אפי נכסים: יציבות בפעילות ההשכרה למרות חולשת האירו מול השקל

אפי נכסים רשמה בתשעת החודשים הראשונים של 2019 רווח נקי של כ-294 מיליון שקל - ירידה של כ-21% לעומת התקופה המקבילה אשתקד • ברבעון השלישי לבדו רשמה אפי נכסים רווח נקי של כ-239 מיליון שקל, וזאת לעומת רווח נקי של 59 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל

אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי
אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי

חברת הנדל"ן אפי נכסים  מתכננת להרחיב את פעילותה בתחום הנדל"ן המניב, ולצמצם במקביל את חשיפתה לתחום הפרויקטים התשתיתיים בישראל ולתחום הבנייה למגורים במזרח אירופה. כך עולה מדברים שאמר היום מנכ"ל החברה, אבי ברזילי בעת פרסום הדוחות הכספיים לרבעון השלישי של 2019.

אפי נכסים, שפועלת בישראל ובמזרח אירופה, רשמה בתשעת החודשים הראשונים של 2019 רווח נקי לבעלי המניות של כ-294 מיליון שקל, המשקף ירידה של כ-21% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. לרווח הנקי השנה תרמו עלייה של 251 מיליון שקל בשווי הנדל"ן להשקעה של החברה ועלייה של 49.7 מיליון שקל בשווי הנדל"ן להשקעה שנמצא בשלב ההקמה.

ברבעון השלישי לבדו רשמה אפי נכסים רווח נקי לבעלי המניות של כ-239 מיליון שקל, וזאת לעומת רווח נקי לבעלי המניות של 59 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל. הפער הגבוה נובע מכך שב-2018 ביצעה החברה את הערכות השווי השנתיות לנכסיה ברבעון השני, בעוד שב-2019 הוכנו הערכות השווי השנתיות ברבעון השלישי.

לדברי אפי נכסים, נרשמו עליות בערכן של נכסים בישראל, רומניה, צ'כיה, סרביה ופולין. כך למשל עלה שוויים קניון קוטרוצ'ן ובנייני המשרדים שסביבו בעיר בוקרשט ב-50 מיליון שקל, בעוד ששוויו של פארק המשרדים וייצמן (בין רחובות לנס ציונה) גדל ב-56 מיליון שקל. בעיר פראג עלה שוויים המצרפי של שלושה בנייני משרדים ב-117 מיליון שקל, בקרקוב גדל שוויו של בניין המשרדים אפי קרקוב ב-28 מיליון שקל ואילו בבלגרד טיפס שוויו של פרויקט איירפורט סיטי ב-32 מיליון שקל.

בתחום השכרת הנכסים הציגה החברה יציבות ברבעון השלישי במונחים שקליים, וזאת למרות צמיחה במטבעות מקומיים, שנפגעה בשל שחיקה משמעותית של האירו מול השקל. הרווח הגולמי מפעילות ההשכרה (NOI) ירד ב-0.5% לכ-101 מיליון שקל, וזאת למרות עלייה של 6% ב-NOI באירופה במונחי אירו וגידול של כ-5% ב-NOI בישראל.

לדברי החברה, בתשעת החודשים הראשונים של שנה גדל ה- NOI בכ-4% לעומת התקופה המקבילה אשתקד והסתכם בכ-311 מיליון שקל. הגידול מתחילת השנה קוזז בחלקו מהיחלשות בממוצע בתקופה של מטבע האירו לעומת השקל בשיעור של כ-5% אשר השפיע על סך הכנסות מהשכרת נכסים באירופה בסך של כ-12 מיליון שקל.

לאחרונה השלימה אפי נכסים את רכישת חלקה של שותפתה בפרויקט איירפורט סיטי בלגרד. בעקבות השלמת העסקה עודכן קצב ה-NOI המייצג לשנת 2019 כלפי מעלה לכ- 450.8 מיליון שקל, בהשוואה ל- 412.5 מיליון שקל בשנת 2018. גידול של כ-9%, וזאת על אף השחיקה בשער האירו.

לדברי אבי ברזילי, מנכ"ל אפי נכסים, "תוצאות הרבעון מביאות לידי ביטוי את הערך המשמעותי שיצרנו לאורך השנים בתיק הנכסים שלנו באירופה ובישראל. איכות התיק באה לידי ביטוי גם בביצועים התפעוליים אשר ממשיכים להיות חזקים".

ברזילי הוסיף כי "לאחרונה השלמנו את עסקת רכישת מלוא הבעלות על פרויקט איירפורט סיטי בבלגרד, ואנו ממשיכים לפעול להשלמת העסקה לרכישת פורטפוליו של משרדים ברומניה. עסקאות אלה תואמות את האסטרטגיה העסקית העדכנית אותה החלנו ליישם בעקבות שינוי השליטה בחברה".

לפי ברזילי, "האסטרטגיה שמה דגש, בין היתר, על העמקת הפעילות בתחום הנדל"ן המניב לצד צמצום הפעילות בתחום המגורים למכירה ובתחום ה-BOT. אנו משוכנעים שהמהלכים אותם אנו מקדמים בימים אלה יאפשרו לנו להמשיך במימוש התכניות העסקיות של החברה ויסייעו לנו להשיא ערך לבעלי המניות."

אפי נכסים נסחרה היום בבורסה לפי שווי של 3.6 מיליארד שקל, לאחר שמנייתה טיפסה ב-51% מתחילת השנה. נכון לסוף ספטמבר הסתכם ההון העצמי ב-3.23 מיליארד שקל ושיקף ירידה של כ-5.7% בהשוואה להון העצמי שהציגה החברה בסוף דצמבר 2018. הסיבה ירידה בהון העצמי היא היחלשות של 11% שרשם האירו מול השקל.

צרו איתנו קשר *5988