אוחנה נגד מנדלבליט: "לא יכול לקחת לעצמו את תפקיד פרקליט המדינה"

בהמשך להודעת היועמ"ש כי סמכויות מ"מ פרקליט המדינה היוצא עוברות אליו, תקף הערב שר המשפטים אמיר אוחנה את מנדלבליט • "ריכוז סמכויות כזה, שנטל לעצמו אדם שלא פועל מכוח חוק, אינו עומד בהלימה עם אף עיקרון העומד בבסיס שיטתנו המשפטית"

שר המשפטים אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ
שר המשפטים אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

שר המשפטים אמיר אוחנה נגד היועמ"ש אביחי מנדלבליט - סיבוב נוסף: אחרי שמוקדם יותר היום (א') הודיע היועמ"ש כי סמכויות ממלא-מקום פרקליט המדינה היוצא, עו"ד דן אלדד, עוברות אליו, תקף הערב אוחנה את מנדלבליט. "היועץ המשפטי לממשלה איננו יכול לקחת לעצמו את תפקיד פרקליט המדינה, בהיעדר כל מקור חוקי לכך", כתב השר אוחנה במכתב ששלח לנציב שירות המדינה.

אוחנה הוסיף וכתב כי "אנחנו עדיין חיים במדינת חוק. ריכוז סמכויות כזה, שנטל לעצמו אדם שלא פועל מכוח חוק, אינו עומד בהלימה עם אף עיקרון העומד בבסיס שיטתנו המשפטית. הוא אף מעיב על האפשרות של בירור האמת בדבר נושאים הקשורים במה שמכונה 'פרשת הרפז', שכעולה מדיווחים שונים בתקשורת, בין היתר על-ידי העיתונאית איילה חסון - החל בעת האחרונה".

שר המשפטים אוחנה, שמסיים את תפקידו בעוד ימים מספר, הוסיף וכתב כי מי שתישא באחריות הניהולית לכלל גופי משרד המשפטים, והפרקליטות בתוכם, כולל לכל הנושאים התקציביים, נושאי כוח-האדם והנושאים הניהוליים, היא ממלאת-מקום מנכ"ל משרד המשפטים, עו"ד סיגל יעקובי.

כאמור, מוקדם יותר היום הודיע מנדלבליט כי ניהול פרקליטות המדינה עבד לידיו. היועמ"ש שלח מכתב לחברי הנהלת פרקליטות המדינה, שבו כתב כי החל מ-2 במאי, משרת ממלא-מקום פרקליט המדינה אינה מאוישת עוד. מנדלבליט הבהיר כי לאחר סיום כהונתו הזמנית של עו"ד דן אלדד בתפקיד, יישא היועמ"ש באחריות הניהולית והמקצועית הכוללת לעבודת פרקליטות המדינה, כאשר הניהול וההנחיה המקצועיים והאירגוניים ייעשו בפועל על-ידי המשנים לפרקליט המדינה, כל אחד בתחומי אחריותו.

מנדלבליט ציין כי המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד נורית ליטמן, תרכז את ההיבטים הניהוליים השונים של תקופת הקורונה. "הימים הללו מציבים לפתחנו אתגרים גדולים, במישור הלאומי, במישור העבודה שלנו בפרקליטות המדינה, וגם לכל אחד מאיתנו במישור האישי. אני משוכנע כי ביחד נעמוד באתגרים אלה בהצלחה רבה, כפי שעמדנו באתגרים בשנים האחרונות", כתב היועמ"ש לבכירי הפרקליטות. 

עימות חריף 

נזכיר כי מנדלבליט התנגד למינויו של של עו"ד אלדד לתפקיד ממלא-מקום פרקליט המדינה, ובין השניים התגלע עימות חריף. כשאלדד מונה לתפקיד לפני כשלושה חודשים, מנדבליט התנגד למינוי והציע מועמדים אחרים ובראשם את עו"ד שלמה (מומו) למברגר, אך לא קבע כי יש מניעה משפטית למינוי; ואולם הוא קבע בשבוע שעבר כי יש מניעה משפטית להארכת המינוי של אלדד.

העימות בין השניים הגיע לשיא כשהיועמ"ש שלח מכתב חריף לנציב שירות המדינה, שבו התנגד נחרצות להארכת כהונתו של אלדד כממלא-מקום פרקליט המדינה בשלושה חודשים נוספים. היועמ"ש כתב כי אלדד כשל הן בתחום הניהולי והן בתחום הערכי. אלדד טען מנגד כי ההתנגדות הנחרצת של מנדלבליט להארכת כהונתו נובעת מכך שאלדד בודק מידע מטריד בעניינו.

התגובה הזו גררה מתקפה מצד בכירי הפרקליטות שגיבו את מנדבליט ויצאו נגד אלדד. מקורביו של אלדד אמרו כי אלדד אינו שליח של שר המשפטים אמיר אוחנה, וכי הוא לא סיפק שום "סחורה", ולראיה, בין היתר, סגירת הבדיקה בעניינו של אהוד ברק בפרשיית קרן וקסנר.

צרו איתנו קשר *5988