אורן קובי מבקש לשחרר רכוש שחולט למימון הסדר הנושים

בעלי חברת "אדמה" הצליח לעצור את הליך פשיטת הרגל שלו בתחילת החודש, אך לצורך מימון ההסדר עליו למכור נכסים אותם המשטרה מסרבת לשחרר

אורן קובי / צילום: תמר מצפי
אורן קובי / צילום: תמר מצפי

מי יזכה בכסף שיתקבל ממכירת נכסי הנדל"ן של אורן קובי: המשטרה במסגרת ההליך הפלילי נגד קובי - או הנושים במסגרת ההליך האזרחי? זוהי השאלה עליה אמור לענות בימים אלה בית המשפט המחוזי בתל-אביב, לאחר שבעלי חברת "אדמה" שקרסה, אורן קובי, הגיש ערר על החלטת בית משפט השלום לאפשר למשטרה לחדש את צווי תפיסת נכסי הנדל"ן שלו.

בראשית החודש הצליח קובי להציל את עצמו מפשיטת רגל, באמצעות הצעה להסדר נושים שאושר על-ידי בית המשפט, אך רגע אחרי שעבר את המשוכה הזאת, נפתחת זירת מאבק חדשה על הכספים והנכסים שלו. הפעם בין אורן קובי למשטרה, שרוצה שהכספים המרכזיים שנמצאים בקופת הפירוק של חברת אדמה יישארו ברשות המדינה לצורכי חילוט עתידי, במקרה שיוגש כתב אישום נגד קובי, והוא יורשע בעבירות תרמית והלבנת הון.

המאבק החדש נחשף במסגרת ערר שהגיש אתמול (א') קובי לבית המשפט המחוזי בתל-אביב על החלטת בית משפט השלום לחדש צווי תפיסה של המשטרה כעל רכוש שנתפס במסגרת חקירתו.

בבקשה שהגיש קובי, באמצעות עורכי הדין גלעד ברון ושירית טרוינר ממשרד ברון ושות' וכן עו"ד טל שפירא, טוען קובי כי תפיסת הנדל"ן ושווים סכל את הסדר הנושים, היות והוא לא יוכל לעמוד בהתחייבויות הכספיות שעומדות בלב ההסדר.

"הנכסים הם חלק מקופת הנשייה, הכללתם בה בהסכמת המשטרה ביססו בקרב העורר (אורן קובי, א' ל"ו) ובקרב נושיו הסתמכות עליה נשענים אדני הסדר הנושים; ועמדת המנהל המיוחד היא שראוי שישמשו לשם מימוש הסדר הנושים והחזר החוב לנפגעי העבירה", נכתב בערר.

בנסיבות אלה, נטען, "שגה בית המשפט קמא בכך שחידש את צווי התפיסה על נכסי הנדל"ן ושוויים, הואיל וחידוש הצווים פגע פגיעה קשה בהסדר הנושים, והגדיל את חובו של העורר באופן שעשוי לסכל את האפשרות שיוכל לעמוד בכל התחייבויותיו - בניגוד לקביעת בית המשפט קמא השגויה, לפיה העורר לא הרע מצבו".

חברת "אדמה" עסקה בשיווק קרקעות חקלאיות המיועדות להפשרה לציבור הרחב, תוך הצגתן כ"זכות לדירה" בעתיד. החברה נקלעה להליכי פירוק גם על רקע מעילה לכאורה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, שקובי ביצע לפי החשד בכספי הלקוחות.

נעצר בחשד למעילה

ביולי 2016 ניתן צו פירוק זמני ל"אדמה" וצו כינוס נכסים אישי נגד קובי, הבעלים, במסגרתו מונה עו"ד חגי אולמן למנהל מיוחד, והוקנו לו הסמכויות לתפוס את נכסיו של קובי ושל החברות בבעלותו. באותו חודש נעצר קובי בחשד למעילה של עשרות מיליוני שקלים בכספי לקוחותיו.

קובי חשוד בביצוע עבירות מרמה כלפי רוכשי קרקעות מ"אדמה" בהיקף של כ-25 מיליון שקל וכן ביצוע עבירות הלבנת הון, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועוד. במסגרת החקירה נתפס רכוש רב של קובי, הכולל, בין היתר, 5 נכסים - בהם שתי דירות בשוהם, דירת יוקרה במגדל YOO בתל-אביב, דירת יוקרה במגדלי אקירוב בעיר ודירה בבאר-יעקב.

נוסף לנדל"ן, נתפס במסגרת החקירה רכוש רב נוסף של קובי, ובין היתר ריהוט, כלי בית, בגדים וחפצים אישיים שונים בשווי של כחצי מיליון שקל.

במקביל לחקירה הפלילית התנהל כל העת בבית המשפט המחוזי בתל-אביב הליך הפירוק של החברות שבבעלות קובי, וכן בקשה שהוגשה להכריז על קובי כפושט רגל לאור חובות החברות וחובותיו האישיים.

חפיפה בין ההליך הפלילי לאזרחי

במסגרת ההליך האזרחי הוטל צו כינוס נכסים על רכושו של קובי, ורכוש זה עוקל מכוח צווים אזרחיים לטובת קופת הנשייה. כונס הנכסים מונה כנאמן על רכוש זה.

מטבע הדברים, קיימת "חפיפה" בין התפוסים בהליך הפלילי ובין התפוסים שבהליך האזרחי - ובכלל זאת בנוגע לנדל"ן.

בד-בבד, במהלך התקופה מאז מונה עו"ד אולמן למפרק "אדמה", מומשו חלק מהנדל"ן שהחזיק קובי, ובהם דירה שבבעלותו ביישוב שוהם (תמורת 3.36 מיליון שקל) ודירות שרכש קובי בכספי הלקוחות, בהן דירת היוקרה שרכש ב-20 מיליון שקל במגדלי אקירוב בתל-אביב, דירה יוקרה במגדלי Yoo בתל-אביב, שבה התגורר קובי עד לפינויו ודירות נוספות. שווי הנכסים הועבר לקופת הנשייה.

לשם מימוש הרכוש הוסרו הצווים אשר הוטלו על הנדל"ן במסגרת ההליך הפלילי, וזאת בהסכמת המשטרה. צווים אלה לא חודשו עד לאחרונה, בהחלטה עליה מערער קובי.

בינתיים, בזירה האזרחית, הציע אורן קובי לנושיו הסדר להחזר חוב, הצעה אשר כללה החזרים כספיים בהיקפים עצומים, ובמסגרתה נטל על עצמו קובי את כל חובות החברות בבעלותו. ההסדר אושר לאחרונה על-ידי נשיא המחוזי בתל-אביב, השופט איתן אורנשטיין, בהסכמת הנאמן על נכסיו של קובי. ואולם, השופט הבהיר כי אם קובי לא יעמוד בתשלומים הגבוהים עליהם התחייב בהסדר - הוא יוכרז פושט רגל.

וכאן מתחילה הבעיה של קובי מול המשטרה. הסדר הנושים שאושר כולל סעיף המסדיר את החזר החוב בין היתר באמצעות מימוש הנדל"ן והעברת שוויים, בעדיפות על פני יתר הנושים, לרוכשי הקרקעות - נפגעי העבירה.

אך במקביל לאישור הסדר זה, כך מתברר, במסגרת ההליך הפלילי בבית משפט השלום בתל-אביב, חודש לפתע צו תפיסת הנדל"ן של קובי.

צרו איתנו קשר *5988