חשד: מנור גינדי ואורי לוי מעורבים בשוחד לעו"ד רועי בר

גינדי, לוי ואחרים חשודים במתן שוחד וטובות הנאה לעו"ד בר תמורת סיוע לכאורה בקידום האינטרסים שלהם בבניית מיזמי נדל"ן בראשל"צ ורחובות ■ גינדי השקעות: לאחר בירור העובדות יתברר כי שמם שורבב לפרשה בשגגה

גינדי השקעות מדווחת הבוקר (ד') לבורסה כי מנור גינדי ואורי לוי, מנכ"לים משותפים ומבעלי השליטה בחברה, נעצרו שלשום (ב') בחשד להעברת שוחד וטובות ההנאה לכאורה לעו"ד רועי בר.

גינדי, לוי ואחרים, ששמם טרם נחשף, חשודים במעורבות במתן שוחד וטובות הנאה לעו"ד בר (50), ששימש במשך שנים יועץ משפטי חיצוני של ועדות התכנון והבנייה בעיריות ראשון-לציון ורחובות ושל החברה הכלכלית בראשון-לציון. זאת, תמורת סיועו לכאורה של בר בקידום האינטרסים שלהם בבניית מיזמי נדל"ן ברשויות.

בדיווח של גינדי השקעות לבורסה נכתב עוד כי להערכת החברה, בהתנהלותה או בהתנהלות של נושאי המשרה בה לא נפל כל רבב ודופי, וכי לאחר בירור העובדות יתברר כי שמם שורבב לפרשה בשגגה.

במוקד החשדות עומדים 3 פרויקטים: "בוני התיכון" ו"וואייט (white)" בראשון-לציון ו"חצרות המושבה" ברחובות, שלפי החשד עו"ד בר סייע ליזמים לקדמם. עם זאת, המשטרה בודקת פרויקטים נוספים, וייתכן כי יהיו התפתחויות בחקירה.

לפי המשטרה, בר, אחד מעורכי הדין הבכירים והבולטים בישראל בתחום התכנון והבנייה, השלטון המקומי והנדל"ן, הוא איש המפתח בפרשה. בר חשוד בביצוע עבירות של שוחד, מירמה והפרת אמונים וקבלת דבר במירמה, ומעצרו הוארך שלשום על-ידי בית משפט השלום בכפר-סבא.

יתר החשודים שוחררו היום ממעצריהם, והם שוהים במעצר-בית בתנאים מגבילים. מעורב נוסף שנחקר בקשר לפרשה הוא הקבלן עמרם פרץ, מנכ"ל חברת בוני התיכון ומבעלי החברה, שנחקר ושוחרר אתמול לביתו מבלי שהובא בפני שופט. מהחברה נמסר כי פרץ כופר בכל החשדות עליהם נחקר.

החשודים נעצרו שלשום בתום חקירה סמויה וממושכת של המשטרה, שלוותה על-ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. כמו כן, נערכו חיפושים בבתי החשודים ובמשרדיהם, בבניין עיריית ראשון-לציון, במשרדי הוועדה לתכנון ובנייה בראשון-לציון ובמשרדי החברה הכלכלית ראשון-לציון. החוקרים תפסו מסמכים ומחשבים וכן נכסים וחשבונות לצורכי חילוט.

החשדות נגד עו"ד בר

החשדות נגד עו"ד בר מתקיימים בשני היבטים מרכזיים: ראשית, הוא חשוד כי בעת שהיה מעורב בהליכי תכנון ובנייה הקשורים בשלושת הפרויקטים בשם העיריות, הוא ניהל קשרים עסקיים עם היזמים של אותם פרויקטים. המשטרה סבורה כי די בכך כדי להעמידו לדין בגין ניגוד העניינים שבו היה מצוי, שהוא לכאורה עבירה של הפרת אמונים.

הרובד השני של החשדות נגד בר הוא חמור יותר ועוסק, כאמור, בטובות הנאה ושוחד שלכאורה קיבל מהיזמים תמורת סיועו להם. בין היתר, מדובר בפרויקטים ובשכר-טרחה שקיבל בר מהלקוחות של אותם יזמים, לפי החשד, בתיווך היזמים.

סנגורו של בר, שר המשפטים לשעבר, עו"ד דוד ליבאי, כופר בשמו בחשדות. לטענת ליבאי, מדיון הארכת המעצר של בר אתמול עולה כי שכר-הטרחה שקיבל בעקבות מעורבותו בפרויקטים אינו מהווה שוחד או טובות הנאה אסורות.

ליבאי השווה את החשדות נגד בר למקרה של עו"ד יעקב וינרוט, שהואשם כי שכר-טרחה שקיבל מפקיד שומה גוש היווה שוחד. וינרוט, כזכור, זוכה מכל האישומים נגדו.

"אני אומר את זה גם כאן, מדובר בעורך דין שמקבל משימות ומבצע אותן, זאת עבודתו, בשל עבודתו הוא מקבל שכר-טרחה, ולבוא ולומר שהעבודה ניתנה לו זה שוחד, יש צורך להיזהר בכך ולבחון זאת בשבע עיניים ויותר", טען ליבאי.

השופט מיכאל קרשן, שהאריך את מעצרו של בר, הגיב לדברים: "על מנת להפיס את דעתו של עו"ד ליבאי, אציין כי טובות ההנאה שלפי החשד קיבל בר לא מתבטאות רק בשכר-טרחה הנלקח מרכשי דירות, אלא גם בעניינים נוספים".

גינדי דוחה את הטענות נגדו

החשד נגד מנור גינדי נוגע לפרויקט White בראשון-לציון. לפי החשד, גינדי העביר טובות הנאה לבר תמורת קידום הפרויקט.

גינדי, המיוצג בידי עורכי הדין אלי זהר, רועי בלכר, אילן סופר, משה מזור ממשרד גולדפרב-זליגמן ועו"ד רם ז'אן ממשרד עמר, רייטר, ז'אן שוכטוביץ ושות', כופר בחשדות נגדו ומשוכנע כי יסתיימו בלא כלום. לגרסתו, גינדי השקעות שבבעלותו נכנסה לעסקה המדוברת ב-2006, חודשים רבים אחרי ששותפתה לפרויקט, אלמוג כ.ד.א.י, הבטיחה לכאורה לעו"ד בר לקבל שכר-טרחה של 1.5% מהעסקאות של הדיירים בפרויקט.

במילים אחרות, לטענת גינדי, לוחות הזמנים בנוגע לפרויקט ולמעורבותו בו פשוט אינם מסתדרים עובדתית עם הטענה כי הוא היה מעורב בהחלטה להעביר כספים או טובות הנאה לבר.

עו"ד ציון אמיר, המייצג חשוד מרכזי נוסף, הגיש היום בשמו ערעור לבית המשפט המחוזי על החלטת השלום לאפשר את פרסום שמו. אמיר דחה אף הוא את הטענות שהמשטרה מייחסת למרשו.

עו"ד גיל דחוח, המייצג את בר עם עו"ד ליבאי, מסר: "נערכת חקירה של המשטרה, ואנו משתפים פעולה באופן מלא. זה נראה יותר כמו שאלות משפטיות של ניגוד עניינים מאשר פרשת שוחד. אנו משוכנעים כי בסוף הבירור החשדות יתפוגגו".

עו"ד ציון אמיר, המייצג את אחד החשודים, מסר בתגובה: "מרשי דוחה בתוקף את החשדות ועם זאת הוא סומך באופן מלא על חקירת המשטרה, משתף פעולה באופן מלא ומשיב לשאלות של חוקריו. הוא משוכנע כי בתום חקירת המשטרה יתברר כי לא נפל פגם בהתנהלותו".

מעיריית ראשון-לציון נמסר: "מדובר בחקירה העוסקת באירועים שאירעו לפני יותר מעשור ולא באירועים מהעת האחרונה. עיריית ראשון-לציון מסייעת לחוקרי המשטרה ותעמיד את כל הדרוש לעיון כדי להגיע לחקר האמת. עיריית ראשון-לציון פועלת בשקיפות ובמקצועיות ותמשיך לפעול כך גם בעתיד".

עו"ד רונאל פישר, בא-כוחה של עיריית רחובות, מסר: "לעיריית רחובות נודע כי יועץ משפטי חיצוני שעבד עמה פעל לכאורה בניגוד עניינים. מיד עם היוודע הדבר, וללא כל קשר לחקירת משטרה, הוחלט לבדוק את העניין עד תום, ובסיום הבדיקה נשלח ליועץ החיצוני מכתב לסיום התקשרותו עם העירייה. המשטרה תזכה לשיתוף-פעולה מלא בכל עניין שמרשתי תתבקש לו".

החשודים העיקריים בפרשה

מנור גינדי, בעל השליטה בגינדי השקעות

מנור גינדי, בעל השליטה בחברה הציבורית גינדי השקעות, משמש יחד עם גיסו אורי לוי, שגם הוא נעצר בפרשה, כמנכ"ל משותף של החברה. לוי הוא בעלה של הבת סתוית גינדי. החברה הקימה לפני עשור את פרויקט White עם חברה יזמית נוספת, אך כיום פעילותה העיקרית סובבת סביב פרויקט גינדי תל-אביב במתחם השוק הסיטונאי בתל-אביב, הכולל יותר מ-1000 יחידות דיור וקניון. חברת גינדי השקעות היא החברה שהקימה את הפרויקט שבו קרסה המרפסת בחדרה, ועל כן היא סובלת לאחרונה מפגיעה בתדמית החברה.

אורי לוי, מנכ"ל משותף בגינדי השקעות

אורי לוי משמש כמנכ"ל משותף בחברת גינדי השקעות יחד עם מנור גינדי וכפיר לוי, והוא גם בעלה של אחותם של כפיר ושל מנור, סתוית גינדי, שמרכזת את מטה הטלמרקטינג של פרויקט גינדי במתחם השוק הסיטונאי בתל-אביב. חברת גינדי השקעות הקימה לפני עשור את פרויקט White בראשון-לציון עם חברה יזמית נוספת. כאמור, חברת גינדי השקעות היא זו שהקימה את הפרויקט "גינדי פארק" בחדרה, שבו קרסו המרפסות.

עו"ד רועי בר, יועץ לוועדות התכנון והבנייה בעיריות ראשון-לציון ורחובות

עו"ד רועי בר (50), ראש משרד אברהם בר, הוא אחד מעורכי הדין המוכרים בישראל בתחום התכנון והבנייה, השלטון המקומי והנדל"ן. באתר האינטרנט של משרדו הפרטי מעיד על עצמו בר כי הוא "נחשב לאחד המומחים המרכזיים בארץ ברישום פרצלציות מורכבות. מומחה בתחום התכנון והבנייה, הנדל"ן והמשפט המינהלי, וכן הוא מרכז את פעילות המשרד בתחומי בוררות וגישור".

נוסף על כובעו כעורך דין פרטי,משמש בר מזה שנים כיועץ משפטי חיצוני של ועדות התכנון והבנייה בעיריות ראשון-לציון ורחובות ושל החברה הכלכלית בראשון-לציון.

בר מעביר הרצאות בתחום התכנון והבנייה בכנסים והשתלמויות של לשכת עורכי הדין, לשכת השמאים ולשכת המודדים. בנוסף הוא מרצה במרכז למשפט מסחרי באוניברסיטת בר-אילן בתחום התכנון והבנייה והשלטון המקומי.

בר הינו בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. בתום התמחות במשרד עורכי הדין רם כספי ושות' הוא הצטרף אל המשרד בעקבות אביו, מייסד המשרד אברהם בר ז"ל. בר חבר בלשכת עורכי הדין משנת 1988, ושותף במשרד משנת 1992.

עיסוקו המשפטי של בר כולל, בין היתר, ליווי הליכים מרכזיים בתחום המקרקעין והנדל"ן בישראל עבור לקוחות פרטיים וציבוריים, ובכלל זה ליווי הקמת תאגיד המים והביוב הראשון בישראל. בנוסף הינו שותף בניסוח הסכם הגג לפיתוח חולות ראשון-לציון, אשר מכוחו נבנו אלפי יחידות דיור. ייעוץ משפטי בתחום התכנון והבנייה, ובכלל זה - הכנת תוכניות מתאר וייעוץ בשלבי התכנון של פרויקטים בתחום, ועבודה מול קבלנים, יזמים ורשויות הממשל.

בר הוא גם חבר הוועדה הבינמשרדית לזירוז הליכי הרישום במקרקעין, וחבר הוועדה הבינמשרדית למיפוי תלת ממדי של מקרקעין.

שמו של בר, ששרוי במעצר וחשוד בניגוד עניינים, בלקיחת שוחד ובקבלת טובות הנאה, נקשר בעבר להתנהלות לא תקינה שגובלת בפלילים. בין היתר הוגשה ביוני האחרון עתירה לבג"ץ שבה טען תושב ראשון-לציון כי בר נמצא לכאורה מספר פעמים במצב של ניגוד עניינים, כשיעץ לעירייה ופעל מטעמה בענייני נדל"ן הקשורים בבני משפחתו.

מגינדי השקעות נמסחר בתגובה: "חברת גינדי השקעות והעומדים בראשה פעלו תמיד באופן הראוי והתקין ביותר, בהתאם להוראות כל דין. חברת גינדי השקעות לא השתתפה כלל במכרז של הפרויקט המדובר. החברה נכנסה לפרויקט כשנה לאחר שזכה במכרז יזם אחר, ונכון למועד כניסת גינדי לפרויקט הושלם הליך התכנון. כל הסדר שכר-טרחה עם עו"ד בר ומשרדו הוסדר לפני הצטרפותה של גינדי לפרויקט, ולגינדי לא היו יד ורגל בעניין. אנו סומכים על הרשויות כי ישלימו את הבדיקה ויגיעו לחקר האמת במהירות וביעילות".

הפרויקטים שנמצאים במוקד החשדות
 הפרויקטים שנמצאים במוקד החשדות

צרו איתנו קשר *5988