, במהרה התברר כי חשבון העו"ש שלה וכן הפיקדונות שלה היו דווקא משופעים ביתרת זכות באותה תקופה. לאחר מכן ניסתה זקן להסביר כי כספי השוחד לכאורה אינם באמת כאלה, אלא הם ניתנו לה פשוט בשל החברות הקרובה שבינה לבין ש"ד. "יחסי אב-בת" היא קראה לזה; ללא תמורה, ללא ציפייה מצדו שתפעל למענו - הכול מטוב-לב טהור.

‏פרקליטיה של זקן, עורכי הדין עופר ברטל ודב גלעד כהן, מסרו: "אין תגובה".

מהפרקליטות טרם נמסר: "מדיניות הפרקליטות היא לא להתייחס לשיחות עם סנגורים, ואין בכך כדי לאשר או להכחיש את הדברים". ‏‎‏‎‏

צרו איתנו קשר *5988