איזנקוט: "'מגן צפוני' יימשך כמה שבועות; תושבי הצפון יכולים להמשיך בשגרת חייהם"

ראש הממשלה והרמטכ"ל כינסו הערב מסיבת עיתונאים על רקע המבצע "מגן צפוני" שבו פתח הבוקר צה"ל בגבול הצפון, במטרה לחשוף ולנטרל מנהרות התקפיות של חיזבאללה • נתניהו: "חיזבאללה יודעים היטב שמי שיתקוף את ישראל ישלם מחיר כבד מאוד"

בנימין נתניהו/צילום:אלכס קולומויסקי
בנימין נתניהו/צילום:אלכס קולומויסקי

"חיזבאללה התכוון להחדיר במנהרות אלה מחבלים לשטחנו, כחלק ממערכה רחבה של כיבוש חלקים מהגליל", כך אמר הערב ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו על רקע המבצע "מגן צפוני", שבו פתח הבוקר צה"ל בגבול הצפון, במטרה לחשוף ולנטרל מנהרות התקפיות של חיזבאללה.

"רואים שם אנשי חיזבאללה שצולמו בתוך מנהרת טרור שנחפרה לשטחנו והמנהרה הזאת לא תשיג את מטרתה", אמר נתניהו. "וכך יהיה עם שאר המנהרות האלה. זה איום ממשי בהיקף, בעצמה ובתעוזה שלא ידענו. במקביל, הפעולה הזאת היא חלק מרשת התוקפנות והטרור העולמיים והאזוריים בהכוונת ובמימון איראן.

אנו פועלים בתקיפות רבה למנוע את ההתבססות של איראן בסוריה. הפעילות שלנו הובילה לירידיה בהיקף של עשרות אחוזים בנוכחות האיראנית בסוריה. בהנחייתי ובאישור הקבינט צה"ל יצא היום בבוקר למגן צבאי למיגון איום המנהרות והיא תימשך ככל שיידרש, עד שיושגו כל יעדיה. זו לא פעולה נקודתית: היא נרחבת ומתמשכת. לצורך הפעולה גייסנו את מיטב היכולות הטכנולוגיות, המודיעיניות והנדסיות של צה"ל וזרועות הביטחון.
היכולות האלה כבירות, הן מהטובות בעולם, אין להן אח ורע בשום מדינה. ועברנו מדינה מדינה, לא מצאנו והלכנו לפתח בעצמנו. בזכות ההישג הזה חשפנו מנהרות טרור בעזה. חיזבאללה וחמאס השקיעו במשך השנים הון עתק בבניית נשק המנהרות והשקיעו מאמצי על בהסתרת נשק זה
ואנו, ביצירתיות, קורח רוח ונחישות מפרקים את הנשק הזה. הגענו ליכולות לשלול מארגוני הטרור את האיום הזה.

אני מקיים הערכות מצב שוטפות של הרמטכ"ל ומפקדי צה"ל על הנושא. כינסתי את הקבינט, חברי הקבינט היו שותפים מלאים להחלטה, מעודכנים כל הזמן. אני מודה לשר הביטחון הקודם ליברמן, שהיה שותף להכנה. חיזבאללה יודעים היטב שמי שיתקוף את ישראל ישלם מחיר כבד מאוד".

"בחפירת המנהרות לשטחנו חיזבאללה הפר הפרה בוטה של הריובונות שלנו ואת 1701 (החלטה של מועצת הביטחון של האו"ם ב-2006 - י.א)", המשיך נתניהו. "שוחחתי עם מזכיר המדינה של ארה"ב מייק פומפאו למען הטלת סנקציות בעקבות הפרה זו וארה"ב תומכת בנו. הנחיתי את השליח לאו"ם לכנס בבהילות את מועצת הביטחון כדי לדון בדחיפות בתוקפנות של חיזבאללה.

לבנון נושאת באחריות, על כך שפעולות אלה יוצאת לישראל משטחה. לפני שבועיים אמרתי שכדי להבטיח את ביטחון ישראל דרושים אורך רוח וקור רוח ואמרתי גם שרב הנסתר על הגלוי. גם היום אני מבקש לומר לכם, מה שנדמה לכם עכשיו הוא רק חלק קטן מהתמונה הכוללת של ההיערכות שלנו והפעולות שלנו והפעולות שאנחנו מכינים והבטחת ביטחון ישראל בכל הגזרות. הכל נלקח בחשבון והכל נעשה בשיקול דעת מירבי. וגם היום אני שב ואומר לכם: רב הנסתר על הגלוי. בזכות גבורת חיילינו והחוסן של אזרחינו, האור של ישראל גובר על החושך שמסביב. נמשיך לפעול בגלוי ובסתר, בנחישות ובחשאיות כדי להבטיח את ביטחון ישראל".

גם הרמכט"ל גדי איזנקוט דיבר הערב. "מסוף 2014, יש מאמץ טכנולוגי הנדסי וטכנולוגי מסביב לאיום התת קרקע בצפון. 'מגן צפוני' יימשך כמה שבועות ויערך בפיקודו אלוף פצ"ן יואל סטריק. הוא אושר לפני חודש בקבינט, ויצא לדרך טרם איום המנהרות הפך לאיום מיידי וישיר על תושבי הצפון ומחנות צה"ל".

איזנקוט הדגיש כי "תושבי הצפון יכולים להמשיך בשגרת חייהם ולהרגיש בטוחים. צה"ל הגביר משמעותית את המאמץ המודיעיני והמבצעי לכל התפתחות עתידית. לצה"ל עומדת יכולת טכנולוגית מתקדמת מאוד להתמודדות עם איום המנהרות. מאז צוק איתן צה"ל חשף והשמיד 17 מנהרות שנחפרו מעזה, במקביל בונים מכשול שיבסס את הסיכול לשנים ארוכות. צה"ל פועל בנחישות ובאחריות לספק ביטחון ותחושת ביטחון לאזרחי המדינה, ונמצא במוכנות גבוהה לכל התפתחות".

את האירוע פתח תת אלוף רונן מנליס, דובר צה"ל, שמסר פרטים על חשיפת המנהרה: "היא נחפרה ממבנה אזרחי, שמשמש מפעל לבלוקים, וממרחק קצר מעמדת יונפי"ל. יש עלייה בפעילות הצבאית באזור מבחינת חיזבאללה, ולצדה, פעילות חריגה במסווה אזרחי של משאיות וכלים כבדים שמפנים עפר למרחב כילא ומנסים להסתיר את הפעילות של החפירה, הם ניסו להשוות לה מראה אזרחי. הבוקר, דקות לפני המבצע, החדרנו בחשאי מצלמה בעומק של 25 מטר לעומק המנהרה וממנה נראו פעילים חיזלבאללה שנעים לכיווןן המצלמה ומגיעים אליה. למצלמה הוצמד מטען קטן, שמונע שימוש מבצעי במנהרות האחרות".

הערב הקבינט הביטחוני התכנס לדיון בקריה בתל אביב ומוקדם יותר נתניהו קיים התייעצויות ביטחוניות עם ראשי מערכת הביטחון.

מאז שעות הבוקר צה"ל מתגבר כוחות באזור הצפון, לצד ההכנות לנטרול מנהרת טרור התקפית שנחפרה עשרות מטרים לתוך שטח ישראל מתוך הכפר כילא שבלבנון. צה"ל סגר כמה מרחבים באזור הפעילות עליהם כשטח צבאי סגור.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988