השנה שתהיה במשפט: שנה גורלית לראש הממשלה

מערכת המשפט תצטרך לקבל החלטות בתיקי נתניהו, להתמודד עם המתקפה הנמשכת עליה מצד המערכת הפוליטית ולהחליט האם להתערב בחוק הלאום • כתבי "גלובס" בתחזית לשנה הקרובה

בשנה הבאה צפויה מערכת המשפט לעמוד בפני אתגרים רבים ומורכבים. את חלקם עדיין קשה לצפות. שניים מהאתגרים הבולטים יהיו הצורך לקבל החלטות בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו ובתיקים נוספים של שחיתות ציבורית, וההתמודדות של מערכת המשפט בכלל ובית המשפט העליון בפרט עם המתקפה הנמשכת עליהם מצד חלק מהפוליטיקאים.

בשנה הבאה צפויים היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, והפרקליטות כולה, לקבל סוף-סוף החלטה האם להעמיד לדין פלילי את ראש הממשלה נתניהו ובגין אלה מהחשדות שנתניהו מסובך בהם. ההחלטה תתקבל במאוחד לגבי שלושת תיקי נתניהו - 1000,2000 ו-4000, ותהיה לה מטבע הדברים השפעה רבה מאוד על המערכת הפוליטית ועל המדינה כולה.

שופטי העליון יצטרכו להמשיך ולהתמודד עם הביקורת, הלעתים בוטה, נגדם. ביקורת שאותה מובילה שרת המשפטים, איילת שקד. המערכת כולה תצטרך לעמוד בפרץ מול הניסיונות להחליש את מעמדו של בג"ץ ולכרסם בהישגי המהפכה החוקתית. אחד המבחנים המרכזיים עשוי להיות הדיון בעתירות נגד חוק יסוד: הלאום. התערבות של בג"ץ בחקיקה הזאת של הכנסת עלולה להביא לפיצוץ של ממש בין הרשות השופטת לרשות המבצעת והמחוקקת. 

לתחזיות הנוספות בפרויקט:

השנה שתהיה בחינוך: עמרי זרחוביץ' חושב שיהיו שיפורים ותיקונים, אך לא שינוי אמיתי

השנה שתהיה בכלכלה: עמירם ברקת חושב שתהיה התרופפות תקציבית והעלאת ריבית

השנה שתהיה בנדל"ן: אורי חודי חושב שהציבור יתערב יותר בהליכי התכנון

השנה שתהיה בהייטק: דור צח חושב שהמהפכות הטכנולוגיות יתבהרו

השנה שתהיה בפוליטיקה: טל שניידר חושבת שהכול יהיה אפילו יותר פוליטי

השנה שתהיה בתחבורה: סוניה גורודיסקי חושבת שבשנה הבאה יהיה פקוק מהרגיל

השנה שתהיה בתעופה: מיכל רז-חיימוביץ' חושבת שיהיו יותר טיסות ויותר לואו-קוסט

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988