אחרי חודשיים של התאוששות: מחיר הביטקוין נחתך ביוני ב-10%

למרות המגמה השלילית בחודש החולף, מתחילת השנה טיפס המטבע הדיגיטלי המוביל ב-27% • שוויו של כלל שוק המטבעות הדיגיטליים הצטמצם ביוני בקרוב ל-3%

מכונות כריית ביטקוין  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק
מכונות כריית ביטקוין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שוק המטבעות הדיגיטליים סיכם אתמול (יום ג') את חודש יוני בסימן שלילי, לאחר ירידות חודשיות של רוב המטבעות המובילים בשוק, ובראשם הביטקוין. בסופו של יום המסחר האחרון של יוני נסחר ביטקוין (BTC) במחיר ממוצע של 9,138 דולר - ירידה של קרוב ל-10% בהשוואה למחיר של 10,200 דולר שאליו הגיע ביום הראשון של החודש. מחירו הדולרי בסוף יוני שיקף לביטקוין שווי שוק של 168.3 מיליארד דולר, לפי נתוני אתר CoinMarketCap. 

הירידה החודשית של הביטקוין נרשמה אחרי חודשיים חיוביים, שבהם התאושש מנפילה של 25% בחודש מרץ. בסיכום הרבעון השני של השנה, רשם מחירו הדולרי של ביטקוין עלייה רבעונית של כ-37%. בסיכום המחצית הראשונה של 2020, הביטקוין טיפס בכ-27% בששת החודשים הראשונים של השנה. 

הדומיננטיות של הביטקוין בשוק הקריפטו נותרה בכל החודש החולף סביב שיעור של 65% משוויו של כלל שוק המטבעות הדיגיטליים, המונה 5,677 סוגי מטבעות שונים, לפי CoinMarketCap. שוויו של כלל שוק הקריפטו, שבתחילת יוני היה כ-269.5 מיליארד דולר, הגיע בסופו של החודש החולף לכ-261.8 מיליארד דולר - ירידה חודשית של 2.8%.

במקום השני בשוק המטבעות הדיגיטליים, בפער ניכר אחרי ביטקוין, נותר את'ר (ETH), המטבע של פלטפורמת הבלוקצ'יין את'ריום. בסופו של יום המסחר האחרון של יוני נסחר את'ר במחיר ממוצע של כ-226 דולר, ששיקף לו שווי שוק של כ-25.2 מיליארד דולר. מחירו הדולרי של את'ר, שהגיע בסוף החודש החולף לכ-226 דולר, סיים את יוני עם ירידה חודשית של 8%.

המטבע היציב (Stablecoin) הצמוד לדולר תת'ר (Tether) ניצב במקום השלישי בשוק, כששוויו הגיע בסוף יוני ליותר מ-9 מיליארד דולר. אחרי תת'ר, במקום הרביעי מבחינת שווי השוק שלו, ניצב XRP, המטבע של פלטפורמת הבלוקצ'יין ריפל, שסיים את החודש עם שווי שוק של כ-7.8 מיליארד דולר. מחירו הדולרי של XRP רשם ביוני ירידה חודשית של כמעט 16%. 

התשואה הדולרית של ביטקוין מול מדד SP 500 בשנתיים האחרונות
 התשואה הדולרית של ביטקוין מול מדד SP 500 בשנתיים האחרונות

חציית הביטקוין עדיין לא השפיעה על המחיר

נכון לעכשיו, יותר מחודש וחצי לאחר חציית תגמול כריית הבלוק של ביטקוין (Bitcoin Halving), לא נרשמה השפעה משמעותית של החצייה על מחירו של המטבע הדיגיטלי. נזכיר כי בעקבות חציית הביטקוין ב-11 במאי, פחתו תגמולי הבלוק, שמהם נהנים כורי הביטקוין, מ-12.5 ביטקוין ל-6.25 ביטקוין לבלוק. לפיכך, בארבע השנים הקרובות, עד לחצייה הבאה הצפויה במהלך שנת 2024, יהיה קצב הייצור של מטבעות ביטקוין חדשים 6.25 ביטקוין בכל כ-10 דקות. 

בזירת הקריפטו הבינלאומית נרשמו בחודש החולף כמה חדשות מעניינות. ב-12 ביוני, כפי שדיווחנו באתר "גלובס", פרסמה רשות ניירות ערך הקנדית (OSC) דוח חמור בנוגע לפעילותה של בורסת הקריפטו QuadrigaCX, שעד לפני כמה שנים נחשבה לזירת המסחר במטבעות דיגיטליים הגדולה בקנדה. לדברי הרשות, במשך שש שנות פעילותה פעלה קוואדריגה כארגון של "הונאת פונזי" בהובלת המייסד והמנכ"ל שלה, ג'ראלד קוטן. בתחילת 2019 קרסה הבורסה, זמן קצר לאחר שדווח על מותו בנסיבות מסתוריות של קוטן בהודו. קוואדריגה הודיעה אז ליותר מ-100 אלף לקוחותיה כי מייסד הבורסה לקח עמו אל קברו את כל הסיסמאות לארנקים הדיגיטליים שבהם הוחזקו נכסי הלקוחות, וכך השאיר את החברה במצב של חדלות פירעון, עם חוב כולל של כ-215 מיליון דולר.

מאז פברואר 2019 מתנהלים נגד קוואדריגה הליכים משפטיים בקנדה, בניסיון להשיב לפחות חלק מהכספים שאיבדו לקוחות החברה. למרות התמונה הקודרת שמציג הדוח, מבהירה רשות ניירות ערך הקנדית כי "ההתנהגות הפסולה שהתגלתה בקשר עם קוואדריגה, מוגבלת לחברה זו בלבד - ואינה חלה על תעשיית המטבעות הדיגיטליים בכללותה". 

גם בישראל היו בחודש החולף חדשות מעניינות בתחום. בשבוע שעבר, כפי שפורסם באתר "גלובס", פורסם דוח של חברת אבטחת הסייבר הישראלית Clearsky, שבו נחשף כי בשנתיים האחרונות נגנבו על ידי קבוצה של עברייני סייבר ממזרח אירופה מטבעות דיגיטליים בשווי עצום של כ-70 מיליון דולר (כ-240 מיליון שקל) משתי בורסות קריפטו הפועלות מישראל. נוסף על כך, באותה תקופה הצליחה אותה קבוצת האקרים לגנוב מטבעות דיגיטליים בשווי יותר מ-100 מיליון דולר מכמה בורסות קריפטו בעולם, כשקורבנותיה העיקריים היו ביפן ובארה"ב. 

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

צרו איתנו קשר *5988