12 עצורים בפרשת מרמה והונאת קשישים ובעלי מוגבלויות

בתום חקירה סמויה המשותפת למשטרת ישראל, רשות המסים והרשות להגנת הצרכן, נעצרו הבוקר 12 תושבי חיפה והקריות בחשד לעבירות מרמה והונאה כלפי קשישים ואחרים ביותר מ-150 תיקים

קשישה / צילום: Shutterstock
קשישה / צילום: Shutterstock

עוד פרשת הונאת קשישים: הותר לפרסום, כי בתום חקירה סמויה המשותפת למשטרת ישראל, רשות המסים והרשות להגנת הצרכן, נעצרו הבוקר (ד') 12 תושבי חיפה והקריות בחשד לעבירות מרמה והונאה כלפי קשישים ואחרים ביותר מ-150 תיקים.

מהודעת רשויות החקירה בנוגע לפרשה עולה כי היחידה המרכזית במחוז חוף ניהלה במהלך השנה וחצי האחרונות - בשיתוף רשות המסים (משרד אזורי מע"מ חיפה, מע"מ עכו וחקירות מס הכנסה חיפה), הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן והרשות לאיסור הלבנת הון, בליווי פרקליטות חיפה - חקירה סמויה ומורכבת שהתמקדה במספר חברות באזור חיפה והקריות, אשר על-פי החשד עסקו בעבירות מרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון ועבירות מס בהיקף של מיליוני שקלים, תוך ביצוע עושק וניצול של אוכלוסיות מוחלשות ופגיעות, בהן קשישים, מוגבלים ועולים חדשים.

במהלך החקירה הסמויה בחנו החוקרים של כלל הגופים מעל 150 תלונות שהעלו קווי דמיון בשיטת הביצוע שלהן, ולפיכך נקטה המשטרה מגוון פעולות חקירה ומודיעין במטרה לאסוף את הראיות הנדרשות נגד החשודים, עד המעבר הבוקר לשלב הגלוי, במסגרתו נעצרו החשודים, תושבי חיפה והקריות, וכן עוכבו לחקירה חשודים נוספים.

על-פי החשד, החשודים פעלו לאתר את הקורבנות הפוטנציאליים באמצעות פרסומים ברשתות חברתיות ובשיחות טלפון (טלמרקטינג), תוך שהם מציעים לכאורה שירותים פיננסיים תמורת תשלום, וכך מוציאים מהם במרמה כספים רבים, ללא כל תמורה ובין היתר מכירת פוליסה פיקטיבית של שירותי תיקון למוצרי חשמל; דרישת "דמי ניהול תיק" בסך מאות שקלים לבחינת מתן הלוואה (שלא קיימת); ושירות "ניקיון צ'קים" תוך גביית הכסף ואי-העברתו לבעליו כנדרש.

הבוקר, עם המעבר לשלב הגלוי ומעצר החשודים, ערכו החוקרים חיפוש במשרדיהם ובבתיהם ותפסו מסמכים, מחשבים והתקני אחסון העשויים לשמש כראיות בתיק וכן רכבי יוקרה, במסגרת הליך חילוט על-פי דין.

החקירה בוצעה במסגרת אכיפה ממוקדת של הרשויות נגד תופעת העושק של אוכלוסיות מוחלשות. במסגרת זו הודיעה המשטרה כי היא פועלת, בשיתוף-פעולה עם רשות המסים, הרשות להגנת הצרכן והרשות לאיסור הלבנת הון, במטרה לשמור ולהגן על שלום הציבור ורכושו, לצד מיצוי כלל סמכויות האכיפה של גופים אלה נגד מבצעי העבירה.

במקביל, גם הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן זיהתה את התופעה של ניצול לרעה של אוכלוסיות מוחלשות ושמה לה את המלחמה בתופעה בראש סדר העדיפויות, והיא פועלת בכל המישורים העומדים לרשותה, בין השאר בשילוב המשטרה ורשות המסים.

ככל שיידרש חקירתית, המשטרה תבחן את הבאתם של מי מהחשודים לדיון מחר בבוקר בבית משפט השלום בעכו, בבקשה להאריך את מעצרם.

מהמשטרה נמסר כי "משטרת ישראל, יחד עם כלל רשויות האכיפה האזרחיות, תמשיך לפעול להגנה על שלום וביטחון הציבור, תוך מתן קשב מיוחד לאוכלוסיות מוחלשות ומיצוי מלוא חומרת הדין עם אלה הבוחרים לעשוק, תוך ניצול פגיעותם". 

צרו איתנו קשר *5988