שלום לנתניהו: "שלח את הבן שלך שיהיה פחח או רתך"

עימות קולני בישיבת הממשלה על פתיחת בתי ספר מקצועיים ■ שלום: "במקום לעודד אנשים לאקדמיה, אתם רוצים להחזיר אותם 50 שנה אחורה"

סילבן שלום / צלם: תמר מצפי
סילבן שלום / צלם: תמר מצפי

ויכוח חריף התפתח היום (ד') בישיבת הממשלה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האנרגיה סילבן שלום: במהלך דיון על פתיחת שנת הלימודים האקדמית, התלהטו הרוחות ופרץ עימות בין שלום לנתניהו שעלה לטונים גבוהים במיוחד. לקראת סוף הסקירה על פתיחת שנת הלימודים, נסב הדיון על בתי ספר מקצועיים, שגרר משלום תגובה נסערת שהצליחה להפתיע את כולם.

"אף אחד סביב השולחן הזה לא היה שולח את הילדים שלו או את הנכדים שלו לחינוך מקצועי. שאחרים ילכו זה בסדר", אמר שלום. "שלח את הבן שלך להיות פחח או רתך", הטיח בנתניהו.

שרים מסביב לשולחן, ובהם שר החינוך שי פירון ושר הכלכלה נפתלי בנט, ניסו להרגיע את הרוחות וטענו כי התוכניות לחינוך מקצועי יישומי הן לא התוכניות שהוא מכיר מהעבר, אך שלום המשיך: "אתם רוצים לפתוח בתי ספר מקצועיים לרתכים ופחחים ולהנציח את הפערים", צעק שלום והמשיך: "זאת שערורייה ואני לא אתן שזה יקרה. אני אעמוד מעל לכל במה ואלחם בכם".

נתניהו השיב לו: "אתה חי בעולם של האתמול, היום פחחים ורתכים מרוויחים הרבה כסף".

כמה מרוויח פחח בישראל?

כמה מרוויח רתך בישראל?

שלום השיב לו: "אתה רוצה להחזיר אותי לעולם של האתמול. אתם רוצים להחזיר אותנו 50 שנה אחורה. במקום לעודד אנשים לאקדמיה, אתם רוצים לשלוח אותם להיות פועלים? ילדים בני 12? אם הם ירצו אחרי צבא, שילכו ללמוד את זה בעצמם כי החליטו. אבל לא כי חרצתם את גורלם".

הרוחות המשיכו להתלהט. להגנתו של שלום יצאו השרים עמיר פרץ ומאיר כהן, אולם הוויכוח נמשך. נתניהו שאל את שלום אם שמע על בית הספר בסמת בחיפה, בית ספר מקצועי תיכוני מקצועי להנדסאים וטכנאים שהצמיח הרבה אנשי מקצוע והייטק. "העמדה הזאת היא כנראה תוצר של טראומה שיש", אמר ראש הממשלה לשלום. שר האנרגיה השיב לו: "לי אין שום טראומה, אני הייתי במגמה ריאלית".

צרו איתנו קשר *5988