איילת שקד: "כל הרשעת-שווא היא כשל חמור של המערכת"

המהלך שעשוי להביא לשחרור אסירים שמרצים עונשי מאסר על לא עוול בכפם, יוצא לדרך: שרת המשפטים חתמה על כתבי מינוי לוועדה להרשעות-שווא, שבראשה יעמוד שופט העליון בדימוס יורם דנציגר

שרת המשפטים איילת שקד / צילום: מארק ניומן, לע"מ
שרת המשפטים איילת שקד / צילום: מארק ניומן, לע"מ

המהלך שעשוי להביא לשחרור אסירים שמרצים עונשי מאסר על לא עוול בכפם, יוצא לדרך: שרת המשפטים, איילת שקד, חתמה היום (א') על כתבי המינוי לחברי הוועדה להרשעות-שווא, לאחר שהכריזה על הקמתה לפני שבועיים, במסגרת כנס לשכת עורכי הדין באילת. הקמת הוועדה היא חלק מרפורמת שקד להליך הוגן. 

בראש הוועדה להרשעות-שווא יעמוד שופט בית המשפט העליון בדימוס, יורם דנציגר, וסגנו יהיה נציג האקדמיה, פרופ' אורן גזל-אייל, דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה ומומחה למשפט פלילי. שאר חברי הוועדה יהיו פרופ' דוד ליבאי, שר המשפטים לשעבר, וכן נציגים מטעם הסנגוריה הציבורית, מטעם הפרקליטות, מטעם המשטרה ומטעם היועץ המשפטי לממשלה.

ברקע הקמת הוועדה עומדת המודעות הגוברת במהלך העשורים האחרונים, בארץ ובעולם, לאפשרות קיומם של הרשעות-שווא ועיוותי דין במערכת המשפט, ולצורך בקביעת הסדרים חוקיים שיאפשרו את תיקונם.

בכתב המינוי נכתב כי "התכלית המרכזית של ההליך הפלילי מצויה בגילוי האמת ובעשיית צדק, הרשעת אשמים וזיכוי חפים מפשע, תוך מתן משקל מיוחד לחובה להימנע מהרשעות-שווא. האשמות שהתבררו כמוטעות פוגעות פגיעה קשה בנידון, במשפחתו, בקהילה בה הוא חבר ובציבור כולו - כאשר בסופו של יום העבריין האמיתי נותר מהלך חופשי, תוך החלשת אמון הציבור במערכת המשפט".

לפיכך, במטרה לצמצם החשש האמור, החליטה שרת המשפטים, איילת שקד למנות ועדה שתעסוק שתדון בנושאים הבאים:

■ החשש ממתן הודאות-שווא בחקירה, בעיקר בפני חוקרים ומדובבים.
■ החשש מטעויות אפשריות העלולות להיגרם בשל הסתמכות על ראיות מדעיות שגויות.
■ החשש מטעויות אפשריות העלולות להיגרם בשל הסתמכות על עדויות ראייה שגויות וזיהוי מוטעה.

לאור החששות האמורים, הוועדה מתבקשת לבחון את המנגנון הראוי לבירור טענות בדבר הרשעות-שווא, לרבות בקשות למשפט חוזר, וככל שיימצא כי הדבר דרוש, את הכלים והדרכים שיש לפתח לאיתור של הרשעות-שווא ולתיקונן, כדי שטענות להרשעות-שווא יבחנו בצורה אפקטיבית, גם לאחר שפסק הדין הפך חלוט.

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה היום: "לצד החובה להילחם בפשיעה הקיימת, על המדינה מוטלת החובה להימנע מהרשעות-שווא. העבריינים צריכים לשבת בכלא, לא מי שחף מפשע. כל הרשעת-שווא היא כשל חמור של המערכת. בכל העולם הכירו בבעיה ומנסים לצמצמה. ועדת דנציגר היא חלק אחד מרפורמת ההליך ההוגן שעוסקת בזכויות חשודים, נאשמים ומורשעים. יחד אנחנו יוצרים מדיניות פלילית מתוקנת ומוסרית יותר.

"אני בטוחה שהוועדה תשכיל למצוא פתרונות, הן על-מנת למנוע את התופעה מראש, והן על-מנת לטפל במקרים בהם הורשע אדם על לא עוול בכפו. אני מודה ליו"ר הוועדה, השופט לשעבר יורם דנציגר, לסגנו ולכל חברי הוועדה על מוכנותם להתגייס למשימה".

יו"ר הוועדה, השופט בדימוס יורם דנציגר, מסר: "אני מודה לשרה על שראתה לנכון למנות אותי כיו"ר הוועדה. אני משוכנע שחבריי, פרופ' אורן גזל-אייל (סגן יו"ר הוועדה) ופרופ' דוד ליבאיו ואנוכי, כמו גם שאר חברי הוועדה, מודעים לתפקיד החשוב שנטלנו על עצמנו".

צרו איתנו קשר *5988