אדלשטיין: "ועדת הכנסת תהפוך לג'ונגל. אם נשים שם מצלמות של ריאליטי, הרייטינג יהיה בשמיים"

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כינס היום כתבים, לאחר שיועמ"ש הכנסת קבע כי אין בסמכותו למנוע דיון בנושא החסינות של רה"מ נתניהו • "אני חולק על עמדת היועץ המשפטי, אבל אסור בתכלית האיסור להסית נגדו"

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: יונתן זינדל
יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: יונתן זינדל

"מתנהל נגדי קמפיין אגרסיבי" אמר יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין במסיבת עיתונאים שכינס לאחר שיועמ"ש הכנסת קבע כי אין בסמכותו למנוע דיון בנושא החסינות של ראש הממשלה. "נאמרים נגדי ביטויים כמו ממאפיה".

"מכחול לבן ומשאר הסיעות, אני אענה בציטוט מן הסרטים 'כאשר עליך לירות, ירה, אל תדבר'". אדלשטיין אמר: "ב-15 בדצמבר, נקבע כי ניתן יהיה לכנס את הוועדה רק באישור יו"ר הכנסת, לאחר חוות דעת מיועץ משפטי. הוועדה לא הגבילה את סמכותי. אני מזכיר שאין לקואליציה רוב בוועדה המסדרת". יש לציין, שאין קואליציה כלל בכנסות ה-21 וה-22.

עוד אמר אדלשטיין: "עו"ד ינון התייחס לנושא חוק המצלמות ואמר שהתנהלות יו"ר הכנסת בנושא הסופר רגיש ההוא, הייתה סופר ממלכתית". אדלשטין ציין שחוק המצלמות אינו דומה לדיון הנוכחי, בנושא הקמת ועדת הכנסת. "כינוס ועדת הכנסת בעת הזו הוא טעות קשה. אסור שהליך כה חשוב, מעין שיפוטי, יהפוך להיות במה לתעמולת בחירות פסולה. אנחנו שבועות ספורים לפני הבחירות, כולם יודעים שוועדת הכנסת תהפוך לג'ונגל שיבזה את בית המחוקקים. אם נשים שם מצלמות של תוכנית ריאליטי, הרייטינג יהיה בשמיים. לצערי, איני יכול להבטיח שיהיה שם הליך הוגן. בלי קשר לזהות מבקש החסינות, מגיע לכנסת ולנו הליך הוגן".

"לפני שעה קלה קיבלתי את חוות הדעת של יועמש הכנסת, בה נקבע כי אין בסמכותי לבלום את הקמת הוועדה. כלומר, הוועדה המסדרת יכולה להתכנס ללא אישור יו"ר הכנסת. אני חולק על עמדת היועץ המשפטי. לא אתן יד להפיכת הכנסת לזירת תעמולה על ידי צד".

"אני מכיר את ינון שנים רבות, קיימתי איתו מאות התייעצויות. במקרים מסוימים הסכמנו ולעיתים חלקתי עליו. מותר לא להסכים עם חוות הדעת שלו ומותר להעלות את נושא ניגוד העניינים. אך אסור בתכלית האיסור להסית נגדו ולהשתמש נגדו בביטויים פוגעניים ואני מבקש מכל שעושה זאת להפסיק לאלתר".

"בימים הקרובים ובשבועות הקרובים נמצא עצמנו בצמתים שישפיעו על עשרות השנים הקרובות. המצב שלנו, הוא מצב תקדימי שלא היה כמותו. כל החלטה תשפיע על דורות של מחוקקים ואזרחים. אני יודע שאני אישית אדרש לעוד הרבה החלטות והכרעות. לאורך כל שנותיי, בפוליטיקה ובחיים הציבוריים, עו"ד לפני תפקיד היו"ר, פעלתי בממלכתיות ובשיקול דעת. גם לתומכים של מתן חסינות לראש הממשלה וגם למתנגדים לכך, כל החלטה שתתקבל, תהיה בהתאם לערכים בהם אני דוגל ובהתאם לפסיקה והחלטה משפטית קודמת".

לסיכום אומר אדלשטיין כי הוא יעשה כל דבר שהוא יכול כדי לעצור את המהלך. "אני לא מעכב את הדיונים אך לא אתן יד להליך המזוהם הזה".

נושא הקמת ועדת הכנסת עומד במחלוקת בין הצדדים הפוליטיים - הליכוד וכחול לבן - מזה מספר שבועות, מאז עבר חוק פיזור הכנסת ה-22. בכחול לבן ביקשו להקים את ועדת הכנסת מאז בחירות מועד ב', אולם ח"כ אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו אמר במשך כל התקופה שכל עוד יש סיכוי להקמת ממשלה, הוא לא מעוניין בקביעת זהות הוועדות ואף לא הצבעה בדבר זהותו של יו"ר הכנסת.

אך למן הרגע שפוזרה הכנסת ה-22 ומצב הביניים בו אין ממשלה נבחרת נמשך, ליברמן שינה את עמדתו. המניע העיקרי הייתה הודעתו של נתניהו כי יבקש מן הכנסת ה-22 חסינות מפני העמדתו לדין. מיד אחרי הודעת נתניהו, ב-1 בינואר, הודיע ליברמן כי יצטרף לדרישה להקמת ועדת הכנסת ומאותו רגע הוא לוחץ בכיוון זה לרבות אמירות מפורשות שיפעל להחלפת יו"ר הכנסת, אם לא ישעה הנ"ל לרוב הפרלמנטרי של 65 ח"כים.

יצויין שח"כ אדלשטיין לא נבחר לכהן כיו"ר הכנסת ה-22, אלא ממשיך בתפקידו זה מכורח היותו יו"ר הכנסת ה-21.

צרו איתנו קשר *5988