השיחה | בלעדי

מי צריך אוצר כשיש את רוטשילד: אביגדור יצחקי מייצג את קרן קיסריה במו"מ מול המדינה

ל"גלובס" נודע כי יצחקי נשכר על ידי הקרן כדי  לייצג אותה במו"מ מול המדינה על הסדר נכסים חדש • וגם: אורמת פרסמה את תנאי ההעסקה של המנכ"ל החדש דורון בלשר • השיחה

אביגדור יצחקי / צילום: איל יצהר, גלובס
אביגדור יצחקי / צילום: איל יצהר, גלובס

במשרד האוצר הופתעו באחרונה לראות במסדרונות הבניין את יו"ר מטה הדיור לשעבר במשרד, אביגדור יצחקי, שהגיע לפגישת מו"מ אצל סגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן.

ל"גלובס" נודע כי יצחקי, כיום יו"ר מפעל הפיס, נשכר על-ידי קרן אדמונד דה-רוטשילד, המכונה גם קרן קיסריה, כדי לייצג אותה במו"מ מול המדינה על הסדר נכסים חדש. נזכיר כי בין הצדדים התנהל מו"מ בתקופה שבה שימש יצחקי בתפקיד בכיר באוצר. המו"מ הקודם הסתיים בהסדר שהושג ב-2018 אצל המגשר השופט בדימוס צבי זילברטל.

במסגרת אותו הסדר הסכימה המדינה לאפשר לקרן להמשיך ולהחזיק בקרקעות קיסריה עד שנת 2032 בתמורה להגדלת תרומותיה לפרויקטים לאומיים בתחום ההשכלה הגבוהה ולשחרור קרקעות באור עקיבא. מתברר כי בהנהלת הקרן כבר מסתכלים לעתיד הרחוק יותר, ומבקשים להגיע עם המדינה להסדר נוסף, שיסדיר לצמיתות את זכויות הקרן באחד משטחי הקרקע המבוקשים ביותר במדינת ישראל. יצחקי צמצם לאחרונה את היקף המשרה שלו במפעל הפיס, באופן שמאפשר לו לקבל עבודות ייעוץ פרטיות.

רק בחודש שעבר דווח ב"גלובס" כי הוא החל לייעץ להתאחדות בוני הארץ בנושאים הקשורים לעבודתו הקודמת במטה הדיור. יצחקי, שאישר היום ל"גלובס" כי הוא מייצג את קרן רוטשילד במגעיה עם המדינה, הוסיף כי "אני מאמין שהניסיון והידע שלי יכולים לסייע לצדדים להגיע לפתרון רציונלי". הוא אמר כי לא מילא כל תפקיד מטעם המדינה במו"מ שהתנהל מול הקרן בשנים 2017-2018 וציין כי סיים את עבודתו באוצר ב-30 לאפריל 2018 כך שלדבריו "עשיתי כבר פעמיים צינון". קרן רוטשילד קיסריה הוקמה על-ידי המדינה ומשפחת רוטשילד בהסכם מ-1962. אז נקבע כי פירות הקרן ישמשו לפיתוח ההשכלה הגבוהה. לשם כך הועברו לקרן זכויות החכירה והבעלות על 30 אלף דונם באזור קיסריה, וכן הבעלות על החברה לפיתוח קיסריה. מאוחר יותר הוקמה חברת-בת נוספת בשם "החברה לנכסי קיסריה". שר האוצר דאז לוי אשכול העניק לקרן פטור ממס, שבוטל בתחילת שנות האלפיים. ב-1989 הוארך ההסכם בין המדינה למשפחת רוטשילד עד ל-2022, הפעם על-ידי שר האוצר דאז שמעון פרס.

מקרן רוטשילד קיסריה נמסר בתגובה: "רו"ח יצחקי אכן החל משמש באחרונה אחד מיועציה של הקרן שייסד הברון אדמונד דה רוטשילד מנכסיו הפרטיים.
משפחת רוטשילד מתמידה בתרומותיה החלוציות לחיזוק החברה בישראל זה כמעט 140 שנה. רק בחודשים האחרונים תרמו הברונית אריאן והברון בנג'מן רוטשילד 70 מיליון שקל להתמודדות בתי החולים ברחבי המדינה עם אתגרי הקורונה ולמאמצי פיתוח החיסון למיגור המגפה. תרומות אלו מצטרפות לסך אדיר של יותר ממיליארד שקל שתרמה קרן אדמונד דה רוטשילד בעשור האחרון, לקידום ההשכלה הגבוהה ולצמצום הפערים בפריפריות החברתיות של מדינת ישראל. ההסכם לפעילות הקרן הוארך לפני כשנתיים עד לשנת 2032".

התלוש

חברת האנרגיה הגיאותרמית אורמת פרסמה את תנאי ההעסקה של המנכ"ל החדש דורון בלשר, שנכנס לתפקידו בתחילת החודש. בלשר כיהן קודם לכן כנשיא וסמנכ"ל הכספים בחברה, והחליף בתפקיד את יצחק אנג'ל, שהתמנה ליו"ר הדירקטוריון. כמנכ"ל בלשר יהיה זכאי לשכר בסיס חודשי של 135 אלף שקל צמוד למדד המחירים לצרכן. על בסיס עמידה בביצועים הוא יקבל בונוס שנתי שיגיע עד 12 משכרו החודשי, כלומר כ-1.6 מיליון שקל. נוסף על כך הוא יקבל תגמול הוני בגובה 1.5 מיליון דולר, חלקו תלוי בעמידה בביצועים. במקרה של מכירת החברה וסיום העסקתו, תואץ ההבשלה של האופציות והמניות החסומות שיקבל.

שירי חביב ולדהורן

חדשות טובות

שחקני קבוצת הפועל תדיראן באר שבע עלו לשחק כשעל חולצותיהם רשומים שמות הנשים שנרצחו והיו קורבן לאלימות במשפחה בשנים 2019 ו-2020. הכיתוב הופיע במקום לוגו "תדיראן", נותנת החסות הראשית של הקבוצה

צרו איתנו קשר *5988