נעילה שלילית בבורסה; מניות הגז זינקו בעקבות פרישת גילה

דיויד גילה התפטר מתפקידו - ומניות הגז הגיבו לכך בחיוב ■ בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ■ היום לא מתקיים מסחר בוול סטריט

בורסה / צילום: תמר מצפי
בורסה / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל היום (ב') בירידות שערים במחזור דליל יחסית (919 מיליון שקל), לאחר פרסום החלטת הריבית, שנותרה ללא שינוי. במוקד תשומת הלב היום עומדת התפטרותו של הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, מה שהקפיץ את מניות הגז. בינתיים, הראלי בבורסות אסיה נמשך גם היום ובאירופה נרשמות ירידות. נזכיר כי ביום שישי הסתיים המסחר בוול סטריט בירידות, והיום לא מתקיים מסחר בוול סטריט בשל יום הזיכרון בארה"ב.

בנק ישראל הותיר היום את ריבית חודש יוני על כנה ברמה של 0.1%. בנק ישראל חוזר על המסר כי "ישתמש בכלים העומדים לרשותו על מנת להשיג את מטרותיו" וכי "ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בשוקי הנכסים ובכלל זה שוק הדיור".

יוון לא תבצע את תשלום החזר החוב שאותו היא אמורה לשלם לקרן המטבע הבינלאומית בחודש הבא, היות שאין לה הכסף לכך. כך אמר אתמול (א') שר הפנים היווני. "ארבעת התשלומים לקרן המטבע הבינלאומית (IMF) בחודש יוני הם 1.6 מיליארד אירו (1.8 מיליארד דולר). הכסף הזה לא יינתן, והוא גם לא נמצא שם כדי להינתן", כך אמר ניקוס ווטסיס לתוכנית סוף השבוע של מגה טי.וי היוונית.

כאמור, המסחר בוול סטריט ננעל ביום שישי במגמה שלילית, על רקע נאומה של יו"ר הפד, שאמרה כי ניתן להעלות את הריבית השנה. מדד ה-S&P 500 נסוג מהשיא אליו העפיל אמש.

ניתן להעלות את הריבית בארה"ב השנה, אם הכלכלה תראה שיפור, כך אמרה יו"ר הפדרל ריזרב, ג'נט ילן. ילן, שנשאה נאום בלשכת המסחר של פרובידנס, אמרה כי קצת העלאות הריבית יהיה הדרגתי, וכי יקח מספר שנים עד שהריביות יחזרו לרמה נורמלית. הנגידה ציינה כי היא מכירה בכך שהנתונים חלשים עד כה השנה, אולם הדגישה כי ההאטה ברבעון הראשון לא תמשך והיא צופה שהכלכלה תשתפר.

גם נשיא הבנק המרכזי באירופי, מריו דרגי, נשא דברים ביום שישי בכנס בפורטוגל וציין כי המצב באירופה הוא הטוב ביותר מזה 7 שנים.

"אנחנו מחוץ למחנה שחושב שהעלאות הריבית יהיו איטיות ומדודות. תתכוננו לתנודתיות גבוהה בשווקים בשבועות ובחודשים הקרובים. התנודתיות הנמוכה של התקופה הקרובה הולכת כנראה להסתיים ומי שלא יהיה ערוך לכך עלול לספוג הפסדים גבוהים", אומר קולין מרטין מ-Schwab Center for Financial Research בניו יורק.

כלכלני אגוד: לממש חלק מההחזקה במניות

כלכלני בנק אגוד מבצעים השבוע בסקירתם שורה של שינויים בתיק ההשקעות המומלץ. ההמלצה המרכזית היא לממש חלק מהרווחים בשוק המניות ולהסיט 2% מההחזקה במניות בתיק השקעות מייצג לטובת השקעה באג"ח חו"ל. במקביל, ממליץ הבנק להסיט 3% מההשקעה במזומן לאג"ח חו"ל. עוד הם ממליצים להקצות 5% מהתיק, המושקע בסחורות, לזהב.

בבנק לאומי ממשיכים, במסגרת הסקירה השבועית, להדגיש כי הרכיב המנייתי בתיק ההשקעות צריך להיות האפיק המועדף בחשיפה לסיכון, "למרות שרמת התמחור הכוללת באפיק גבוהה מהממוצע הרב שנתי". כלכלני הבנק ממליצים על החזקה גבוהה יחסית בדגש על מניות חו"ל. בנוסף, שיפור מסוים הצפוי בפעילות הכלכלית בישראל בחודשים הקרובים תומך גם באפיק המנייתי בישראל.

ארז צדוק, מנכ"ל קרנות אביב, אומר בראיון ל"גלובס" כי "כל עוד הריבית אפסית, אנשים ינצלו ירידות ותיקונים טכניים כדי להכניס לשוק כסף שנמצא היום בחוץ. גם ההבנה שעידן התשואות באג"ח נגמר לאט-לאט מחלחלת להבנה של המשקיעים ותגרום להסטת כספים לשוק המניות". (לראיון המלא)

גילה מתפטר

הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, הודיע היום על פרישה מתפקידו על רקע אישור הממשלה למתווה הסדרת משק הגז, מתווה שגילה חושב שלא ראוי. מניות הגז-נפט הגיבו בעליות בבורסה. נציין את קבוצת דלק , אבנר ורציו .

עונת הדוחות תגיע בימים הקרובים לסיומה, כשהחברה לישראל, בנק לאומי ועוד הרבה חברות אחרות יפרסמו את תוצאותיהן לרבעון הראשון של 2015.

מניות טבע ונייס ירדו על רקע פערים שליליים מול וול סטריט. מנגד, טאואר , מזור ופריגו עלו על רקע פערים חיוביים.

כיל הודיעה כי כיל מוצרי תכלית תמכור את פעילותה בתחום הפארמה, הקוסמטיקה והגבס (PCG) לחברת One Rock Capital Partners, המתמחה בכימיקלים ובקוסמטיקה. עסקת המכירה של נכסי ומניות הפעילות צפויה להיחתם במהלך החודשים הקרובים, בכפוף להשלמת תנאים מקובלים.

אבגול דיווחה הבוקר כי הרווח הנקי ברבעון הראשון הסתכם בכ-9.2 מיליון דולר, בהשוואה ל-2.7 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2014.

אפי פיתוח מקבוצת אפריקה דיווחה ביום שישי על ירידה חדה ברווח הנקי לכ-6 מיליון דולר ברבעון לעומת 24.3 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

מיקרומדיק דיווחה כי השלימה הנפקה וגייסה כ-6.7 מיליון שקל. החברה עשויה לקבל עוד כ-4.3 מיליון שקל נוספים, בהנחת מימוש מלא של כלל כתבי האופציה (סדרה 18) שהוקצו במסגרת ההנפקה.

צרו איתנו קשר *5988