8,221 נדבקים חדשים אתמול; 13.8% מהנבדקים חיוביים

728 חולים מאושפזים במצב קשה בבתי החולים ברחבי הארץ • במגזר החרדי ישנם 11 חולים ל-10 אלף נפש, לעומת 5 במגזר הכללי ו-4 במגזר הערבי •  4,902 מאנשי הצוות הרפואי נמצאים בבידוד

בדיקות קורונה בדרייב אין, תל אביב / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press
בדיקות קורונה בדרייב אין, תל אביב / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

מספר חולי הקורונה המאומתים ביום מוסיף לעלות. משרד הבריאות מדווח היום על 8,221 בני אדם עם קורונה שאומתו אתמול (ו') לאחר ביצוע של 59,643 בדיקות. מדובר בנתון גבוה מאוד, שכן 13.8% מהנבדקים נמצאו חיוביים - מהמספרים הגבוהים ביותר עד כה.

מספר החולים במצב קשה מוסיף לעלות ואף הוא מאמיר לשיא חדש: 728 חולים מאושפזים במצב קשה בבתי החולים ברחבי הארץ, ו-264 בני אדם מאושפזים במצב בינוני. בתי החולים מתקרבים לסף אי הספיקה שהוגדר בחודשים האחרונים - 800 מאושפזים במצב קשה. בנוסף לכך, מספר שיא של אנשי צוות מצוי בבידוד בשל חשיפה לחולה מאומת - 4,902 אנשי צוות מושבתים מעבודתם, ובכך נאלצים בתי החולים להתמודד עם מחסור גדול של צוותים ושחיקה משמעותית של הצוות הרפואי.

התחלואה מתפשטת ברחבי הארץ ובערים רבות, אך גבוהה במיוחד במגזר החרדי; לפי נתוני משרד הבריאות, במגזר החרדי ישנם 11 חולים ל-10 אלף נפש, לעומת 5 במגזר הכללי ו-4 במגזר הערבי. הממוצע השבועי של אחוז הבדיקות החיובית בחברה החרדית הינו גבוה יותר מאשר באוכלוסייה הכללית, ועומד על 25.2% לעומת 11.3% במגזר הכללי, ו-12.3% בחברה הערבית. באופן כללי, ביום חמישי נרשמה עלייה בכלל הארץ, כך שבאותו יום אחוז הבדיקות החיוביות בחברה החרדית עמד על 28.9%, ברחבי הארץ 12.9%, ובחברה הערבית 11.7%.

בכמה ערים נרשמה השבוע החמרה, כך שמעיר כתומה ביום רביעי, ביום חמישי הפכו לערים אדומות; גבעתיים, גן יבנה, הוד השרון, מגדל, עכו, פרדסיה ובני עי"ש. המוקדים שהפכו מצהובים לכתומים הם בית אריה, זיכרון יעקב, כפר קאסם, ערד וקרני שומרון. מאידך, מוקדים המצויים במגמת השתפרות והפכו כתומים הינם עיילבון, עראבה, ראמה ורמת השרון. בסך הכל, ישנם בישראל 87 יישובים אדומים ו-62 כתומים.

התמותה כתוצאה מקורונה, עלתה בחודשיים האחרונים באופן משמעותי. לפי נתוני משרד הבריאות, החודש שבו מתו הכי הרבה חולי קורונה בישראל, הינו חודש ספטמבר - שטרם הסתיים. אם בחודש אוגוסט נפטרו 386 בני אדם, בספטמבר מדובר ב-427. בחודש יולי נפטרו 40 בני אדם, ובמאי - החודש בו הסתיים הסגר הראשון בישראל - 62. במהלך הגל הראשון, לאורך מרץ-אפריל, נפטרו 223 בני אדם.

מערך קטיעת שרשראות ההדבקה לא מתפקד

המערך לקטיעת שרשראות הדבקה נועד לאפשר לישראל לחזור לשגרה לצד הקורונה, ולאתר התפרצויות לפני התרחשותן. אך ברמות תחלואה של אלפי חולים ביום - המערך איננו יכול לתפקד כראוי. גם היעד שהוגדר למערך לימי החורף - בהם הוא צפוי לתפקד באופן מלא - הינו לא יותר מ-400 בני אדם ליום. רמות תחלואה כאלו רחוקות מאוד מהמצב הנוכחי שבו נמצאת ישראל, וכעת המערך לא מתפקד ביעילות ולא מצליח להתמודד עם שצף התחלואה.

לפי נתוני משרד הבריאות, פרק הזמן הנדרש כעת לקטיעת שרשראות ההדבקה הינו יותר מ-40 שעות, לעומת יעד של 24 שעות. לחקירות לוקח זמן רב להתחיל; ביום חמישי, לא החלו חקירות מגעים של 83.2% מהנדבקים, בשל העומס הרב. גם החקירות הסגורות מעלות שאלות על מהימנות המידע הנמסר לחוקרים; 28.2% העידו בחקירתם כי כלל לא באו במגע עם אף אדם. בעת הזו, כאשר ישנה כמות מאוד גדולה של חוקרים והמערך טרם פועל באופן מלא, מוגדרת במערכת איכות החקירות כ"ירודה, לא אחידה ולא מספקת, מאתרת כמות מגעים נמוכה מאוד". מערך המתשאלים כולל 1,554 בני אדם, אך רק 390 מתוכם מתשאלים מגעים - ונדרשים להתמודד עם יותר מ-6,000 חולים ביממה.

עד כמה חשוב מערך קטיעת שרשראות ההדבקה שהקמתו החלה רק בחודשים האחרונים? "מערך קטיעות מתפקד יכול לקצר את משך הירידה באופן מאוד משמעותי ולאפשר הקלות מוקדמות יותר ממגבלות הסגר. לדוגמא, מרגע עצירת הגל השני באוסטרליה ועד הקטנה פי 10 של מספר הנדבקים עברו 42 ימים", מסביר פרופ' דורון גזית, מצוות האוניברסיטה העברית והדסה המנטר את מגמות התחלואה מאז פרוץ המגפה. "תוספת של מערך אפידמיולוגי מתפקד, גם באופן חלקי, יכולה הייתה להוביל לירידה פי 200 של מספר הנדבקים היומי באותו פרק זמן. לאור מספר הנדבקים היומי הגבוה בישראל (כ-8000 כרגע), והיעד של הגעה למאות נדבקים ביום, עניין זה הופך קריטי לצורך שחרור בזמן סביר מהמגבלות".

גזית מדגיש: אפקטיביות המערך בעצירת המגפה תהיה רק כאשר מספר הנדבקים היומי ירד למאות חולים חדשים ביום בלבד, ורק כשהמערך יתפקד בשיתוף פעולה מלא ב-75% ביצועים. לדבריו, נראה שבשלב זה היענות הציבור נמוכה מאוד בשל "דיווח על מספר מגעים נמוך באופן בלתי סביר, וחוסר דיווח למשרד הבריאות על כניסה לבידוד. זמני סגירת המעגל, שהם הפרמטר הקריטי להצלחת מניעת הדבקות בהמשך השרשראות".

ייתכן כי מדובר רק בכשל דיווח, אך לפי הנתונים, עד כה כ-32% מהמגעים ההדוקים העולם בחקירות אינם מדווחים למשרד הבריאות על כניסה לבידוד כפי שהם מחוייבים, ואילו 89% מהמגעים שעולים באיכוני השב"כ כלל אינם מדווחים על כניסה לבידוד (חשוב לציין כי אזרחים רבים העידו בחודשים האחרונים על כך שקיבלו הודעות שגויות מהשב"כ על כך שנחשפו לחולה מאומת). נכון לאתמול, 43% מחייבי הבידוד ברגע זה אינם מדווחים כמבודדים.

צרו איתנו קשר *5988