מיטב דש: "הודעת הפרישה של ויגודמן מטבע לא מפתיעה"

דרמה לילית בטבע: המנכ"ל ארז ויגודמן פורש ■ אקסלנס ברוקראז': "הבעיה העיקרית היא שלא ברור מה יש לצפות מהמנכ"ל החדש; לטבע אין אפשרות לממן רכישת ענק שתחלץ אותה מהבור"

ארז ויגודמן / צילום: בלומברג
ארז ויגודמן / צילום: בלומברג

בצל הדרמה הלילית בטבע  , עם פרישת המנכ"ל ארז ויגודמן, מציין היום (ג') האנליסט זיו נרקיס ממיטב דש ברוקראז' כי "הודעת הפרישה של ויגודמן אינה מפתיעה. מצבה הלא פשוט של החברה עמוסת החוב, אשר צפויה לאבד את הפטנטים המגנים על מכונת הכסף העונה לשם קופקסון ידוע, מוכר ומתומחר כבר בשוק. סביר להניח שדירקטוריון טבע התחיל להיות מעורב לאחרונה יותר ויותר בניהול השוטף של החברה, מה שהפך את עבודתו של ויגודמן לקשה ומסובכת עוד יותר".

נרקיס מוסיף כי "ביצועי המניה המאוד לא מוצלחים ועודף כישלונות בביצוע רכישות שנראות כעת כנמהרות ואף מיותרות, הביאו בסבירות גבוהה ללחצים לא פשוטים בסביבתו הקרובה של המנכ"ל המתפטר והיו כנראה מהסיבות המרכזיות להחלטתו. במצב הנוכחי, טבע נטולת מנכ"ל, עמוסת חוב ומחפשת כיוון ומיקוד עסקי חדש שעה שקופקסון מתקרבת לסוף דרכה כתרופת מקור נטולת תחרות. דירקטוריון טבע יהיה חייב לקבל החלטות מהירות במטרה לשמור על היש והקיים, אשר לא נראה מלהיב במיוחד אך מגלם בשוויו הנוכחי את רוב המכות אשר ספגה החברה במהלך השנתיים האחרונות".

 

במיטב דש מסבירים כי השוק מניח לטבע בתרחיש השלילי רווח של כ-4 דולר למניה בשנת 2018 בשל תחרות גנרית לקופקסון. השוק מניח מכפיל של 8 פעמים על הרווח הזה ומגיע למחיר מניה של כ-32 דולר, סביבו נסחרת המניה בתקופה האחרונה.

עם זאת, מסביר נרקיס כי לטבע צנרת פיתוח מעניינת (טיפול בתנועות גוף לא רצוניות ותרופה לטיפול במיגרנה כרונית ואפיזודית הנמצאת בשלבים מתקדמים של פיתוח).

"הרעיון של פיצול טבע לשתי חברות, אחת גנרית עמוסת חוב ובעלת תזרים ידוע ויציב, והשנייה חברת פיתוח תרופות מקור בעלת פוטנציאל מעניין, אינו חדש. ייתכן מאוד שדירקטוריון טבע התחיל לבדוק אפשרות ממשית של פיצול החברה לשתי ישויות תפעוליות נפרדות במטרה לנסות לייצר ערך רב יותר לבעלי המניות", כותבים במיטב דש, ומוסיפים כי "סביר להניח כי ויגודמן, כמנכ"ל עצמאי, דעתן ומאוד מסודר כלכלית, הגיע כנראה למסקנה שחופש הפעולה שמקבל אינו עומד בהלימה לציפיותיו מהתפקיד. הפרידה בין הצדדים אינה מפתיעה ולא נופלת על השוק כרעם ביום בהיר. בעיותיה המבניות של טבע עמוקות ולא קלות לפתרון. הכדור עכשיו בידיים של דירקטוריון טבע ויש לו הרבה עבודה לא פשוטה לעשות בתקופה הקרובה".

 

אקסלנס: "עזיבת ויגודמן לא מבשרת טובות"

האנליסט גלעד אלפר מאקסלנס ברוקראז' כותב הבוקר כי "עזיבת ויגודמן את טבע אינה מבשרת טובות. היא מאשרת שמצבה של החברה בעייתי (אם כי את זה די בקלות אפשר להסיק מביצועי המניה) והיא מחזקת את החששות מרכישת אקטוויס. הבעיה העיקרית היא שלא ברור מה יש לצפות מהמנכ"ל החדש, מי שהוא לא יהיה. הרי לטבע אין אפשרות לממן רכישת ענק שתחלץ אותה מהבור, גורל הקופקסון כבר ברובו מחוץ לשליטת החברה ונתון להחלטות בתי משפט בארה"ב והחלטות של סוכנות התרופות האמריקאית".

אלפר מוסיף כי "המנכ"ל הבא צריך להתמקד במיצוי הסינרגיות מרכישת אקטוויס וניהול תזרים המזומנים של החברה. משימות לא קלות. למצוא חזון אסטרטגי חדש, זו כבר תהיה משימה קשה במיוחד".

צרו איתנו קשר *5988