כל מה שצריך לדעת על החלטת הריבית בארה"ב מחר

הבנק המרכזי האמריקאי צפוי להעלות את הריבית מחר ב-0.25% • השווקים צופים העלאה בשיעור דומה גם בדצמבר, ולכן הם יתמקדו בחיפוש אחר כל רמז בנוגע למהלכי הבנק ב-2019 והלאה

נגיד הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס
נגיד הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס

ההחלטה להעלות את הריבית תהיה החלק הקל של פגישת קברניטי הבנק המרכזי האמריקאי היום (ג') ומחר. גיבוש הסכמה על קצב העלאות הריבית בשנה הבאה יהיה הרבה יותר קשה.

הצמיחה החזקה בארה"ב, האבטלה הנמוכה והאינפלציה היציבה אמורות לסייע לפדרל ריזרב לדבוק בתוכניתו להעלות החודש את הריבית מהטווח הנוכחי של 1.75%-2%. הפד צפוי להעלות את הריבית פעם נוספת בדצמבר אם סכסוכי הסחר או התנודתיות בשווקים המתעוררים לא יסכנו את הצמיחה העולמית, על פי ראיונות ונאומים פומביים.

הפד עשוי גם להסיר מההודעה שתתפרסם בעקבות החלטת הריבית את הביטוי "מדיניות מוניטרית תומכת", שהוכלל בהודעה במשך שנים ושפירושו שיעורי ריבית נמוכים שממריצים את הצמיחה הכלכלית.

הסרת הביטוי הזה כעת, כשהריבית עדיין לא הגיעה לרמה "נייטרלית" שאינה ממריצה את הצמיחה וגם אינה מאיטה אותה, תמנע שליחה של איתות שעלול להטעות בנוגע למיקומה המדויק של רמה נייטרלית  זו.

מכיוון שהעלאות הריבית בספטמבר ובדצמבר כבר צפויות מאוד, תגובת השוק עשויה להיות תלויה בכל רמז שיספקו בפד בנוגע למהלכי הבנק ב-2019 ולאחר מכן.

עד כה מהלכי הפד היו צפויים

ביוני תכננו אנשי הפד שתי העלאות ריבית נוספות בשנה הנוכחית. החוזים העתידיים אכן מצביעים על כך שהשווקים מעריכים שהפד יבצע שתי העלאות ריבית השנה, ומספר כמעט כפול של העלאות ריבית בשנה הבאה, לדברי סיטי.

עד כה צפו המשקיעים בקלות יחסית את מהלכי הפד. בבנק המרכזי היו להוטים לבטל בהדרגה את צעדי החירום שנקטו להמרצת הכלכלה, ושנמשכו הרבה יותר זמן מהציפיות.

השאלה היחידה הייתה אם הכלכלה תהיה חזקה דיה כדי שהפד יוכלו לעשות זאת. בבנק המרכזי ניצלו את הצמיחה החזקה כדי להדק את המדיניות באחת מכל שתי ישיבות ריבית מאז דצמבר 2016.

בשנה הבאה ייתכן שינוי. אם יבוצעו עוד כמה העלאות ריבית, תתקרב הריבית לאומדן הרמה הנייטרלית של הפקידים, למרות שעדיין שורר חוסר ודאות לגבי מיקומה של רמה זו.

אחד המחנות מנסה לסלול את הדרך להמשך העלאות ריבית הדרגתיות כדי להאט בכוונה את הצמיחה ולמנוע התחממות יתר של הכלכלה. קבוצה זו מתבססת על מודלים כגון עקומת פיליפס, שלדבריהם נמצאת ביחס הפוך לאבטלה.

יחס זה היה רופף בשנים האחרונות, אך פקידים רבים עדיין מאמינים שהמודל תקף. הם טוענים שהלחצים האינפלציוניים יצטברו, וזה ידרוש הידוק מוניטרי כל עוד האבטלה ממשיכה להיות נמוכה מאומדן רמת האבטלה ארוך הטווח וככל שהכלכלה מתרחבת במהירות רבה יותר מאומדן קצב הצמיחה ארוך הטווח.

מחנה זה זוכה לאחרונה לתמיכה גוברת מכיוון שקיצוצי המס והגידול בהוצאות הממשלה שבוצעו לאחרונה צפויים להאיץ את הצמיחה אל מעבר לאומדן ארוך הטווח.

איפה הרמה הנייטרלית?

חברת מועצת הנגידים של הפד, ליאל בריינרד, שבמשך שנים הטיפה להתנהלות זהירה בהעלאת הריבית, אמרה בשבוע שעבר כי ההמרצה הפיסקלית מעלה את אומדני רמת הריבית הנייטרלית, וכי עקב כך יש צורך בריבית גבוהה יותר בשנה-שנתיים הבאות.

בניכוי מחירי המזון והאנרגיה התנודתיים, עלתה אינפלציית הליבה באוגוסט ב-2.2% לעומת החודש המקביל אשתקד. כלכלנים בג'יי.פי. מורגן ובמורגן סטנלי העריכו שנתון אינפלציית הליבה, שהוא הנתון המועדף על הפד, יראה אינפלציית ליבה בסך 1.9% באוגוסט.

המחנה השני יטען כי כל עוד ממשיכה האינפלציה להיות קרובה ליעד 2% של הפד, צריכים פקידי הפד לשקול פסק זמן בהעלאות הריבית ברגע שהריבית מתקרבת לרמה הנייטרלית.

גישה זו אינה נראית מעוררת מחלוקת, אך מדובר בגישה חסרת תקדים בעת האחרונה.

באופן מסורתי, כדי למנוע התחממות יתר של הכלכלה, נהג הפד להעלות את הריבית לרמה מספיק גבוהה כדי לצנן את הצמיחה. "אם אתה ברמה הנייטרלית אך הכלכלה צומחת במהירות כל כך גדולה שאתה עלול להחמיץ את יעד האינפלציה שלך... אז הרמה הנייטרלית אינה נמצאת במיקום שבו אתה רוצה שהיא תהיה", אמר לאחרונה נשיא שלוחת הפד בבוסטון, אריק רוזנגרן. הוא מצדד בהעלאות ריבית רבעוניות ב-12 החודשים הבאים.

פאוול אותת על ספקנות

יו"ר הפד, ג'רום פאוול, לא לוקח צד בוויכוח הזה, אך בנאום שנשא בחודש שעבר בכנס השנתי של הפד בג'קסון הול, וויומינג, הוא סיפק רמזים שהוא עשוי להתייחס למודלים המסורתיים בספקנות רבה יותר בהשוואה לכמה מעמיתיו או עובדיו.

הוא אותת על ספקנות בסוגיה עד כמה צריכים קובעי המדיניות לסמוך על אומדנים ארוכי טווח של האבטלה ועל אומדני רמת הריבית הנייטרלית שעליהם מתבססת הגישה המסורתית. הפד "מנווט בין השרטונים... עם ראות לקויה בלבד של מה שנראה כמדריכי ניווט משתנים", אמר פאוול.

פאוול שיבח את החלטות הפד בהנהגת היו"ר דאז, אלן גרינספן, באמצע שנות התשעים להתעלם מהמודלים ולהמתין לסימנים של לחצים אינפלציוניים לפני הידוק נוסף של המדיניות המוניטרית.

הצורך באסטרטגיית התנהלות איטית כזאת - לנוכח התגובה החלשה של האינפלציה לעלייה ולירידה בכמות העובדים בשנים האחרונות - "ברור יותר מאי פעם", אמר פאוול.

הסיכון הגדול: זעזועים בחו"ל

הסיכון הגדול ביותר לתוכניות הפד הוא זעזועים פיננסיים בחו"ל. פקידי הפד עשויים להשעות את העלאות הריבית אם התחזקות הדולר תחולל טלטלות עזות יותר בשווקים המתעוררים, או אם מכסי המגן יגרמו להאטה בסין שתצית ירידות בשוקי העולם.

סגן יו"ר הפד, ריצ'רד קלרידה, לשעבר כלכלן באוניברסיטת קולומביה, כתב בעבר על האופן שבו עלולים קשרי הגומלין הבינלאומיים להקשות על בנק מרכזי להעלות את הריבית מבלי לחולל פרצי תנודתיות בכלכלות אחרות.

מצד שני, ייתכן גם שיהיה קשה להשעות את העלאות הריבית אם יגבר חששם של אנשי הפד מפני הפוטנציאל להיווצרות בועות נכסים מסוכנות, מכיוון שהשעיית העלאות הריבית עשויה להוביל לעליות מחירים בשוק.

בנאום שנשאה בסוף מאי הדגישה בריינרד את האפשרות של השעיה זמנית של העלאות הריבית כשרמת הריבית נייטרלית, אך בנאומה בשבוע שעבר לא התייחסה לאפשרות זו. במקום זאת, היא דיברה על האפשרות שהפד יגביר את קצב העלאות הריבית אם האינפלציה תתחיל להאיץ.

צרו איתנו קשר *5988