התוכנית של אייל לפידות "לניעור" שיכון ובינוי: "התרבות העסקית בחברה צריכה להשתנות לטובת מיקוד עסקי ויצירת ערך"

בכנס למשקיעים שנערך בבורסת תל אביב, הציג היום מנכ"ל שיכון ובינוי את את האסטרטגיה שלו לשנים הבאות • "לקבוצה חוב של 8.1 מיליארד שקל - מחציתו בחברה האם - ולדעתי, זה לא סביר. רק במחזור מלא של החוב אפשר לחסוך 120 מיליון שקל בשנה"

אייל לפידות / צלם: תמר מצפי
אייל לפידות / צלם: תמר מצפי

במקביל לפרסום דוחותיה הכספיים לרבעון השלישי, ערכה היום חברת שיכון ובינוי כנס למשקיעים ואנליסטים בבורסה לניירות ערך בתל אביב, שבמסגרתו הציג המנכ"ל, אייל לפידות, את האסטרטגיה שלו לשנים הבאות. 

מדבריו של לפידות עולה כי הוא מתכוון "לנער" את הקבוצה, לשנות את התרבות הארגונית "ההסתדרותית" שלה ולגרום לכל החברות הבנות להתייעל תפעולית ומימונית ולהרחיב את הפעילות העסקית שלהן. זאת, בין השאר, תוך התמקדות בפעילות נדל"ן מניב בארץ ובעולם, והרחבת הפעילות בתחום האנרגיה הירוקה עם דגש על אירופה וארה"ב.

"לשיכון ובינוי יש הרבה מה לעשות והרבה ערך ליצור. אני מסכים עם נתן חץ (בעל השליטה בחברת הנדל"ן אלוני חץ; ע"כ), שאמר כי התחומים החמים במאה ה-21 זה נדל"ן מניב ואנרגיה ירוקה", אמר לפידות. "ההוצאות התפעוליות של הקבוצה הן 5.86 מיליארד שקל בשנה, והוצאות המימון הן 360 מיליון שקל. לדעתי, בשני אלה יש פוטנציאל משמעותי להפחתה.

"לקבוצת שיכון ובינוי חוב של 8.1 מיליארד שקל - מחציתו בחברה האם - ולדעתי, זה לא סביר. רק במחזור מלא של החוב אפשר לחסוך 120 מיליון שקל בשנה, וזה בלי להתייחס לשינויים שאני מוביל במבנה החוב. העברת החוב לחברות התפעוליות תפחית את הסיכון ותקטין עלויות. אנחנו שוקלים גיוס חוב סחיר בחברות הבנות".

"לא מתכוונים למכור קרקעות באזורי ביקוש"

לגבי החברה הבת המרכזית של שו"ב, שיכון ובינוי נדל"ן, ציין לפידות: "אנחנו גם לא מתכוונים למכור יותר ליזמים אחרים קרקעות היסטוריות באזורי ביקוש כמו תל אביב, ירושלים והכרמל בחיפה. אנחנו מחזיקים כיום במאגר קרקעות לבנייה של 14 אלף דירות, שמתוכן 5,850 דירות ברמת אפעל, בקרית אתא, בחדרה ובמקומות נוספים, לפיתוח בתוך ארבע עד שש שנים. הקרקעות האלה מגלמות ערך עתידי של כ-7.3 מיליארד שקל.

"גם שיכון ובינוי נדל"ן עוברת תהליך של התייעלות תפעולית חיצונית ועסקית. ניכנס להתחדשות עירונית ונעשה הרבה יותר, נעשה גם דיור להשכרה, כמו גם פעילות במגזר היוקרה ובמחיר למשתכן. נבחן הנזלה של מגרשים דרך קבוצות רכישה, נעדיף פיתוח מקרקעין על פני מכירתו".

עוד אמר לפידות כי "יש לנו מספר אדיר של 1.25 מיליון מ"ר של זכויות לנדל"ן מניב ונכסים בהקמה. הנכסים האלה לא מקבלים ערך בדוחות, אף שהם נמצאים במקומות אטרקטיביים. עשינו גם כאן חישוב, והגענו לערך עתידי של 6.3 מיליארד שקל. הכיוונים הם לעשות הרבה יותר בתחום הנדל"ן המניב. נבנה הרבה דיור להשכרה ומעונות, נקים דיור מוגן ועוד. נבנה חברה מניבה מובילה. נדל"ן בישראל זאת הפעילות המרכזית שלנו, ונקדיש הרבה לנושא הזה".

"אנחנו פעילים ביותר מדי מדינות באפריקה"

לגבי הפעילות במזרח אירופה אמר לפידות: "ניכנס לתחום הנכסים המניבים, ואתו נוכל להגיע לרמת רווחיות של 55 מיליון דולר בשנה".

באשר לתחום האנרגיה אמר מנכ"ל שו"ב: "ברוב השנים הפעילות היתה יחסית קטנה, וכעת היא מתחילה לגדול, אבל אנחנו לא קיימים בחו"ל, בניגוד לחברות כמו אנרג'יקס ואנלייט. אני חושב שאנחנו יכולים לפתח פעילות אנרגיה מתחדשת בארה"ב ובאירופה ולהפוך לשחקן משמעותי. נוסף על כך, נמשיך להיות שחקן מוביל בתחום הזכיינות בישראל ונפתח את הפעילות הזאת גם בארה"ב".

לגבי פעילות הבינלאומית של הקבוצה (סולל בונה ארצות חוץ), שמתמקדת באפריקה ורשמה הפסדים בשנים האחרונות, אמר לפידות: "אפריקה היא היבשת הכי צומחת בעולם, אבל צריך להתמקד. אנחנו פעילים ביותר מדי מדינות שם, ולכן נתמקד רק במדינות שבהן יש לנו ערך מוסף ויתרון יחסי.

"שוק הקבלנות בניגריה, שם אנחנו פועלים כבר עשרות שנים, צומח בקצב שנתי ממוצע של כ-14%. ננצל את התנופה בתשתיות באפריקה, ובעיקר בניגריה, תוך התמקדות קפדנית בציות בדרגה הגבוהה ביותר.

"שיכון ובינוי היא קבוצה בת 100 שנה, והיו לה רק שני בעלי מניות לפני נתי סיידוף - ההסתדרות וקבוצת אריסון. לכן, אני חושב שהתרבות העסקית בחברה צריכה להשתנות לטובת מיקוד עסקי ויצירת ערך. המנהלים שלנו הם הטובים ביותר שיש, ואין לנו ספק שהם יצליחו להביא אותנו לשם".  

צרו איתנו קשר *5988