"הסתערת על הציבור החרדי כדי לפגוע באורחות חייו ולשנותו"

ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה מגיב למאמרו של ח"כ יאיר לפיד שפורסם ב"גלובס" בשבוע שעבר

בית ספר חרדי בירושלים / צילום: רויטרס, Ronen Zvulun
בית ספר חרדי בירושלים / צילום: רויטרס, Ronen Zvulun

במאמר מושחז ובוטה שהתפרסם במדור "דעות" תחת הכותרת "לא שונאים, שונים" ("גלובס", 6.11.19), היטיב ח"כ יאיר לפיד (מראשי כחול לבן) להבעיר שוב את אש הקוטביות והפילוג בין הציבורים בישראל. שלא בטובתי הפכתי להיות חלק מרכזי במשחק המילים, תוך ציטוט אמירה שלי שבה הצבתי מראה מול פניו על כך שהוא פועל משנאת חרדים. וזה מחייב אותי להגיב.

פוליטיקאי בכיר ומוערך הגדיר לאחרונה בראיון את יאיר לפיד, "איש תקשורת מעניין". בעיניי, זו הגדרה קולעת שאני מאמץ אותה. בעוד התקשורתן יכול להרשות לעצמו, בשם הפופוליזם והרייטינג, לחבוט בכל איש ציבור ומגזר, מי שרוצה להיות מנהיג צריך לדעת קודם את מגבלות הכוח, לזכור שהוא לא מתאגרף יחיד בזירה, להפנים שכפי שדעתו והשקפת עולמו מקובלים עליו והוא מצפה שיכירו בכך בסביבתו, כך גם דעתם, השקפתם, ואורח חייהם של אחרים ראויים באותה מידה להישמר במרחב הציבורי.

חבריי ואני לא חיים בבועה. יריבים מרים וקשים לרבות ח"כים קמו עלינו. המכנה המשותף של רובם היה שהם לא התיימרו לשנות אחרים. הוויכוחים במליאה נוקבים, אך איש מהם לא מביט בנו כעל משהו מקולקל הדורש תיקון. אנחנו מציבים בגאון את המורשת היהודית מול החדשנות המתירנית, לעתים חסרת גבולות, שאיימה ומאיימת על הצביון היהודי של עמנו.

מר לפיד, מאז דרכה כף רגלך במגרש הפוליטי נראה שאינך מפסיק לנסות "לחנך" את הח"כים החרדים ושולחיהם. ב-2013 המצאת את דחיית השונה והפסילה של הנציגות החרדית, בכך שהצבת זאת כתנאי להקמת הממשלה דאז. במשך שנתיים שימשת כשר האוצר, תוך שאתה מנצל את מעמדך בקואליציה, ובמקום לטפל בבעיות הכלכלה ובקשיי השכבות החלשות, פצחת במסע חקיקה דורסני שפגע בציבור החרדי לאורך כל תחנות חייו מיום לידתו עד בגרותו.

הסתערת על הציבור החרדי כדי לפגוע באורחות חייו ולשנותו. המניע היה כל כך בולט שהמסקנה פשוטה: אנחנו "לא באים לך 'טוב בעין'". שיח מזלזל ופוגעני, ולעיתים לא רק מולנו הפך הפך לדבר שבשגרה. הבטחת עתיד טוב למצביעיך וכשלת. "ריקי כהן מחדרה", מעמד הביניים והשכבות החלשות איבדו אמון בך. נראה כי אתה ממשיך לרכוב על גלי הפילוג והשיסוי.

מול ההכרה שלנו בצורך להקשיב ואף להתווכח, גם על נושאים רגישים ביותר, תוך שאנחנו מציבים את האמת המבוססת על אמונתנו הפנימית שעליה אנו זוכים להערכה רבה, ניצבת גישתך המשסה, שאותה אתה מקצין בסיסמאות חלולות. מול רצוננו לשמור על סטטוס-קוו בכל שדרות החיים בנושאי דת ומדינה, אתה מעורר את הקיטוב והפילוג.

הניסיון במאמרך לרתום "דמויות הוד" תוך עיוות דמותם בהיסטוריה היהודית האותנטית, הוא פתטי. כמעט כל נער עם תעודת בגרות יודע שהגאון מווילנה היה פרוש וסגפן, שכל חייו הוקדשו ללימוד תורה ברציפות.
את החוכמות האחרות למד מתוך חוכמת התורה. כמו כן, ספרי הקודש שכתב שלמה המלך, הם אבני יסוד כבר אלפי שנים בחיים היהודיים השורשיים השלובים בשרשרת הזהב של עמנו הנצחי; מורשת, שאותה אנו רוצים לשמר בארצנו כנראה לדאבון ליבך.

אני איני שונא שלך מר לפיד, אך אזכיר לך שבאחת השיחות שקיימנו (והיו כאלו), כשהיית שר ואני באופוזיציה, אמרתי לך, שמי שמזלזל ורומס את כבודו של ציבור שלם, אינו יכול להיות ולא יהיה ראש ממשלה במדינת ישראל. לא הקשבת, ובינתיים נראה שצדקתי.

לסיום, לפני שאתה דואג ליכולת הלמידה שלי ושל ילדיי, נסה בעצמך להיכנס פעם אחת לתהליך למידה, ואולי תשכיל יותר. איך אומרים אצלנו? "ויפה שעה אחת קודם".

בזה אני מאחל לך בהצלחה! 

הכותב הוא ח"כ מטעם דגל התורה, ויו"ר סיעת יהדות התורה

צרו איתנו קשר *5988