חשד לסחר בזהב והלבנת הון בהיקף של יותר מ-500 מיליון שקל

המשטרה עצרה הלילה 19 חשודים במבצע רחב היקף ■ החשד: סוחרי זהב מישראל היו רוכשים זהב מסוחרים מרמאללה, מעבדים אותו במפעלים, יוצרים תכשיטים ובסיום התהליך היו מייצאים את הזהב לחו"ל

זהב / צילום: רויטרס
זהב / צילום: רויטרס

משטרת ישראל עצרה הלילה (א') במבצע מעצרים רחב היקף 19 חשודים שעסקו על פי החשד בסחר בזהב מתחומי יהודה ושומרון לישראל, ובחשד להלבנת הון והעלמת מסים בשווי של למעלה מ-500 מיליון שקל.

במהלך השנה האחרונה הובילה משטרת ישראל חקירה סמויה בשיתוף חקירות מכס מע"מ ירושלים ויחידת יהלום ברשות המסים, שבמסגרתה עלה כי סוחרי זהב מישראל היו רוכשים זהב מסוחרים מרמאללה, מעבדים אותו במפעלים, יוצרים תכשיטים ובסיום התהליך היו מייצאים את הזהב לחו"ל.

על פי חומרי החקירה שנאספו עד כה עלה, כי במהלך שנתיים החשודים העלימו מסים והלבינו הון באמצעות תיעוד מזויף תוך שימוש בכיסוי חשבונאי פיקטיבי של חברות קש וחברות קיימות והכל במטרה להונות את רשויות המס, להעלים הכנסות ולהלבין הון, היקף העבירות נאמד בכ-500 מיליון שקל.

כאמור, הלילה, עם מעצרם של החשודים הפכה החקירה לגלויה, בפעילות מבצעית מתוכננת ובשיתוף כוחות צה"ל מחטמ"ר בנימין, נעצרו 19 חשודים, מתוכם 15 תושבי מרכז הארץ והצפון, שני חשודים תושבי מזרח ירושלים ושני חשודים פלסטינים תושבי רמאללה.

במהלך הפעילות נתפס רכוש רב הכולל: המחאות, תכשיטי זהב, עשרות שעוני יוקרה, כסף מזומן רב בערך של מיליון שקל, נתפסו 22 כלי רכב אשר שימשו את החשודים ובנוסף נתפס חומר החשוד כסם.

החשודים נחקרים בשעה זו ביחידה המרכזית במחוז ש"י של משטרת ישראל ובהמשך צפויה המשטרה לבקש להאריך את מעצרם בבית משפט השלום בירושלים. 

על פי הודעת משטרת ישראל, היא "שמה לה למטרה למגר את הפשיעה ולצורך כך עובדת בשיתוף פעולה עם רשויות המס לטפל ולחקור עבירות כלכליות בנחישות ובמקצועיות, תוך שימוש בכלל האמצעים המתקדמים העומדים לרשותה".

עורכי הדין אורי גולדמן ומיכאל כשכאש ממשרד גולדמן ושות׳ המייצגים את אחד החשודים בפרשה, מסרו: "אנו תקווה כי הפעם נוכל להימנע מהנזק העסקי האדיר העלול להיווצר למרשנו, עקב בקשה למעצר שנראית, על פניו, מיותרת ונמהרת. מדובר בחברה שמאז ומתמיד הקפידה על כל החובות הרגולטוריות, לרבות דיווחים רציפים לרשות איסור הלבנת הון. אף שנוהלה חקירה סמויה, זהו עדיין שלב ראשוני ביותר של הפרשה, ואנו מציעים להמתין בסבלנות עד להתבררות הפרטים. פעמים רבות, וכך גם הפעם, בהחלט עשוי להתברר כי מבחינה משפטית-פלילית לא נעברה כל עבירה".