העימות באיילון הוכרע בניצחונו של לוי רחמני: היו"ר שלמה גרופמן פורש

חברת הביטוח דיווחה כי הצדדים "ויתרו, באופן הדדי, על כל הטענות, התביעות והדרישות אחד כלפי השני" • ב-11 ביוני תתקיים האסיפה הכללית של בעלי המניות, שבה ייבחר יו"ר חדש לאיילון

שלמה גרופמן / צילום: איל יצהר
שלמה גרופמן / צילום: איל יצהר

"הדירקטורים ובעל השליטה ויתרו, באופן הדדי, על כל הטענות, התביעות ו/או הדרישות, אחד כלפי השני (וכלפי מי מטעמם)" - כך דיווחה קבוצת הביטוח איילון , שחוותה בחודשים האחרונות קרבות אדירים, מלווים בהשמצות חריגות, בין המייסד ובעל השליטה, לוי רחמני, לבין הדירקטוריון שמונה על-ידיו, ובעיקר היו"ר שלמה גרופמן, שפורש עתה מתפקידו - בדיוק כפי שבעל השליטה ביקש שיקרה.

המהלך קרה לאחר שהפיקוח על הביטוח לא התערב במאבק היצרי בין גרופמן לבין רחמני, דבר שהוביל את גרופמן להכרה שהמספרים באסיפה הכללית הקרובה יהיו לטובת רחמני. ככל הנראה גרופמן שבע מהמאבק ומהעיסוק התקשורתי הרב, והרים עתה דגל לבן.

על פי הדיווח של החברה לבורסה, "האסיפה שזומנה על-ידי החברה ליום 11 ביוני 2019 תתקיים במועדה". האסיפה, נזכיר, זומנה בשל דרישת רחמני, שביקש להדיח את גרופמן ודירקטורית נוספת ולהחליפם בדירקטורים חדשים מטעמו, בהובלת היו"ר המיועד אהרון פוגל. כלומר, רחמני הצליח להשיג את מטרתו ו"כהונתו של שלמה גרופמן כיו"ר דירקטוריון תסתיים ביום ה-11 ליוני 2019 וכהונתה של (הדירקטורית הנוספת שרחמני ביקש להדיח, ר' ש') דינה האן תסתיים עם קיומה של האסיפה האמורה שהינה גם אסיפה שנתית", לשון הודעת החברה.

לרחמני היה רוב להדחה

לגרופמן תינתן תקופת הודעה מוקדמת של 90 ימים. פרישתו באה כנראה על רקע כך שלרחמני היה הרוב להביא להדחתו, ולאחר שהתברר שרשות שוק ההון לא תתערב במה שקורה בצמרת החברה הציבורית איילון אחזקות. הפיקוח כבר הוביל בעבר להפרדה ברורה בין רחמני לבין ההנהלה והעובדים של איילון חברה לביטוח, שלה מנכ"ל ויו"ר נפרדים.

בחודשים האחרונים דירקטוריון איילון התנגד למהלך שיזם רחמני, וחבריו איימו כי יתפטרו אם בעל השליטה ישיג את מבוקשו, והתריעו כי לדעתם המהלכים שמוביל בעל השליטה, שהיה עד אשתקד גם מנכ"ל הקבוצה, הם כאלה שיביאו לקריסת הממשל התאגידי בקבוצה. זאת משום שבעל השליטה רוצה להחליף את הדירקטוריון בגלל שחבריו דאגו לטובת החברה בלבד ולא לטובת בעל השליטה, לתפיסתם.

בחודשים האחרונים מינתה החברה בודקת חיצונית לבחינת תלונה של דירקטורית בקבוצה, שלפיה רחמני הטרידה מינית. הבדיקה האמורה נמשכת, והטיפול בתביעה זו אינו נכלל בהסכמות האמורות שהושגו אתמול בין החברה וחברי מועצת המנהלים שלה לבין רחמני.

לבעל השליטה רחמני 67.3% ממניות החברה. בשלהי 2018 הוא התפטר מתפקיד המנכ"ל של הקבוצה לאחר מאבקים על אופיה וגם בעקבות התערבות הפיקוח על הביטוח. עוד קודם לכן רחמני הורחק מהניהול השוטף של איילון חברה לביטוח, שמנוהלת על-ידי מנכ"ל ויו"ר נפרדים מאלה של איילון אחזקות, שבראשה עומד גרופמן.

אגב, הקש ששבר את גב הגמל בכל הקשור ליחסי רחמני וגרופמן נגע למינויו של שרון רייך, מנהל הכספים הוותיק והמוערך של הקבוצה ושל חברת הביטוח, לתפקיד מנכ"ל איילון אחזקות במקום רחמני, במקומו של המועמד המועדף על בעל השליטה, משה בנבנישתי.

על פי פרסומים קודמים, באסיפה שתתקיים ביוני יועלו להצבעת בעלי המניות, נוסף על מינויו של פוגל ועל פי הצעת בעל השליטה רחמני, הדירקטורים יורם שי, יניב פגוט (מבית ההשקעות איילון פתרונות פיננסים שכבר אינו שייך לקבוצת איילון), עו"ד אסתר דלל שכבר הייתה בעבר דירקטורית באיילון תחת רחמני, ואיתם גם אמיר לוי, לשעבר הממונה על התקציבים במשרד האוצר. לצד זאת, הזימון לאסיפה הכללית גם כולל אישור מחדש של כהונת הדירקטורית אירית שטרן. 

צרו איתנו קשר *5988