65 ח"כים בפנייה לרה"מ: בנה תוכנית למיגור אלימות בחברה הערבית

ח"כ איימן עודה, יו"ר רשימת חד"ש-תע"ל, החתים על הפנייה חברי כנסת מכלל הסיעות • "המאבק הזה מחייב אותנו לשיתוף-פעולה רחב. לא ייתכן שאזרחים במדינה יחששו לחייהם וישלמו בדמם כיוון שרשויות המדינה אינן מטפלות כראוי בנושא, כיוון שהמשטרה רואה ביישובים הערבים שטח הפקר"

ח"כ איימן עודה / צילום: רפי קוץ
ח"כ איימן עודה / צילום: רפי קוץ

65 חברי כנסת חתמו היום (ג') על מכתב פנייה לראש הממשלה בנימין נתניהו, ובו קריאה לבניית תוכנית כוללת למיגור האלימות והפשיעה בחברה הערבית. הפנייה היא יוזמה של סיעת חד"ש-תע"ל, והיא מגיעה לאור אירועי פשיעה מחרידים שאירעו בשבועות האחרונים.

לפני כמה ימים נרצח איש עסקים בעל חנות תכשיטים בעיר טמרה, ויסאם ג'ודאת יאסין, בן 46. הוא נורה מטווח קצר ברחוב הראשי של העיר כאשר אנשים רבים מסביב.

עוד השבוע נורה ונהרג אחמד דרעאמה, תושב באקה אל-גרבייה. הוא הובא לקבורה אתמול בלילה והיה להרוג ה-23 מראשית 2019 בחברה הערבית.

אתמול (ב') נערכה הפגנה של כ-500 איש אל מול תחנת המשטרה בשפרעם. המפגינים, וביניהם ראשי ערים, טוענים לאוזלת-יד של המשטרה במאבק בפשיעה בחברה הערבית, וזאת על אף פתיחת יותר תחנות משטרה בערים ובכפרים הערביים.

במכתב הפנייה של 65 חברי הכנסת נכתב: "מדובר בתופעה מבהילה שהפכה לסדר יומם הקבוע של האזרחים הערבית, תופעה שמדירה שינה מעיניהם, פוגעת בביטחונם האישי ומאיינת כל תחושה של ביטחון. 

"רק מתחילת השנה נהרגו 23 אזרחים ערבים, עשרות פצועים ונזקים כבדים לרכוש - מצב אשר מוביל לחוסר אונים בקרב האזרחים הערבים, מהול בתחושת הפקרות על חוסר המעש והיעדר מענה אפקטיבי מצד רשויות המדינה להגן על הזכות הבסיסית ביותר - החיים. 

"המשטרה נכשלת שוב ושוב להגן על האזרחים ולהתמודד עם ממדי התופעה בכלל ועם ארגוני הפשיעה בפרט. מציאות זו מחייבת כינון תוכנית אסטרטגית ומקיפה למיגור האלימות והפשיעה". 

חבר הכנסת איימן עודה, יו"ר רשימת חד"ש-תע"ל, החתים את חברי הכנסת מכלל הסיעות. הוא אמר: "המאבק הזה מחייב אותנו לשיתוף-פעולה רחב. לא ייתכן שאזרחים במדינה יחששו לחייהם וישלמו בדמם כיוון שרשויות המדינה אינן מטפלות כראוי בנושא, כיוון שהמשטרה רואה ביישובים הערבים שטח הפקר". 

על המכתב חתומים גם בכירי מפלגות וחברי קואליציה רבים, וביניהם רפי פרץ, משה גפני, יעקב מרגי, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון, מנסור עבאס, אבי גבאי, טל רוסו, סתיו שפיר, איציק שמולי, ינון אזולאי רועי פולקמן, משולם נהרי, ישראל אייכלר, פטין מולא, עידית סילמן ואופיר סופר.

יצוין כי חבר הכנסת היחיד מן הליכוד שהסכים לחתום על הפנייה לראש הממשלה הוא פטין מולא, בן העדה הדרוזית ותושב ירכא.

צרו איתנו קשר *5988