תחזית חלשה לאורמת ו"חולשה" בבקרה הפנימית; המניה צונחת

ההכנסות ממגזר החשמל צמחו ברמה השנתית ב-7.3%, והכנסות מגזר המוצרים ירדו ב-0.8% ■ המנכ"ל: "אנו ממוקדים בהגדלת חלקו של מגזר החשמל בסך ההכנסות"

יצחק אנג'ל / צילום: איל יצהר
יצחק אנג'ל / צילום: איל יצהר

באיחור של שבוע פרסמה חברת האנרגיה הגיאותרמית אורמת טכנולוגיות את תוצאות הרבעון הרביעי ושנת 2017, ובתגובה צנחה מנייתה בשני ימי המסחר האחרונים בניו-יורק ב-9.4%, למחיר המשקף לה שווי של כ-2.9 מיליארד דולר.

בהתאם, היום (א') נסחרה המניה בבורסה בתל-אביב בירידות של 11% בשעות הבוקר. אורמת דחתה את פרסום הדוחות על רקע בדיקת סוגיות מס בארה"ב. גם לאחר פרסום התוצאות ביום חמישי, החברה טרם פרסמה את הדוח המלא שלה (10K) ל-2017.

החברה ציינה כי העיכוב נובע מהצורך להשלים תהליכי בחינה נוספים, הנוגעים בעיקר לסוגיות בנושאי מיסוי ודיווח כספי. עם זאת, אורמת עדכנה כי "אף שהבחינה עדיין ממשיכה, במסגרת הבקרה הפנימית החברה זיהתה חולשה מהותית הקשורה להערכותיה בנוגע לחשבונאות בנושא המיסוי. חולשה מהותית זו בבקרה הפנימית באה לידי ביטוי בחישובי מס שגויים, אשר הנהלת החברה הגדירה כלא מהותיים בדוחות הרבעוניים הלא מבוקרים, אך יתוקנו עבור הדוח השנתי ל-2017". אורמת הוסיפה כי הדוח המלא יפורסם עד 16 במארס, וייתכן שחלק מהסכומים שפורסמו ישתנו. "החברה נמצאת בתהליך של תכנון והטמעה של תוכנית תיקון לטיפול בחולשה המהותית", הוסיפה אורמת.

המשקיעים התאכזבו

בינתיים, התוצאות שכבר פורסמו והתחזיות ל-2018 אכזבו את המשקיעים. אורמת רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של כ-166 מיליון דולר, ללא שינוי ביחס לרבעון המקביל ונמוך מתחזיות האנליסטים. אורמת פועלת בשני מגזרים: במגזר המוצרים היא מקימה תחנות כוח גיאותרמיות עבור לקוחות, ובמגזר החשמל היא מחזיקה בבעלות על התחנות האלה (החל מהשנה, ידווח גם מגזר "אחר" שיכלול את תחום אגירת האנרגיה).

ההכנסות ממגזר החשמל, הרווחי יותר עבורה, צמחו ברבעון הרביעי ב-12.1%, לכ-129 מיליון דולר, בזמן שהכנסות מגזר המוצרים התכווצו ב-27% ל-37.9 מיליון דולר. ברמה השנתית, ההכנסות ממגזר החשמל צמחו ב-7.3%, והכנסות מגזר המוצרים ירדו ב-0.8%, בעוד שסך ההכנסות צמח ב-4.6% לכ-693 מיליון דולר, בהתאם לתחזיות החברה.

הרווח לפני מס הסתכם ברבעון ב-40 מיליון דולר, עלייה של 9.1% ביחס לרבעון המקביל, ובשנה כולה הוא גדל ב-21% לכ-171 מיליון דולר. ה-EBITDA המתואם (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) הגיע ברבעון ל-87.4 מיליון דולר, ובשנה כולה ל-344 מיליון דולר, בטווח התחזיות שמסרה אורמת בעבר.

ב-2018 מצפה אורמת להכנסות של 688-712 מיליון דולר, ואמצע טווח התחזית משקף צמיחה של 1% לעומת 2017. האנליסטים ציפו להכנסות גבוהות יותר, של 751 מיליון דולר, אולם התחזית הנוכחית עדיין לא כוללת את התרומה של U.S Geothermal, שעל רכישתה הודיעה החברה לאחרונה - עסקה שעדיין לא נסגרה.

במגזר החשמל יצמחו ההכנסות ב-7%-9% ל-500-510 מיליון דולר, ומגזר המוצרים יקטן ב-15%-20%, להכנסות של 180-190 מיליון דולר. ההכנסות מאגירת אנרגיה יסתכמו השנה ב-8-12 מיליון דולר. אורמת מצפה ל-EBITDA מתואם שנתי של 355-365 מיליון דולר, עלייה של 4.7% מ-2017.

נכנסת ל-2018 עם פורטפוליו צומח

לדברי יצחק אנג'ל, מנכ"ל החברה, "אנו ממוקדים בהגדלת חלקו של מגזר החשמל בסך ההכנסות. בשנת 2018 אנו צופים כי הגידול ברווחיות במגזר החשמל תבוא בעיקר מתרומתן המלאה של התחנות החדשות, שנכנסו לפעילות במהלך 2017. אנו צופים כי הגידול בהכנסות וברווחיות במגזר החשמל יפצה על הירידה בהכנסות מגזר המוצרים, יגדיל את סך שיעורי ה-EBITDA ויתמוך בצמיחה רווחית".

אנג'ל הוסיף שאורמת נכנסת ל-2018 ממוצבת היטב, עם פורטפוליו צומח של תחנות, צבר משמעותי של פרויקטים בהקמה ופיתוח הזדמנויות חדשות כתוצאה ממיזוגים ורכישות.

בתגובה לדוחות כתבו כלכלני Roth Capital, שהפוקוס המרכזי נותר הצמיחה במגזר החשמל, וכי התחזית הנמוכה ביחס לצפי השוק נובעת בעיקר ממגזר המוצרים, שסובל מלחצים על ההכנסות והרווחים. האנליסט גארי סוויני מ-Roth ממליץ לנצל את החולשה במניה ולרכוש מניות אורמת, והמלצתו נותרת ללא שינוי, "קנייה", במחיר יעד של 67 דולר, שגבוה ב-18.2% ממחיר השוק.

אורמת הודיעה על חלוקת דיבידנד של 23 סנט למניה (לעומת 7-8 סנטים שחולקו ברבעונים קודמים), אשר יחולק בסוף החודש. הנהנית המרכזית מהחלוקה היא החברה היפנית Orix, שרכשה ב-2017 את מניות קרן פימי ומשפחת ברוניצקי בחברה, בעסקה של 630 מיליון דולר. היא תקבל 2.5 מיליון דולר בחלוקה הקרובה.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988