וילי פוד מתרחבת: תשקיע כ-90 מיליון שקל ברכישת השליטה בביכורי השדה ובמעדני מיקי

עיקר ההשקעה תבוצע במניות סיטונאית הירקות והפירות ביכורי השדה • ההשקעה בפעילות הסלטים של מעדני מיקי תתבצע לפי שווי של 10 מיליון שקל בלבד

יוסי ויליגר / צילום: גיא אסייג
יוסי ויליגר / צילום: גיא אסייג

האחים צבי ויוסי ויליגר חתמו על הסכמים להרחבת הפעילות של חברת וילי פוד   שבשליטתם, בעסקאות בהיקף כולל של כ-90 מיליון שקל. חברת המזון הציבורית דיווחה אמש (א') כי חתמה על שני מזכרי הבנות "שאינם תלויים זה בזה" לרכישת השליטה בשתי חברות בתחום המזון: בסיטונאית הירקות והפירות ביכורי השדה צפון ובחברת הסלטים מעדני מיקי.

וילי פוד בוחנת זה זמן כיווני התרחבות אפשריים, וכעת היא למעשה מסמנת שתי ספקיות מזון שעשויות להתאים לפורטפוליו שלה ושיוכלו להשתלב עם מערך ההפצה הקיים שלה. מניית החברה עלתה היום ב-4.5% והשלימה טיפוס שנתי של 35%, המשקף לוילי פוד שווי של 290 מיליון שקל.

על-פי הודעת החברה, וילי פוד חתמה על מזכר הבנות לרכישת 41% מחברת ביכורי שדה צפון שבשליטת האחים דרור וגדעון חכם, באמצעות הנפקת מניות חדשות תמורת כ-70 מיליון שקל, ונוסף על כך תרכוש 10% מהמניות הקיימות של ביכורי השדה מידי האחים חכם תמורת כ-10 מיליון שקל נוספים.

ביכורי השדה עוסקת ביבוא, הפצה ושיווק של פירות וירקות טריים. האחים חכם רכשו בשנה האחרונה את רשת המזון סופר ברקת, שמונה כ-11 סניפים, על רקע חובות שאליהם נקלעו בעליה. על-פי הערכות, וילי פוד לא מתכוונת להיכנס עתה לפעילויות הסופרים, כך שמערך חנויות השיווק של סופר ברקת לא ייכלל בעסקה ולא יעבור לשליטת וילי פוד. השלמת העסקה תלויה בביצוע בדיקת נאותות.

לפי הערכות גורמים בענף, היקף המכירות השנתי של החברה הנרכשת עומד על 300-350 מיליון שקל, ובתקופה האחרונה סבלו אלה מנפילה של שני לקוחות גדולים מבחינתה: סופר ברקת, שנרכשה על-ידיה לאחר שנקלעה לחובות, ורשת הקואופ, שקרסה ונרכשה לאחרונה על-ידי מחסני השוק.

במקביל, כאמור, דיווחה וילי פוד על מזכר הבנות נוסף לרכישת השליטה בחברת מעדני מיקי, יצרנית סלטים ומוצרי דגים שבבעלות משפחת קאופטייל, שכבר תקופה ארוכה מעוניינת בהכנסת שותף. עתה נראה כי הם מצאו את השותף שחיפשו - האחים ויליגר שמקיימים מגעים להקמת חברה בשותפות עם מעדני מיקי.

על-פי המזכר הלא מחייב שנחתם, שני הצדדים יקימו חברה משותפת אשר תרכוש את כל הפעילות והנכסים של מעדני מיקי הקשורים לפעילות הסלטים (לא כולל הנדל"ן שקיים בחברה כיום) בתמורה ל-10 מיליון שקל. ככל שהעסקה תושלם, וילי פוד תחזיק ב-70% ממניות החברה החדשה המשותפת, ואילו מעדני מיקי תיוותר עם 30% מהמניות, כך שחלקה של ויליפוד בתשלום למעדני מיקי על הפעילויות שיעברו לניהול משותף (תחת שליטתה) יעמוד על 7 מיליון שקל. נוסף על כך, וילי פוד תעמיד לחברה החדשה הלוואת בעלים בסכום של 5 מיליון שקל.

מעדני מיקי היא אחת מארבע השחקניות בתחום הסלטים המוכנים. שוק זה נשלט על-ידי שטראוס, שמחזיקה במותג אחלה, ואסם-נסטלה, שמחזיקה במותג צבר. היא מעסיקה כ-300 עובדים, ובבעלותה מפעל לסלטים בראשון-לציון ומפעל לייצור מוצרי דגים שנרכש מתנובה לפני כעשור.

לפי הערכות בענף, מכירותיה של מעדני מיקי לשוק הקמעונאי והמוסדי ביחד מסתכמות ב-150-140 מיליון שקל בשנה, כך שככל הנראה הסכומים המדווחים בנוגע לעסקה אינם מביאים לידי ביטוי את כל המרכיבים של פעילותה. בסוף 2017 ביקש אריק שור, לשעבר מנכ"ל תנובה, להיכנס לשותפות במעדני מיקי, אולם לפני קרוב לשנה המגעים הללו התפוצצו. למעדני מיקי יש כ-70 משאיות של קווי הפצה, אך משום שוילי פוד עצמה מחזיקה במערך הפצה רחב של מזון מצונן, שכן היא יבואנית גבינות, ניתן להעריך כי היא תוכל לייעל את שרשרת ההפצה של החברה.

כאמור, עדיין לא מדובר בהסכמים מחייבים, וההשלמה של שתי העסקאות כפופה לתנאים מתלים, ובין היתר השלמת בדיקות נאותות.

וילי פוד, שחזרה לאחרונה (שוב) לשליטת האחים ויליגר, עוסקת ביבוא, שיווק והפצה של מגוון מוצרי מזון, אשר להם "חיי מדף" ארוכים יחסית, בישראל ובחו"ל, והיא נמנית עם יבואניות המזון המובילות בישראל. היא סיימה את 2018 עם שיפור של כ-8% בהכנסותיה, שהגיעו ל-338 מיליון שקל, ואחרי שיפור השורה הגולמית והתפעולית הרווח הנקי שלה קפץ ב-62% לכ-17 מיליון שקל.

מדובר בחברה בעלת תזרים מזומנים חיובי מפעילות שוטפת. לצד פעילות הליבה של החברה יש לה גם פעילות השקעות נוסטרו ניכרת. בסוף 2018 הסתכם תיק ההשקעות הפיננסיות שלה בכ-140 מיליון שקל (ב-2018 התיק הזה הסב לה הפסד של כ-7 מיליון שקל). 

צרו איתנו קשר *5988