מציאות ואבדות: הבדיקות בנתב"ג בדרך, אבל לא בטוח כמה הן יעזרו

וגם: מי יחליף את מנכ"ל חברת אורד אריאל אדורם אחרי 23 שנה בתפקיד • השיחה

השרה מירי רגב.  מה יעזרו הבדיקות אם לא יודעים מהן? / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס
השרה מירי רגב. מה יעזרו הבדיקות אם לא יודעים מהן? / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

"הקמת מעבדות הקורונה לנתב"ג היא נדבך קריטי בפתיחת השמיים. הנחיתי את גורמי רשות שדות התעופה לזרז ככל הניתן את הליכי הקמת המעבדה ובינתיים אנו מקבלים את הגיבוי ממערכת הבריאות", כך מסרה שרת התחבורה מירי רגב עם פרסום הזוכה במכרז להקמת מעבדה לבדיקות קורונה בנתב"ג.

המעבדה המיוחלת, כך מקווים העוסקים בענף התיירות והתעופה, תוכל לשחרר את הפקק שסגר את התיירות הנכנסת לישראל מאז אמצע חודש מרץ. למעשה, במשרד מקווים כי בדיקה שיוכלו לבצע נוסעים שנוחתים בישראל תוכל לקצר ואף לייתר את חובת הבידוד. מעבדה כזו תשרת גם את הנוסעים היוצאים מהארץ - כיום תיירים ישראלים שטסים לשלוש המדינות שמתירות אליהן כניסה בלי בידוד (קרואטיה, בולגריה ויוון) מחויבים להציג בדיקת קורונה שביצעו בישראל בסמוך לטיסה, בדיקות שבחלק מהמקרים עולות מאות שקלים לנוסע. המעבדות שיוקמו בנתב"ג יסייעו גם בחובה הזו שתתרחב ככל שמדינות נוספות יפתחו שעריהן לישראלים (בתקווה מתישהו).

מנגד, ישראל לא נוקטת במדיניות של כניסת זרים בכפוף להצגת בדיקות קורונה אלא בגישה של איסור כניסה גורף. האם הקמת המעבדות תוביל לשינוי במדיניות הקשוחה הזו? הפנינו את השאלה למשרד הבריאות שתגובתו הפתיעה לנוכח העובדה שלאורך כל המכרז דובר על כך שפעילות המעבדות תהיה בכפוף להנחיות משרד הבריאות, ולנוכח אותו גיבוי שרגב עצמה הזכירה. וזו התשובה: "לא ברור לנו סוג הבדיקה שתיערך שם לכן לא נוכל להשיב".

במה בינתיים אפשר להתנחם? במחיר המפתיע בהחלט שיגבה מהנוסעים במעבדות בנתב"ג שתקים חברת אומגה שזכתה במכרז בשיתוף עם בית חולים רמב״ם. מחיר לבדיקה שתוצאותיה יתקבלו עד 14 שעות הוא 45 שקלים ומחיר לבדיקה מהירה עם תוצאות עד 4 שעות יהיה 135 שקל. הרבה פחות ממחירי הבדיקות הפרטיות כיום.

רגב כאמור, הנחתה לזרז את הליך הקמת המעבדה שצפוי להימשך 45 ימים, אלא שמהר ככל שתוקם המעבדה, כל עוד ההנחיות לא יותאמו אליה והמדינה תפיק מהבדיקות בנמל התעופה את מה שמדינות אחרות כבר מפיקות - נמשיך לקוות לתיירים. מצד שני, גם בנוגע לשנת הלימודים בערים האדומות קיבלנו שיעור חשוב - החלטות יכולות להשתנות ממש ברגע האחרון, גם שעות ספורות לפני הצלצול. ממשרד התחבורה והבטיחות בדרכים נמסר: "מכרז בדיקות הקורונה של רש"ת הסתיים בהצלחה רבה ומאפשר בדיקות במחיר מוזל באופן חסר תקדים. ההחלטות באשר להסדרים שיאפשרו צמצום או ביטול חובת בדיקות לתיירות נכנסת באופן מאורגן או ליחידים, נתונות לסמכות משרד הבריאות ונמצאות בטיפול הצוותים המקצועיים. בהנחיית שרת התחבורה קודם המכרז במהירות על מנת לוודא מוכנות מלאה של נמל התעופה בן גוריון לאפשר את המשך פתיחת השמיים לתיירות יוצאת ונכנסת. הבדיקות ייערכו על ידי חברת אומגה בשיתוף בית החולים רמב"ם".

מצנח הזהב

מנכ"ל חברת אורד אריאל אדורם, החליט להתפטר. אדורם הודיע לדירקטוריון החברה על החלטתו לסיים את כהונתו בסוף 2020 לאחר 23 שנה בתפקיד, לדבריו - מסיבות אישיות. בדירקטוריון החליטו למנות את סמנכ"ל השיווק והמכירות של אורד יוסי גופר, לתפקיד המשנה למנכ"ל החברה החל מהיום, ובמקביל לפעול לאיתור מנכ"ל חדש לחברה. אורד פועלת בתחום של ביצוע פרויקטים בתחום החשמל, מערכות שליטה ובקשה, מערכות גילוי וכיבוי אש, ואנרגיה סולארית. שוויה של החברה בבורסה עומד על כ-39 מיליון שקל.

מינויים 1

ד"ר מיה הלפרין, לשעבר המנהלת הרפואית של חברת טבע והיועצת הרפואית לקרן CH-Health של חיים הורביץ, מונתה לתפקיד יועצת המחקר והפיתוח של חברת הקנאביס יוניבו.

מינויים 2

ד"ר הדר שכטר-מרום נכנסה רשמית לתפקידה כמנהלת בית החולים אסותא רמת החייל. שכטר-מרום, שהחליפה בתפקיד את ד"ר דורית טקס-מנובה, הצטרפה לאסותא בשנת 2014. בעברה הייתה חלק מצוות ההקמה של אסותא אשדוד ובהמשך שימשה כסגנית בכירה למנהל בית החולים באשדוד.

חדשות טובות 1

חברת מטריקס תקצה חמישה מיליון שקל לטובת מלגות בקורסי הסבה לעובדי ענף ההייטק שפוטרו או הוצאו לחל"ת. המפוטרים (בענף היציב יחסית), יוכלו לעבור כך לתפקידים יציבים ומבוקשים יותר.

חדשות טובות 2

החברה הכלכלית לחיפה הודיעה כי בתחילת נובמבר היא תצא בתוכנית "התחדשות מקצועית" לבני 50 ומעלה. המטרה: לייצר אופק עסקי ופתרונות תעסוקתיים לאוכלוסייה המוכרת  כסובלת מקושי בקבלה לעבודה.

צרו איתנו קשר *5988