נתניהו מכין את הקרקע לגזירות כלכליות קשות: "הביטחון קודם לכל"

נתניהו בישיבת הממשלה: "נמלא החוסרים של מערכת הביטחון; נסייע בתוכנית חומש לישובי עוטף עזה בהיקף 1.5 מיליארד שקל; תוך חודש נביא חבילה דומה לפיתוח שאר יישובי הדרום" ■ זעם במע' הפוליטית על הקיצוץ הרוחבי

בנימין נתניהו - מבצע "צוק איתן" / צילום: רויטרס
בנימין נתניהו - מבצע "צוק איתן" / צילום: רויטרס

רה"מ מכין את הקרקע לגזירות כלכליות מהותיות שיוטלו על הציבור בעקבות "צוק איתן". בפתח ישיבת הממשלה היום (א') אמר נתניהו כי "הביטחון קודם לכל", וזאת בעוד מערכת הביטחון דורשת תוספות תקציביות אדירות של עשרות מיליארדי שקלים. הדברים הנחרצים שאמר נתניהו מעידים שוב על התייצבותו לצד מע' הביטחון בקרב על התקציב.

"אני מקווה שהשקט ימשיך לשרור הרבה זמן, אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש בגזרה של עזה ובגזרות האחרות", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה שנערכת במועצה האזורית חוף אשקלון. בישיבה עולה לדיון הקיצוץ הרוחבי בתקציב משרדי הממשלה בהיקף 1.9 מיליארד שקל.

נתניהו מנה בתחילה הישיבה את ההחלטות שיתקבלו בישיבה, והבהיר קודם כי "אנחנו ממשיכים במורשת הציונית שלנו - לפתח ולשקם את הערים שלנו".

"ההחלטה הראשונה שצפויה להתקבל היום היא לסייע בתוכנית חומש לישובי עוטף עזה בהיקף מיליארד וחצי שקל", אמר נתניהו. "הדבר השני הוא שתוך חודש נביא חבילה דומה לפיתוח יישובי הדרום. אנחנו מחוייבים לישובים אלה ורוצים להעצים אותם. הדבר השלישי שנעשה היום זה למלא את החוסרים של מערכת הביטחון - הביטחון קודם לכל", אמר ראש הממשלה.

נתניהו הצהיר בישיבה כי הממשלה תאשר היום את חבילת הסיוע לעוטף עזה: "מדובר בתוכנית חומש של 1.5 מיליארד שקל ליישובי עוטף עזה ושדרות. הכוונה היא לא רק לשיקום החקלאות והתשתיות שנפגעו אלא גם פיתוח תעשייתי, כלכלי וחקלאי ובנייה נוספת של תשתיות הביטחון".

נתניהו התייחס להחלטה שלא להכניס כעת ערים כמו אשדוד ואשקלון לרשימת מקבלי ההטבות וציין כאמור כי חבילה דומה תאושר גם ליישובים אלה בתוך חודש.

"היינו מחויבים לזה תמיד", אמר ראש הממשלה.

נציין, כי משרד הביטחון דרש תוספת של כ-20 מיליארד שקל לתקציב הביטחון - 9 מיליארד שקל השנה בגין "צוק איתן", ועוד 11 מיליארד שקל לתקציב השנה הבאה בשביל "התעצמות". בהמשך ייתכנו דרישות נוספות מצד מערכת הביטחון, שכן המספר האמור אינו סופי.

במערכת הפוליטית וגם מחוצה לה זעמו על החלטת הקיצוץ היום. ח"כ שלי יחימוביץ' טענה ש"זה מטורף שמקצצים רק לעניים ומעמד הביניים", ח"כ זהבה גלאון הוסיפה כי "את צוק איתן יממנו הילדים והנכדים של כולנו" ואפילו הנגיד לשעבר דוד קליין הביע תמיהה על הקיצוץ.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988