לא נשאר חייב: טראמפ יעלה מכסים על מוצרים מסין

הנשיא טראמפ תקף את בייג'ינג במסגרת מלחמת הסחר המאיימת להאט את הכלכלה העולמית, והכריז בציוץ על תוספת של 5% על המוצרים המגיעים ממנה • זאת בתגובה להכרזתה של סין שעות קודם לכן כי תשית תעריפים חדשים של 5% ו-10% על 75 מיליארד דולר של מוצרים אמריקאים • ההודעה על הטלת מכסים מצד סין גררה אמש את וול סטריט לירידות חדות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

נשיא ארצות-הברית דונלד טראמפ תקף הלילה (שבת) את סין במסגרת מלחמת הסחר, המאיימת להאט את הכלכלה העולמית, והכריז בציוץ על תוספת של 5% על המוצרים המגיעים מבייג'ינג בסכום כולל של 550 מיליארד דולר. טראמפ הכריז על הדברים לאחר ששעות קודם לכן הודיעה המעצמה בעלת האוכלוסייה הגדולה בעולם כי תשית תעריפים חדשים של 5% ו-10% על 75 מיליארד דולר של מוצרים אמריקאים

לפני הודעתו על העלאת המכסים, הנשיא טראמפ אמר כי חברות המסחר האמריקאיות מוזמנות להתחיל באופן מיידי לחפש אלטרנטיבה לייצור בסין והן אף מוזמנות להתחיל לייצר את המוצרים שלהן במדינה.

"במשך שנים רבות סין (ומדינות רבות אחרות) מנצלת את ארצות-הברית בנושא סחר, גניבת קניין רוחני ועוד. ארצנו מפסידה לסין מאות מיליארדי דולרים", צייץ טראמפ. "למרבה הצער, ממשלים בעבר אפשרו לסין להתקדם כל כך רחוק מהמסחר ההוגן והמאוזן שהיא הפכה לנטל גדול על משלם המיסים האמריקאי. כנשיא, אני כבר לא יכול להרשות שזה יקרה. ברוח השגת סחר הוגן, עלינו לאזן את זה יחסי המסחר הלא הוגנים", הוסיף.

למעשה סחורות ומוצרים המומסים כיום על 10%, יחויבו במס של 15%, ומוצרים שהמס עליהם הוא 25% יחויבו במס של 30%. זאת, החל מה-1 באוקטובר. וושינגטון תתחיל להטיל את המכסים תחילה על כמה מוצרים החל מה-1 בספטמבר, אך מכסים על כמחצית מהסחורות הסיניות יתעכבו עד ה-15 בדצמבר. לשכת נציג הסחר האמריקאי אישרה את התאריכים, אך אמרה שהיא תקיים תקופת התייחסות ציבורית לפני שתטיל את התעריף של 30% באוקטובר.

מועצת המדינה בסין הודיעה כי תעריפי הענישה יחולו על 5,078 פריטים המיוצרים בארצות-הברית, החל מה-1 בספטמבר וה-15 בדצמבר. בנוסף, בייג'ינג הודיעה כי תטיל מחדש תעריף של 25% על מכוניות אמריקאיות ותעריף של 5% על חלקי רכב, החל מדצמבר. סין הסירה את המכסים הללו מוקדם יותר השנה כאמצעי של רצון טוב במסגרת שיחות הסחר בין המעצמות.

משרד המסחר בסין אמר כי הוא יפגע בלובסטר קפוא תוצרת ארצות-הברית, עוף קפוא, חמאת בוטנים ו-914 מוצרים אחרים עם תעריף חדש של 10% אחוזים החל מה-1 בספטמבר. פולי סויה, נפט גולמי ומוצרי אנרגיה אחרים עומדים בתעריף של 5%.

מלחמת הסחר המתעצמת בין ארצות-הברית וסין גרמה לחששות כבדים בבורסה בוול סטריט שהמסחר ננעל בירידות שערים חדות. מדד הנאסד"ק צלל ב-3%, S&P 500 צנח ב-2.6% ודאו ג'ונס ב-2.4%.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988