בורסות אירופה חתמו את השבוע הגרוע ביותר מאז 2011

מדד הסטוקס 600 ירד ב-1.3% ובסיכום שבועי השיל מערכו 6.5% ■ החלטת סין להפסיק את פעילות "מפסק הזרם" במקרה של ירידות חריפות בשילוב עם הפסקת הפיחות האגרסיבי של היואן הובילו את בורסת שנגחאי לעלייה של כ-2% ■ דוח התעסוקה האמריקאי לחודש דצמבר 2015 עקף את התחזיות והצביע על תוספת של 292 אלף משרות ■ הנפט יורד ביותר מ-1%

בורסות אירופה / צילום: רויטרס
בורסות אירופה / צילום: רויטרס

המדדים המובילים בבורסות אירופה ננעלו היום (ו') בירידות שערים, בתום יום תנודתי במיוחד ושבוע סוער בשווקים. הבורסות באירופה עברו להיסחר היום בעליות לאחר דוח התעסוקה החיובי שפורסם בארה"ב, אך מחירי הנפט המשיכו לרדת והפיגו מהר את האופטימיות. אתמול חוו שוקי העולם ירידות חדות ששיאן קריסה בסין שהובילה להפסקת מסחר.

 

מדד הסטוקס 600 ירד ב-1.3% ובסיכום שבועי השיל מערכו 6.5%, השבוע הגרוע ביותר מאז אוגוסט 2011. המדדים המובילים ביבשת, ביניהם הדאקס והקאק, סגרו היום בירידות של עד כ-1.7%.

כאמור, בשווקים התמקדו היום לדוח התעסוקה האמריקאי לחודש דצמבר, שפורסם היום ב-15:30 שעון ישראל, והצביע על תוספת של 292 אלף משרות, מעל הצפי בשוק שעמד על 202 אלף משרות. זהו הדוח הראשון שיפורסם מאז החליט הפד על העלאת ריבית בארה"ב, לראשונה מזה כעשור. שיעור האבטלה נותר על כנו ברמה של 5%, שפל ש 7.5 שנים. 

סקר ה-ADP שפורסם שלשום הפתיע לטובה והצביע על תוספת של 257 אלף משרות בדצמבר, מעל הצפי בשוק שעמד על תוספת של 192 אלף משרות. נזכיר כי סקר ה-ADP הוא מעין קדימון של דוח התעסוקה המלא שיתפרסם ביום שישי. בשוק מעריכים כי בדצמבר נוספו 202 אלף משרות, וכי שיעור האבטלה יישאר ללא שינוי על 5%.

למרות הדוח החיובי, הנפט כאמור העיב על המסחר וירד ביותר מ-1%. החוזים מסוג ברנט נסחרים סביב 33.5 דולר לחבית, בעוד החוזים מסוג WTI נסחרים סביב 33.1 דולר לחבית.

בגרמניה פורסם היום כי התפוקה התעשייתית ירדה בחודש נובמבר ב-0.3% לאחר עלייה של 0.5% באוקטובר (נתון מתוקן), נתון המאותת כי האטה בביקושים בשווקים מתעוררים כגון סין וברזיל עשויה לפגוע בצמיחת הכלכלה הגדולה באירופה.

 

שנגחאי טיפסה 2%

באסיה ננעל הבוקר במגמה מעורבת ננעלו כשבורסת שנגחאי בלטה לחיוב.

 

ההחלטה הסינית להפסיק את פעילות "מפסק הזרם" במקרה של ירידות שערים חריפות הרגיעו את השוק, לאחר שהממשל נאלץ פעמיים השבוע להפסיק את המסחר. גם החלטת הבנק המרכזי להפסיק להפחית את ערכו של היואן בצורה אגרסיבית תורמת לסנטימנט החיובי.

עובדה נוספת המכניסה ודאות לשווקים היא ההחלטה הסינית לאפשר לבעלי מניות גדולים כגון בעלי עניין או ברוקרים למכור לא יותר מ-1% ממניות חברה ציבורית כל 3 חודשים, זאת לאחר שההוראה הישנה על איסור מוחלט למכירת מניות פקעה היום.

"סין תצטרך לאפשר לשווקים להגיע למחירים 'אמיתיים' לפני שתחתית אמיתית תיווצר", ציינו הבוקר ב-Cumberland Advisors.

"התנודתיות השבוע מוכיחה כי איש אינו יודע איזו מדיניות היא הנכונה עכשיו, אבל המסר של השווקים היה חד וברור: יותר בהירות ופחות 'זיג-זג' בהחלטות", ציינו ב-DBS.

[לפורטל הפיננסי][לבורסות בעולם]