עלייה של 8% במספר עסקאות הנדל"ן במחצית הראשונה של 2019; רוב הרוכשים – זוגות צעירים

לפי נתוני הכלכלנית הראשית, מספר עסקאות הנדל"ן שבוצעו במחצית הראשונה של 2019 הגיע ל-54 אלף דירות • מספר הדירות שנרכשו במסגרת הגרלות מחיר למשתכן מגיע לכ-13% מכלל העסקאות • הכלכלנית הראשית מציינת את הגידול במספר העסקאות בדירות החדשות גם בשוק החופשי, כגורם שמוביל את השוק

דירות חדשות / צילום: אייל יצהר
דירות חדשות / צילום: אייל יצהר

מספר עסקאות הנדל"ן שבוצעו במחצית הראשונה של 2019 הגיע ל-54 אלף דירות, גידול של כ-8% לעומת מספר העסקאות שבוצעו במחצית הראשונה של 2018 וגידול של כ-6% לעומת המחצית הראשונה של 2017; מספר הדירות שנרכשו במסגרת הגרלות מחיר למשתכן מגיע לכ-13% מכלל העסקאות - כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית את שוק הנדל"ן של חודש יוני 2019, שפורסמה היום (ב'). עוד עולה מהסקירה כי מלאי הדירות שבידי המשקיעים פוחת והולך, ומאפריל 2016 נגרעו ממנו כ-16 אלף דירות.

כאמור, המחצית הראשונה של 2019 היא שנה עם עסקאות מרובות יותר מאשר בשתי מחציות השנה המקבילות בשנתיים שקדמו לה, והרבה מזה נזקף למימושי הגרלות של מחיר למשתכן, שבמסגרתן נרכשו במחצית הראשונה של השנה כ-6,900 דירות. 

ככלל, הכלכלנית הראשית מציינת את הגידול במספר העסקאות בדירות החדשות גם בשוק החופשי, כגורם שמוביל את השוק. במחצית הראשונה של השנה נמכרו כ-19 אלף דירות חדשות, גידול של 30% לעומת 2018, ומספר גדול יותר מהדירות שנמכרו גם במחציות הראשונות של 2017 ו-2016. בכך מאשרת הכלכלנית הראשית נתונים שהובאו ב"גלובס" בנוגע לעלייה משמעותית בביקושים לדירות חדשות, שנובעת לא רק מעסקאות במחיר למשתכן אלא גם מעסקאות בשוק החופשי. בסך-הכול כ-35% מכלל העסקאות שבוצעו השנה בדירות היו בדירות חדשות - מספר חריג, שכן כרגיל דירות חדשות מהוות 20-25% מכלל השוק.

אזור השפלה, שכולל את רחובות, נס-ציונה, ראשון-לציון ומודיעין, היה האזור שבו נרשמה בחודש יוני 2019 הקפיצה הגדולה ביותר במכירת דירות חדשות בשוק החופשי, לעומת יוני שעבר (כ-350 דירות). אחריו הגיע מחוז המרכז, שבו נמכרו כ-330 דירות חדשות; ואזור חיפה, שבו נרכשו כ-270 דירות חדשות. באזור השרון נרכשו 240 דירות חדשות בחודש יוני השנה, קפיצה של 60% לעומת יוני 2018. הגידול החריד הזה לווה גלם בגידול במספר הדירות שנרכשו על הנייר, כלומר כאלה שמועד אכלוסן רחוק יחסית.

הזוגות הצעירים מובילים את השוק. 52% מכלל העסקאות שבוצעו במחצית הראשונה של השנה היו של זוגות צעירים - נתון חריג בפני עצמו, שכן בדרך-כלל משקלם של הזוגות הצעירים מגיע לכ-40% מכלל השוק. הדבר נובע מירידת משקלם של המשקיעים בשוק הדירות, עקב המיסוי הגבוה שהוטל עליהם על-ידי האוצר, ואולם גם משקלם של משפרי הדיור נמצא בירידה.

בדיקת הכלכלנית הראשית העלתה כי חלק ממשפרי הדיור רכשו דירות חדשות על הנייר, בטרם מכרו את דירותיהם, וזאת ככל הנראה על רקע המכירות הדלות בשוק הדירות יד שנייה. בצורה כזו יש להם מרווח זמן יחסי, עד למכירת הדירות שלהם, מבלי להיחשב למשקיעים שמחזיקים בשתי דירות.

המשקיעים ממשיכים להישאר על אש נמוכה. ביוני האחרון הם רכשו 1,200 דירות, ומשקלם הגיע לכ-135 מכלל העסקאות. מצד שני הם מכרו 1,900 דירות, כך שבמאזן הכולל מלאי הדירות שהם מחזיקים בידיהם פחת. בסך-הכול פחת מלאי זה ב-19 אלף דירות מאז אפריל 2016.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988