חבר רחוק חדש בבורסת ת"א: בנק ההשקעות הזר ג'פריס

ג'פריס מצטרף למריל לינץ', שעד כה היה החבר הרחוק היחיד בבורסה המקומית • בבורסה מדגישים כי ג'פריס הוא שחקן גדול ומוביל בכל הקשור ל"שוקי ההון והעסקאות הפיננסיות בענפי ההייטק והביוטכנולוגיה בישראל" • מנהל השוק הישראלי בג'פריס הוא נתי גינור

איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה בתל-אביב / צילום: שלומי יוסף
איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה בתל-אביב / צילום: שלומי יוסף

בנק ההשקעות הזר ג'פריס (Jefferies) מצטרף כחבר רחוק בבורסה לניירות ערך בתל-אביב - ובכך מצטרף למריל לינץ', שעד כה היה החבר הרחוק היחיד בבורסה. מבחינת הבורסה מדובר בחיזוק שצפוי להגביר את הנגישות והעניין של משקיעים זרים בכל הקשור לבורסה המקומית.

המהלך האמור מהווה זריקת הרגעה למנהלי הבורסה, ששינו את ההוראות והקלו על הצטרפות חברים רחוקים כבר לפני תקופה ניכרת. עד כה לא הייתה היענות רבה של גופים זרים, אבל כעת מדובר בהצטרפות חבר בורסה ראשון מאז שהבורסה נהפכה לחברה "רגילה" למטרות רווח, שנמצאת בבעלות גורמים זרים שאינם חברי הבורסה המקומיים. עם זאת, ג'פריס אינו חבר בורסה "מלא", בעל נוכחות מקומית.

בבורסה מדגישים היום כי ג'פריס הינו שחקן גדול ומוביל בכל הקשור ל"שוקי ההון והעסקאות הפיננסיות בענפי ההייטק והביוטכנולוגיה בישראל. לג'פריס ידע רחב וניסיון מעמיק בחברות הייטק, ביומד ומדטק ישראליות", נמסר מהבורסה, שם לא מסתירים כי הם מקווים ש"הצטרפותו של ג'פריס כחבר רחוק בבורסה בתל-אביב תאפשר לבנק להעמיק את חשיפתן של חברות הטכנולוגיה והביוטכנולוגיה הישראליות למשקיעיהן".

לדברי מנכ"ל הבורסה, איתי בן-זאב, "צעד זה הוא חלק מהתוכנית האסטרטגית שלנו לחשוף את החברות הנסחרות בתל-אביב למשקיעים הבינלאומיים. אנו מאמינים שהקשר עם גוף בינלאומי כמו ג'פריס יסייע לנו לקדם את היעד שלנו לטווח הארוך - להפוך לבורסת הייטק מובילה".

בבורסה ציטטו הודעה משותפת שמסרו ריצ'רד הנדלר, מנכ"ל ג'פריס פייננשיאל גרופ, ובריאן פרידמן, נשיא ג'פריס פייננשיאל גרופ, ולפיה "כמי שעקבו אחר צמיחתה של הבורסה בשנים האחרונות, אנו מאמינים שזהו הזמן הנכון להצטרף לבורסה כחבר רחוק, ומצפים לחזק את נוכחותנו בבורסה בתל-אביב ובשוק ההון הישראלי". מנהל השוק הישראלי בג'פריס הוא נתי גינור.

בעבר ניסתה בורסת ת"א לצרף אליה כחבר רחוק את הברוקר האלקטרוני הבינלאומי קבוצת אינטראקטיב ברוקרס (Interactive Brokers Group). ואולם, למרות הודעת הבורסה והחברה הזרה על הכוונה לעשות כן, הדבר לא הבשיל, וככל הידוע, הצטרפות אינטראקטיב ברוקרס כחברה בבורסה אינה עומדת על הפרק - וזאת בגלל מגבלות רגולטוריות.

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, מסרה היום ביחס להצטרפותו של בנק ההשקעות הבינלאומי ג'פריס כחבר רחוק בבורסה, כי מדובר בהתפתחות ש"מעידה על האמון שניתן בשוק ההון הציבורי המקומי מצד גורם בינלאומי מוביל, ומהווה חלק מפירות השינוי המבני המבורך שבוצע בבורסה ביוזמת הרשות". עוד היא ציינה כי לתפיסתה, "הצטרפות חברי בורסה חדשים תגביר את התחרות בשוק ההון", תוך שהדגישה כי זהו "נושא שהגדרתי כיעד אסטרטגי של הרשות". גואטה הוסיפה כי היא "מצפה לראות גופים בינלאומיים מובילים נוספים פועלים כאן, הן כחברי בורסה והן בהקשרים נוספים".

צרו איתנו קשר *5988