שר התיירות לשעבר מיסז'ניקוב נכנס היום לכלא ל-15 חודשים

מיסז'ניקוב הורשע במרמה והפרת אמונים, לאחר שנקבע כי "בעת שהוביל את תמיכת משרד התיירות בפסטיבל סטודנטים בינלאומי באילת בשנת 2010, פעל בניגוד עניינים בכך שהמליץ למארגני הפסטיבל להעסיק את יוליה רוט, איתה ניהל מערכת יחסים קרובה ומוצנעת"

סטס מיסז'ניקוב / צילום: שלומי יוסף
סטס מיסז'ניקוב / צילום: שלומי יוסף

עוד שר לשעבר בממשלת ישראל נכנס היום לכלא. שר התיירות לשעבר, סטס מיסז'ניקוב , החל היום (א') לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו - 15 חודשי מאסר בפועל. מיסז'ניקוב ירצה את מאסרו בכלא חרמון שבצפון שנחשב לכלא שתנאיו טובים והוא מאוכלס בעברייני צווארון לבן.

נזכיר כי בית משפט השלום בתל-אביב אישר בחודש שעבר את הסדר הטיעון אליו הגיעה הפרקליטות עם מיסז'ניקוב. בהתאם להסדר, מיסז'ניקוב הורשע בעבירות מרמה והפרת אמונים, ירצה מאסר של 15 חודשים וישלם קנס בסך 70 אלף שקל.

כתב האישום שבו הודה מיסז'ניקוב במסגרת הסדר הטיעון, מייחס לו "פעולה בניגוד עניינים חמור". לפי האישום, "בעת שהוביל את תמיכת משרד התיירות באמצעות תקציב של כמיליון שקל בפסטיבל סטודנטים בינלאומי באילת בשנת 2010, מיסז'ניקוב פעל בניגוד עניינים בכך שבמקביל לתמיכת המשרד שבראשו עמד, הוא המליץ למארגני הפסטיבל להעסיק את יוליה רוט, איתה ניהל מערכת יחסים קרובה ומוצנעת, בהפקת הפסטיבל".

על-פי כתב האישום, מיסז'ניקוב פעל באופן אישי כדי לקדם את קיום הפסטיבל בתמיכת משרד התיירות ודרש ממנכ"ל משרד התיירות עדכון שוטף לגבי ההתקשרויות הקשורות בפסטיגל. בנוסף, "מיסז'ניקוב לא גילה לעובדי משרד התיירות על הקשר שיש לו עם רוט; את העובדה שרוט מועסקת על-ידי חברת פלס (מפיקת הפסטיבל) בעקבות המלצתו; ואת העובדה שרוט אמורה לקבל כספים עבור עבודתה בהפקת הפסטיבל".

כתב האישום ייחס למיסז'ניקוב כי פעל לקידום האינטרסים הכספיים של רוט מול חברת הפקה בשם "פלס" ובתוך משרד התיירות, בעודו מסתיר מהגורמים הרלוונטיים במשרד התיירות את העובדה שהוא מצוי בניגוד עניינים מהותי ובוטה.

השופט צחי עוזיאל כתב כי "בענייננו מדובר בגורם הבכיר ביותר במשרד התיירות אשר ניצל את רום מעמדו ופעל בניגוד עניינים מהותי ובוטה בנושא שבתחום עיסוקו ובמטרה לקדם רווים כספיים למי שניהלה עמו קשר קרוב ומוצנע". לדברי השופט, מיסז'ניקוב ניצל את תפקידו הציבורי הבכיר ואת רום מעמדו כדי לסדר לרוט הכנסה כספית. בכך כאמור ביצע, במסגרת מילוי תפקידו, מעשה של הפרת אמונים הפוגע בציבור. עם זאת, השופט ציין לטובתו של מיסז'ניקוב את נטילת האחריות למעשים, חלוף הזמן מאז ביצוע העבירות ואת נסיבותיו האישיות.

נזכיר כי מיסז'ניקוב אינו השר הראשון וגם לא השני שהיה חבר בממשלות ישראל וריצה או מרצה עונש מאסר בכלא. קדמו לו רה"מ לשעבר, אהוד אולמרט, שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, הנשיא והשר לשעבר, משה קצב, שר האנרגיה לשעבר, גונן שגב, שר הבריאות לשעבר, שלמה בניזרי, שר הפנים לשעבר ובהווה, אריה דרעי.

צרו איתנו קשר *5988