הכל במקום אחד: אושר קודקס ההחלטות החדש של רשות מקרקעי ישראל

בוטלו מאות החלטות של מועצת מקרקעי ישראל שתוכנן אינו רלוונטי או שאינו תואם את מדיניות המקרקעין התקפה

עדיאל שמרון. מדובר במהפכה של ממש / צילום: תמר מצפי
עדיאל שמרון. מדובר במהפכה של ממש / צילום: תמר מצפי

אחרי כשש שנים של עבודה, אושר במועצת מקרקעי ישראל קובץ ההחלטות החדש והמעודכן שלפיו פועלת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) - והקובץ נכנס לתוקפו. הקובץ אמור לעלות לאתר האינטרנט של רמ"י עוד היום (ד'), והוא מצוי כבר בפורמט של ספר בן 350 עמודים.

במסגרת הרפורמה ברמ"י, שנכנסה לתוקפה ב-2009 כאשר בראש רמ"י עמד ירון ביבי ז"ל, הוחלט לארגן מחדש את מערכת ההחלטות של מועצת מקרקעי ישראל באחריות המחלקה המשפטית של רמ"י שבראשה עמד יעקב (ינקי) קוינט. מועצת מקרקעי ישראל היא הקובעת את המדיניות הקרקעית של רמ"י, המחזיקה בלמעלה מ-90% של אדמות המדינה. מנהל רמ"י הנוכחי, עדיאל שמרון, הוביל בשנים האחרונות את העבודה על הפרויקט, ולאחרונה כאמור אושר הקודקס בוועדת משנה של מועצת מקרקעי ישראל ונכנס לתוקפו.

מערכת ההחלטות של מועצת מקרקעי ישראל סבלה מתופעה של החלטות מפוזרות, שחלקן אינו רלוונטי וההתמצאות בו חייבה חיפושים מייגעים. ברמ"י אומרים, כי מעתה ואילך קובץ החלטות מועצת מקרקעי ישראל הוא סדור, נגיש ושקוף יותר, באופן שיסייע לציבור לאתר את המדיניות התקפה במקום אחד.

כל החלטות המועצה הקשורות לנושא מסוים, אשר התקבלו לאורך השנים, רוכזו במקום אחד, ויותר אין צורך לדלות סעיפים שקשורים למקרה זה או אחר מתוך החלטות שונות, שלא תמיד כתובות באותה הלשון. הקובץ החדש גם כולל פרק הגדרות כלליות ואחידות, שאיחד את מאות ההגדרות הכלליות והפרטניות שהיו בהחלטות המועצה השונות, דבר שיצר לעיתים בלבול וסתירות.

ברמ"י מדגישים, כי מדובר בהנגשה של המדיניות הקרקעית הכוללת, לפיה פועלת רשות מקרקעי ישראל, שמאפשרת לכל אזרח למצוא מענה מהיר, ברור ופשוט לשאלות שעולות ביחסיו מול הרשות, מה שמשרת את המטרה של הקטנת החיכוך שבין האזרח לרשות, ומייתר פעמים רבות את הצורך בפניות בעל פה ובכתב ואת הצורך בסיוע של מתווכים.

מנהל רמ"י עדיאל שמרון, שהוביל את המהלך בשנים האחרונות, אומר: "מדובר במהפכה של ממש, שמנגישה את החלטות מועצת מקרקעי ישראל לציבור. העבודה המאומצת שנעשתה ברשות, איחדה והסדירה את כלל החלטות המועצה לקובץ אחד המוצג בדומה לחוק. מעתה השליטה בהוראות החלטות המועצה השונות לא תהיה נחלתם של יודעי ח"ן בלבד, אלא תהיה זמינה בצורה ברורה ונהירה לכלל הציבור.

"הודות לעבודה מאומצת שנעשתה בשנתיים האחרונות ברשות מקרקעי ישראל, בהובלת מזכיר מועצת מקרקעי ישראל עו"ד עידן ורטהיים וראש מטה מנהל הרשות עו"ד מורן גליקשטיין, בליווי האגף המשפטי ובסיוע האגפים המקצועיים, מועצת מקרקעי ישראל ביטלה מאות החלטות מועצה, אשר לא בוטלו רשמית למרות שתוכנן אינו רלוונטי או שאינו תואם את מדיניות המקרקעין התקפה. כמו כן, התקבלו החלטות מועצה מעודכנות, אשר איגדו והחליפו עשרות רבות של החלטות והסדירו בצורה ברורה את מדיניות המקרקעין הנהוגה".

קובץ ההחלטות המועצה החדש, הכולל כאמור כ-350 עמודים, מחליף אלפי עמודים של כל החלטות המועצה שהיו עד היום. הקובץ כולל החלטות כלליות והחלטות נוספות ופרטניות, וכולל רק את ההחלטות שבתוקף.

בקובץ החדש קיים תוכן עניינים מפורט ואפשרות לחיפוש קל יותר ומהיר יותר - אם מקישים מילת חיפוש, לדוגמא: העברות זכויות, מחיר למשתכן או תוספת בנייה, מיד מגיעים להחלטה ולסעיפים הרלוונטיים לנושא. ברמ"י אומרים, שתוך חודשים ספורים, תושק מערכת ממוחשבת חכמה באתר הרשות.

צרו איתנו קשר *5988