השר ישראל כץ: "אסור לאפשר פריסה איראנית בסוריה"

השר התראיין במהלך ביקורו בוושינגטון: "במסגרת כל הסכם עתידי עלינו למנוע הצבה קבועה של כוחות איראנים בסוריה ע"י שימוש בדיפלומטיה וסנקציות נוספות על איראן וחיזבאללה"

ועידת הנדל"ן - ישראל כץ, שר התחבורה / צילום: תמר מצפי
ועידת הנדל"ן - ישראל כץ, שר התחבורה / צילום: תמר מצפי

השר לענייני מודיעין ישראל כץ התראיין הלילה (ה') לסוכנות הידיעות רויטרס במהלך ביקורו בוושינגטון ואמר כי הוא מעוניין בפגישותיו ללחוץ על מחוקקים וגורמים בבית הלבן כדי שארה"ב תטיל סנקציות נוספות על איראן וחיזבאללה. השר כ"ץ הבהיר כי ישראל מעוניינת להגיע להבנות מול ממשל טראמפ בנוגע ליכולתה של איראן להשאיר כוחות על אדמת סוריה באופן קבוע.

"ישראל מעוניינת להגיע להבנות מול ממשל טראמפ כך שאיראן לא תורשה להחזיק כוחות צבאיים באופן קבוע על אדמת סוריה", אמר כ"ץ בראיון. "לא כוחות אוויריים, לא יבשתיים ולא ימיים", תיאר השר ושיבח את התקיפה האמריקאית מלפני 3 שבועות על בסיס חיל האוויר הסורי. "הייתה לכך חשיבות אסטרטגית ומורלית", הסביר.

השר לענייני מודיעין המשיך ואמר כי הבנות מן הסוג הזה צריכות להיות חלק מכל הסכם בינלאומי עתידי שצפוי לסיים את מלחמת האזרחים המתנהלת זה 6 שנים עקובות מדם. "איננו מעוניינים שארצות-הברית תשלח כוחות נוספים לאדמת סוריה", הבהיר כ"ץ והוסיף כי ניתן להשיג הסכמה לדרישה זו על-ידי מהלכים דיפלומטיים מול רוסיה והרתעת איראן וחיזבאללה בעזרת סנקציות ו"אמצעים נוספים".

גורמים ישראלים רשמיים מעריכים שאיראן ומדינות סוניות כמו ערב הסעודית מחזיקות, בשליטתן הישירה או העקיפה, לפחות 25 אלף לוחמים פעילים ברחבי סוריה. בין היתר, בלחימה משתתפים כוחות משמרות המהפכה האיראניים, מיליציות שיעיות מעיראק ואף מגויסים מאפגניסטן ופקיסטן.

השר ישראל כ"ץ נפגש באחרונה עם סנאטורים וחברי קונגרס בוושינגטון במסגרת תפקידו כשר לענייני מודיעין, והודיע בחשבון הפייסבוק שלו כי הוא דן עימם בנושא איראן, סוריה, חיזבאללה ויוזמות מדיניות אזוריות שנמצאות על הפרק.

הביקור בוושינגטון מתקיים כשבוע אחרי שמזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון האשים את איראן ב"יצירת פרובוקציות" שגורמות לערעור היציבות של מדינות במזרח התיכון. "נבחן מקרוב לא רק את הציות של איראן להסכם הגרעין שנחתם בין המדינות, אלא גם את התנהגותה במרחב המזרח תיכוני", אמר טילרסון.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988