פושט רגל ייצר מטבעות מזויפים של 5 שקלים - ונשלח ל-22 חודשי מאסר

לפי כתב האישום בו הודה, אליהו סטיב במברון הספיק לזייף, במפעל שהקים לצורך כך בערד, 2,270 מטבעות שהיו זהים למטבעות 5 שקלים מקוריים של בנק ישראל, בשווי 11,350 שקל • בנוסף נתפסו ברשותו מטבעות חלקים מוכנים לזיוף בכמות מסחרית

מטבע של 5 שקלים / צילום: תמר מצפי
מטבע של 5 שקלים / צילום: תמר מצפי

22 חודשי מאסר בפועל - זהו העונש שהוטל על פושט רגל שפתח, באמצעות חייל צה"ל, עסק "לייצור מדליות ומטבעות" בערד, אשר שימש הלכה למעשה כמטבעה לייצור מטבעות 5 שקלים מזויפים. על-פי כתב האישום בו הודה פושט הרגל, הוא הספיק לזייף 2,270 מטבעות שהיו זהים למטבעות 5 שקלים מקוריים של בנק ישראל - בשווי 11,350 שקל. בנוסף נתפסו ברשותו מטבעות חלקים מוכנים לזיוף בכמות מסחרית.

הנאשם, אליהו סטיב במברון, הודה והורשע בזיוף אלפי המטבעות בפס ייצור במפעל שהקים לצורך כך בערד וכן בעבירות לפי פקודת פשיטת הרגל.

על-פי עובדות כתב האישום המתוקן, שהוגש באמצעות פרקליטות מחוז דרום (פלילי), במברון, יחד עם ניר ניק אבנר, שהיה חייל צה"ל באותה תקופה, חברו יחד כדי לבצע זיוף מטבעות של 5 שקלים בכמויות מסחריות לצורך מכירתן. במברון היה בהליכי פשיטת רגל, ולכן אבנר היה זה שפתח את העסק לייצור מדליות, מטבעות ועוד, על-מנת לאפשר את הפעילות העסקית העבריינית שלהם.

החקירה נוהלה על-ידי יחידת ההונאה של מחוז דרום במשטרת ישראל, בשיתוף עם מחלקת החקירות בכונס הרשמי, בליווי פרקליטות מחוז דרום (פלילי) ובנק ישראל.

לפי כתב האישום, במברון הזמין מטורקיה מאות אלפי מטבעות חלקים הזהים בהרכבם למטבעות 5 שקלים מקוריים של בנק ישראל, בעלות של מאות אלפי שקלים. כמו כן, הנאשמים רכשו מכונות וציוד לצורך הטבעת המטבעות החלקים וזיופם למטבעות של 5 שקלים, ובמברון שכר שטח במפעל בערד, בו הקים פס ייצור לייצור מטבעות 5 שקל מזויפים.

על-פי כתב האישום, במברון הספיק כאמור לזייף 2,270 מטבעות שהיו זהים לחלוטין למטבעות 5 שקלים מקוריים של בנק ישראל, וכן נתפסו ברשותו מטבעות חלקים מוכנים לזיוף בכמות מסחרית.

במברון הודה והורשע בביצוע עבירות רבות של זיוף מטבע פשוטה וכן בעבירות לפי פקודת פשיטת הרגל, ונגזרו עליו כאמור 22 חודשי מאסר, קנס ופיצוי; כן חולטו לאוצר המדינה כל המכונות והציוד ששימשו את הנאשמים לשם ביצוע העבירות, וכן ג'יפ של מסוג BMW. בנוסף, במברון מסר את יתר המטבעות החלקים שהובאו מטורקיה ולא נתפסו על-ידי משטרת ישראל.

אבנר הורשע בביצוע עבירה של סיוע לזיוף מטבע פשוטה. טרם ניתן גזר דין בעניינו.

לדברי התובע בתיק, עו"ד גיורא חזן מפרקליטות מחוז דרום (פלילי), "גזר הדין בעניינו של אלי במברון מהווה תמרור אזהרה ברור לעברייני מרמה וזיוף. זרועות אכיפת החוק יילחמו באופן נחוש בעבריינים אלה ויביאו לידי ענישה מוחשית בדמות מאסרים ממושכים בפועל וענישה כלכלית". 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988