הערכות: גיל שרון לא יעזוב בקרוב את תפקיד מנכ"ל פלאפון

אם שרון יפרוש כעת, יהיו מי שיחברו בין העזיבה שלו לבין הניצחון של הוועד ושל ההסתדרות, שאמור להוביל ליישום הסכם קיבוצי ■ מעבר לכך, אף אחד לא מתכוון לגרום לו לעזוב, להיפך

1. בריטיש טלקום, אחת מחברות התקשורת הגדולות בעולם, רכשה לאחרונה את זכויות השידור של הפרמייר ליג באנגליה. הצעד הזה מעניק הצצה לאופן שבו חברות טלקומוניקציה נכנסות לתחום התוכן.

הכניסה של שחקן כמו BT לעולם התוכן הטלוויזיוני היא מהלך שצפוי להכות גלים. סביר להניח שנראה יותר ויותר מפעילים שירצו לבדל את עצמם באמצעות רכישה של זכויות שידור בלעדיות של אירועי ספורט מרכזיים.

בשולי הדברים נציין כי BT כבר מפיצה שידורים על גבי פלטפורמת הטלוויזיה הדיגיטלית ועל גבי האינטרנט. פרטנר וסלקום, שרוצות להיכנס לתחום הטלוויזיה, מתכוונות לעשות זאת במודל דומה.

BT, שמאיימת לשנות את כללי המשחק, ממשיכה להסתער על זכויות שידור. בקיץ הקרוב תשיק ענקית הטלקומוניקציה שני ערוצי ספורט ייעודיים בתשלום, שגולת הכותרת שלהם תהיה 38 משחקים ישירים מהפרמייר ליג מדי שנה - לאחר שרכשה חלק מחבילות השידור של הליגה האנגלית לשלוש עונות (2013/14-2015/16) עבור סכום כולל של 738 מיליון ליש"ט.

בנוסף, BT צירפה לפורטפוליו שלה גם שידורים מליגות הכדורגל הבכירות של צרפת, איטליה, ברזיל וארצות הברית, שידורים מליגת הרוגבי באנגליה (שנרכשו עבור 152 מיליון ליש"ט), ו-800 שעות שידור מסבב הטניס העולמי לנשים (WTA).

ב-BT הצהירו כי ימשיכו לטלטל את השוק, שנשלט כמעט באופן בלעדי על-ידי רשת Sky Sports של רופרט מרדוק. על-פי הגרדיאן, BT תתמודד גם על הזכויות של שידורי ליגת האלופות, הגביע האנגלי ומשחקיה הבינלאומיים של נבחרת אנגליה - כשאלו יצאו למכרז.

רון אילון, מנכ"ל yes, אומר בשיחה עם "גלובס" שהוא אינו רואה סיבה לדאגה ממה שהמהלך של BT עשוי לסמן: "כל מי שרוצה להיות שחקן תוכן, רוכש זכויות ואני לא רואה בזה תופעה מיוחדת. זה לא משנה אם מדובר במפעיל כבלים או לוויין. בשוק האנגלי הדומיננטיות של סקיי היא גבוהה מאוד. סקיי ספורט היא השחקן הדומיננטי בשידור זכויות הספורט באנגליה לאורך שנים וזה טבעי שהמתחרים רוצים לסגור את הפער".

- שידורי טלוויזיה על גבי האינטרנט לא יפגעו בחברות הכבלים והלוויין?

"שידורים כאלה מתבצעים שנים רבות ואני מתפלא ממי שמתפלא. בריטיש טלקום רואה את עצמה כשחקן תוכן לכל דבר ועניין. בדיוק כמו שסקיי מציעה טלפון ואינטרנט על בסיס תשתיות שהם רכשו או שוק סיטונאי, אז בריטיש טלקום מנסה להציע ללקוחות שלה מוצרים טלוויזיוניים באמצעות שילוב של ממירי די.טי.טי ואינטרנט. מבחינת הלקוח הוא רואה שתי חברות שמציעות טריפל - אחת באמצעות הלוויין והשנייה זו בריטיש שמגיעה מעולם התשתיות ומתחילה להציע טריפל. צריך לזכור שבבריטניה יש בלעדיות בשידורי הספורט, כך שלרכישה הזו יש משמעות בעיני הלקוח הסופי".

- ומה לגבי ישראל?

"זה יכול לקרות, אבל בארץ יש רגולציה שמבטיחה שהשידורים המרכזיים ישודרו לכולם ולכן המשמעות האמיתית של צעדים כאלה מוגבלת מראש על-ידי הרגולטור. זה לא משנה מי קונה. בלעדיות כמעט ולא קיימת בספורט, בגלל החלטות של הרגולציה ולכן הטעם במהלך כזה הוא קטן מאוד".

תזוזות אצל אלוביץ'

2. העזיבה של סטלה הנדלר את תפקיד יו"ר דירקטוריון הוט, הציתה גל של שמועות לגבי התפקיד הבא שתמלא. הנלדר פרשה במקביל לשביתה הממושכת בפלאפון, מה שהניב ספקולציה שאם גיל שרון, מנכ"ל פלאפון, יעזוב את החברה, הנדלר תנסה להחליף אותו.

זה לא יקרה, משום ששרון אינו מתכוון לעזוב את תפקידו בזמן הקרוב. אם הוא יפרוש כעת, יהיו מי שיחברו בין העזיבה שלו לבין הניצחון של הוועד ושל ההסתדרות, שאמור להוביל ליישום הסכם קיבוצי. מעבר לכך נציין שאף אחד לא מתכוון לגרום לו לעזוב, להיפך.

חשוב להזכיר ששאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, לא נוהג להזיז מנהלים, בטח לא כאלה שמניבים תוצאות נהדרות כמו אלו שהשיג גיל שרון בפלאפון. עניין נוסף: הנדלר מחויבת בצינון של חצי שנה ולכן לא תשתלב בקרוב בתפקיד ניהולי באחת מחברות התקשורת. בנוסף - וזו אולי הנקודה הכי מעניינת בפאזל - המנהלים בבזק וביורוקום כבר בשלים לסבב שינויים.

אם גיל שרון יעזוב, בעוד מספר חודשים, יהיו לפחות 4-5 מנהלים מתוך הקבוצה שינסו להחליף אותו. הרשימה כוללת את רון אילון, מנכ"ל yes, שמכהן בתפקידו כבר שבע שנים בתפקיד; איציק בנבנישתי, מנכ"ל בזק בינלאומי, מכהן בתפקידו תקופה דומה; רן גוראון, משנה למנכ"ל בזק וסמנכ"ל השיווק, ממתין לשדרוג במעמדו. בצד של יורוקום, אלוביץ' יכול לקדם את מוטי אלמליח, מנכ"ל יורוקום-פנסוניק או את אילן גרינבוים, מנכ"ל יורוקום-נוקיה, שגם הוא לוטש עיניים לעבר תפקיד חדש בקבוצה.

עניין אחר: שאול אלוביץ' שוקל לפנות את תפקידו כיו"ר בזק. במקרה כזה, יש סיכוי שאבי גבאי, מנכ"ל בזק, יקבל את התפקיד ויחל בסבב מינויים. מתחת לפני השטח, נשמעים בקבוצת בזק קולות של אי נחת. כאשר יושבים על אותו כיסא כל כך הרבה שנים, מתחילים לסבול קצת מפצעי לחץ. עם זאת, לא סביר שמישהו מהמנהלים בקבוצת בזק יעזוב את תפקידו - תנאים כמו שאלוביץ' נותן למנהלים שלו, קשה למצוא במקום אחר.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובס טק?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988